Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130567 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Πάντως η συνεχής παρουσία φλόγας θεωρώ ότι είναι λάθος... Αν είναι να πληρώσουμε 1200 € σε δοχείο αδρανείας για να γλυτώσουμε 60-70€ τον χρόνο για την συντήρηση δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130602 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
Σημερα δοθηκε μαχη με το θηριο! Καμινετο, ξυστρα και η συζυγος για βοηθεια ριχτηκαμε στη μαχη της πισσας! Το ταμπερ του καπνοδοχου το βαλα στην καθετη θεση (σε αυτην υποτιθεται που ειναι για τα ξυλα μπας και τραβηξει περισσοτερο), το ταμπερ του φυσητηρα το ανοιξα τελειως , το ροοστατη του φυσητηρα τον εβαλα περιπου στο 40% (ειναι αναλογικος να υπενθυμισω), τροφοδοσια 9' και αναμονη 32'. η κατασταση βελτιωθηκε καπως, τραβαει περισσοτερο, αλλα εξακολουθει να βγαζει καπνα κατα τη διαρκεια της λειτουργιας του, λιγοτερο παντως απο οτι πριν.Η θερμοκρασια των καυσαεριων περιπου 220 C. Δεν ειμαι κι ο πλεον σχετικος, αλλα αν εχω φλογα κατα τη διαρκεια της συντηρησης φοβαμαι μη προχωρησει πισω στο σιλο

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130605 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
εβγαλα κι ενα βιντεακι μετα απο μιση ωρα συνεχομενης λειτουργιας

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130608 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130628 από SakiSystem
Απαντήθηκε από SakiSystem στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos

kalyvia80 έγραψε: Σημερα δοθηκε μαχη με το θηριο! Καμινετο, ξυστρα και η συζυγος για βοηθεια ριχτηκαμε στη μαχη της πισσας! Το ταμπερ του καπνοδοχου το βαλα στην καθετη θεση (σε αυτην υποτιθεται που ειναι για τα ξυλα μπας και τραβηξει περισσοτερο), το ταμπερ του φυσητηρα το ανοιξα τελειως , το ροοστατη του φυσητηρα τον εβαλα περιπου στο 40% (ειναι αναλογικος να υπενθυμισω), τροφοδοσια 9' και αναμονη 32'. η κατασταση βελτιωθηκε καπως, τραβαει περισσοτερο, αλλα εξακολουθει να βγαζει καπνα κατα τη διαρκεια της λειτουργιας του, λιγοτερο παντως απο οτι πριν.Η θερμοκρασια των καυσαεριων περιπου 220 C. Δεν ειμαι κι ο πλεον σχετικος, αλλα αν εχω φλογα κατα τη διαρκεια της συντηρησης φοβαμαι μη προχωρησει πισω στο σιλο


Γειά σου Νίκο με το Καμινετοπισσσακάφτη σου που είχες και βοήθεια εμένα όταν έρχεται η ώρα κάνουν πως δεν με ξέρουν. Βλέπω όμως το κομμάτι μέχρι έξω σαν να μοιάζει με σπιράλ και πιο στενό απ΄ότι πρέπει.
Όσο για την συντήρηση εάν ρυθμίσεις τους χρόνους δεν υπάρχει περίπτωση να γυρνάει η φλόγα πίσω, το σοβαρότερο είναι εάν δεν γίνει κατανάλωση τα νερά θα ανέβουν, πρόσεξε το αυτό αν επιχειρήσεις να το κάνεις , θα έλεγα μόνο να το κάνεις αν έχεις χρόνο για να το παρακολουθήσεις για να δεις μόνο και μόνο πως θα πάει. Δοκίμασες με κρατημένο ανοιχτό το τάμπερ του φυσητήρα αν σου κρατάει φλόγα στην συντήρηση ;

Ωραίο και το βιντεάκι

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kalyvia80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 4 Μήνες πριν #130630 από kalyvia80
Απαντήθηκε από kalyvia80 στο θέμα Re:Thermostahl Bioplex HL40 by fritakos
σπιραλ ειναι και ειναι 200 φ οσο η εξοδος του καυστηρα. αν εχω συνεχεια φλογα στη συντηρηση δεν θα εχω και μεγαλη καταναλωση;

Να φθηνύνει το πετρέλαιο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.261 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ