Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130538 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Νίκος Τρίπολη έγραψε: Γειά σου Γεράσιμε
Θα δοκιμάσω αύριο αν και σήμερα όσο και αν άνοιγα ή έκλεινα τον αέρα ο καπνός δεν έλεγε να σταματήσει.
Βαγγέλη εμένα η φλόγα στη συντήρηση σβήνει και με την πόρτα του λέβητα ανοιχτή.


Γι' αυτό πρέπει να συνεχίζει η λειτουργία του φυσητήρα για έναν χ χρόνο ώστε να καιγονται περισσευούμενο άκαυστο υλικό..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130540 από Νίκος Τρίπολη
Απαντήθηκε από Νίκος Τρίπολη στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Αγαπητοί συμφορουμίτες
Πολύ ενδιαφέρουσα η αποψινή συζήτηση, αύριο θα συνεχιστούν οι δοκιμές και Βαγγέλη αν θεωρείς ότι το εξωτερικό χρονικό θα βοηθήσει και στη δική μου περίπτωση, σε πρώτη ευκαιρία να το δούμε.
Σας καληνυχτίζω και εγώ γιατί αύριο έχει εγερτήριο στις 6.30.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130560 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Η λύση να βάλεις και μοτέρ στην καμινάδα νομίζω είναι παρατραβηγμένη στην περίπτωσή σου Νίκο γιατί δεν έχεις πρόβλημα ελκυσμού, το πρόβλημα είναι στην διαχείριση του καυστήρα, το οποίο το έχουν καυστήρες και άλλων εταιρειών. Θεωρώ πως είναι λάθος σε αυτού του τύπου καυστήρων, μέσα σε όλη τη διαχείριση, να σβήνει η φλόγα, όπως και στους λέβητες ξύλου. Θα πρέπει να συμφωνήσουμε πως αν σβήσουμε την φλόγα από ένα ξύλο θα έχουμε συνεχώς καπνό μέχρι να καεί εντελώς, αυτός ο καπνός ή θα παραμένει στον θάλαμο αν κλείνει η ροή του αέρα ή θα βγαίνει από την καμινάδα αν έχουμε λίγη ροή αέρα σε μένα πάντως και τα δύο μου έρχονται λάθος. Κάποιοι ηλεκτρονικοί πίνακες διαχειρίζονται αυτό το θέμα κάπως καλύτερα όχι όμως στο έπακρο.

vag1234 έγραψε:

Θα σας εξηγήσω πως δουλέυει ο termodinamik που έχω και δεν κάνει πίσσες. Πίσσες έκανε μόνο όταν δούλευε χωρίς τρίοδη. ζητάει ο θερμοστάτης και είναι ο λέβητας σε κανονική λειτουργία. όταν ο θερμοστάτης είναι κλειστός κάθε μία ώρα ξεκινάει ο κυκλοφορητής για 2 λεπτά ωστε να κάνει αποθέρμανση π.χ έχει ο λέβητας 68 βαθμούς δουλεύει ο κυκλοφορητής για 2 λεπτά και σταματάει, αν η θερμοκρασία πέσει 3-4 βαθμούς ξεκινάει να κάνει συντήρηση (περίπου για 5 λεπτα) ώστε να ανεβάσει άλλους 3 βαθμούς. Στην φάση της λειτουργίας αυτής η τροφοδοσία-αναμονή και φυσητήρας δουλεύουν όπως είναι ρυθμισμένα στην κανονική λειτουργία, δηλαδή όταν είναι ανοικτός ο θερμοστάτης.
Στον thermostahl πως είναι η παραπάνω λειτουργία συντήρησης?


Τώρα αν έχουμε συνεχώς φλόγα έχουμε το θέμα της υπερθέρμανσης και βλέπετε στην διαχείριση του Βαγγέλη πως πολύ σωστά αντιμετωπίζεται, το λάθος όμως είναι ότι ενώ δεν θέλει θέρμανση το σπίτι, υποχρεωτικά του στέλνει εδώ έρχεται το δοχείο αδράνειας το οποίο αν υπήρχε θα αποθήκευε το περίσσιο της ενέργειας. Η ομαλοποίηση της λειτουργίας του λέβητα πιστεύω πως πρέπει να έχει σαν βασική αρχή την συνεχή φλόγα σε όποια φάση και αν βρίσκεται, από αυτό και μόνο προκύπτουν το δοχείο αδράνειας και η ελεγχόμενη θερμοκρασία προσαγωγής των νερών στα σώματα(αντιστάθμιση) αναφέρομαι πάντα σε αυτού του τύπου καυστήρων. Θα μου πείτε οι κατασκευάστριες εταιρίες δεν το ξέρουν ; Και βέβαια το ξέρουν οι λύσεις όμως που δίνουν στην διαχείριση πιστεύω πως μόνο ελαχιστοποιούν τα προβλήματα ενώ το θέμα του καπνού είναι δύσκολο να αποφευχθεί αφού σβήνει την φλόγα, έπειτα οι εταιρείες αυτό που προβάλουν περισσότερο είναι αυτό που θέλει να ακούσει ο καταναλωτής.
Στην επαρχία ίσως είναι πιο ελαστικά τα πράγματα και να μην ενοχλούνται τόσο οι "γειτόνοι" από τον καπνό, εδώ στην Θεσσαλονίκη όμως είδατε τι έγινε μας βγάλαν στην τηλεόραση, καλό είναι πάντως καθ΄ένας στο μέτρο που του αναλογεί να μην επιβαρύνει το περιβάλλον.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130561 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Φίλε Σακη καλημέρα.
Σίγουρα η φλόγα στην συντήρηση εχει τα υπέρ και τα κατα της. Το υπέρ είναι η έλλειψη καπνού το κατα είναι η διαχείρηση της παραγόμενης περιτης ενέργειας. Αυτό που κανει ο Βαγγέλης είναι να στέλνει τη θερμότητα στο σπιτι είτε χρειάζεται είτε όχι ρίχνει την θερμοκρασια των νερών παίρνει μπροστά ο λεβητας και μια που εχει κλείσει ο κυκλοφοριτης σε λίγο σβήνει ο Καυστηρας. Το δοχείο αδράνειας δεν χάνει θερμότητα αν δεν ζητάει το σπιτι οποτε δεν μπορείς να κανείς αποθερμανση του λεβητα. Εγώ πολλές φορές λείπω ολοκληρώ Σ/Κ και αφήνω το λεβητα αναμμενο, μέσω του συναγερμού ενεργοποιώ τους θερμοστατες (Siemens rev) και οταν γυρίζω βρίσκω το σπιτι ζεστό. !!!
Φαντάζεστε να είχα φλόγα όλο το Σ/Κ
Όσο για την αιθανομίχλη δεν δημιουργείτε απο τους λεβητες βιομάζας που είναι λίγοι αλλά απο τα τζάκια που είναι πολλά και καίνε οτι βρούνε. Δεν είδα όμως κανέναν να κανει παράπονα για το τζάκι. Σακη αν σου κανει κανένας γείτονας παράπονα πες του ΟΚ θα σβήνω το λεβητα και κάψε μερικές μέρες στο τζάκι χλωρά ΞΥΛΑ και θα σε παρακαλάνε να ανάψει παλι το λεβητα. :evil:
Πάντως η γειτόνισα μου που έβαλε ενεργειακό και οι καμινάδες μας είναι κοντά οταν το ανάβει (και καεί καλά κα ξερά ξυλα) βγάζει πιο πολύ καπνο και μυρίζει πιο έντονα και πιο μακριά απο τον δικό μου. Το ξεχωρίζω γιατι το creta εχει διαφορετική μυρωδιά απο το ξύλο. Εμένα αν μυρίσει για λίγο είναι οταν εχει άπνοια με υγρασία την ώρα που δινει στην συντήρηση το πολύ για 1 λεπτό
Βέβαια τα κανάλια εχουν αλλά συμφέροντα και θέλουν να γυρίσουν τον κόσμο στο πετρέλαιο. B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130563 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
μόνο που στην δική μου περίπτωση επείδη έχω τρίοδη δεν προλαβαίνει στα 2 λεπτά να ζεστάνει οποιοδήποτε θερμαντικό σώμα. Περισσότερο μία ανακυκλοφορία τοπικά κάνει. Αν δεν είχα την τρίοδη στα 2 λεπτά θα έπεφτε η θερμοκρασία του λέβητα 8-10 βαθμούς και μπορεί να ζεταινόντουσαν λίγο 1-2 σώματα.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130564 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Καλημέρα σας
Κατ΄αρχάς έλειψα λίγο γιατί πήγα και παρέλαβα τον θερμοστάτη από τον Κινέζο οπότε σήμερα δεν έχει καθάρισμα θα ασχοληθώ με την πατέντα για σταθερή θερμοκρασία προσαγωγής.
Βαγγέλη σημασία έχει ότι έστω και λίγη ενέργεια διαφεύγει χωρίς λόγο και ειδικά τις μέρες που δεν έχει πολύ κρύο με ενδεχόμενο ακόμη και μεγαλύτερη θερμοκρασία στο σπίτι από την ζητούμενη λόγω αποθέρμανσης.
Γεράσιμε συμφωνώ με την άποψή σου ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο σε συντήρηση σαφώς είναι πολύ και τα νερά θα έβραζαν με μία δικλίδα ασφαλείας όμως για την περίπτωση αυτή το πρόβλημα θα λύνονταν. Σε μένα το έχω κάνει προς το παρών όμως δεν χρειάστηκε ποτέ να ενεργοποιηθεί, Αυτές τις μέρες με 18 C° ο λέβητες είναι κυρίως σε συντήρηση, τα νερά τα έχω 64 C° και σπάνια φτάνουν στο αδράνειας 70 C° και αυτό μόνο αν σε μεγάλο χρονικό διάστημα δεν υπάρξει κατανάλωση(για ώρες), βλέπεις ότι υπάρχει ακόμη αρκετή ανοχή θερμοκρασίας για να φτάσει το νερό σε υψηλά επίπεδα, για 48 ώρες χωρίς κατανάλωση είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα.
Ένας σωστά ρυθμισμένος λέβητας πέλλετ σαφώς και δεν έχει καμία σχέση με τα τζάκια όπου και εκεί όμως αν όλα είναι σωστά έχουμε ελαχιστοποίηση του καπνού και προσέξτε δικαιολογώ αυτόν που δεν έχει να φάει να καίει οτιδήποτε στο τζάκι ή στην σόμπα για να ζεσταθεί γιατί είμαι και εγώ ένα βήμα πριν από αυτόν, δεν δικαιολογώ όμως τον απέναντι μου εργολάβο να καίει στο τζάκι φρέσκα ξύλα γιατί τα ξερά είναι πιο ακριβά και να ντουμανιάζει τον κόσμο και το σπίτι του, δυστυχώς τέτοιοι φραγκοφονιάδες είναι περισσότεροι από αυτούς που το κάνουν από φτώχεια.

Λοιπόν πάω να κάνω έναν όμορφο Ελληνικό καφέ να σφήξω και ένα τσιγάρο και να σκεφτώ την πατέντα για τον θερμοστάτη.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ