Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #33808 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

bavel έγραψε: φίλε Παπάς τον συνδεσες τον primus 34& τι Καύσιμο σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις;


Πελλετ κυριως και θα εχω και 2 τονους ξυλα περιπου για ωρα αναγκης.Φετος υπολογιζω να τη βγαλω με 3 τονους πελλετ και περιπου 2-3 τονους ξυλα που τα εχω πανω απο 6-7 χρονια.Εκτος απο τη διαφορα τιμης πελλετ πετρελαιου λογαριαζω να εχω κερδος και απο τη διαφορα αποδοσης που λογικα πρεπει να εχουν οι δυο λεβητες.Ο πετρελαιου (Lamborghini) ειναι μοντελο του 1993.

Ακομα τον περιμενω τον PRIMUS.Εσυ τι εκανες?Δεν μας εγραψες τις πρωτες εντυπωσεις σου.Ελπιζω να μην σε απογοητευσε ο PRIMUS,γιατι ερχεται και η σειρα μου.
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by ΠΑΠΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36130 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Απ: Primus 45
φίλε ΠΑΠΑΣ δεν έγραψα εντυπώσεις γιατί ουσιαστικά οι εργασίες τελείωσαν χθες(κατασκευή νέου λεβητοστασιου).Στην δεξαμενή έβαλα για αρχή 5 τσουβάλια πελετ & 2 κουκούτσι ελιάς φαίνεται ότι δεν έχει πρόβλημα,με τις ρυθμίσεις δεν έχω ιδέα τι παίζει μάλλον κάποιες εργοστασιακές .Θα δοκιμάσω αυτές τις μέρες πυρηνοξυλο θα αναφερθώ εκτενέστερα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΠΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36290 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Απ: Primus 45
οι φίλοι primus45&tgiannak & όποιος έχει τον primus(όσοι πιστοι προσέλθετε)αν μπορούν να αναφερθούν λίγο στις ρυθμίσεις που δούλεψαν όσον αφορά το πυρηνοξυλο& στο πελετ καθώς και τις καταναλώσεις

ΥΓ. εγώ τον 34 έχω αλλά πιστεύω να ταιριάζουν ,αντε φιλε ΠΑΠΑΣ να τον τοποθετήσεις μήπως συμβαδίζουν :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36300 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

bavel έγραψε: οι φίλοι primus45&tgiannak & όποιος έχει τον primus(όσοι πιστοι προσέλθετε)αν μπορούν να αναφερθούν λίγο στις ρυθμίσεις που δούλεψαν όσον αφορά το πυρηνοξυλο& στο πελετ καθώς και τις καταναλώσεις

ΥΓ. εγώ τον 34 έχω αλλά πιστεύω να ταιριάζουν ,αντε φιλε ΠΑΠΑΣ να τον τοποθετήσεις μήπως συμβαδίζουν :lol:


Μαλλον θα τα λεμε ολο το χειμωνα.Στο ταμπελακι ποσο καταναλωση σου γραφει?Περιπου 6-9 μαλλον πρεπει να λεει.Στο 45 γραφει 9-12.Οι εργοστασιακες ρυθμισεις ποσα sec.τροφοδοσια και ποσα παυση?Στο 45 ειναι 2"τροφοδοσια,30" νεκρος χρονος,40% αερας.Αντε καλο χειμωνα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36625 από bavel
Απαντήθηκε από bavel στο θέμα Απ: Primus 45
το ταμπελακι στον 34ρη λέει 7-9kg/ώρα που πολύ φοβάμαι ότι τα έχει για πλάκα,οι ρυθμίσεις που είχε είναι:θερμοκρασία νερών λέβητα 60,έναρξη κυκλοφορητη 40,φυσητηρας 60,χρόνος τροφοδοσίας 2sec,αναμονή 35
με αυτές τις ρυθμίσεις η θερμοκρασία καυσαερίων 160-191 καύσιμο είχα 7 τσουβάλια πελετ(ameko δεν ξέρω αν είναι καλό),10κιλα κουκούτσι ελιάς και τέλος 15κιλα πυρηνοξυλο.καλό χειμώνα&ελπίζω οικονομικό!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #36712 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Primus 45

bavel έγραψε: το ταμπελακι στον 34ρη λέει 7-9kg/ώρα που πολύ φοβάμαι ότι τα έχει για πλάκα,οι ρυθμίσεις που είχε είναι:θερμοκρασία νερών λέβητα 60,έναρξη κυκλοφορητη 40,φυσητηρας 60,χρόνος τροφοδοσίας 2sec,αναμονή 35
με αυτές τις ρυθμίσεις η θερμοκρασία καυσαερίων 160-191 καύσιμο είχα 7 τσουβάλια πελετ(ameko δεν ξέρω αν είναι καλό),10κιλα κουκούτσι ελιάς και τέλος 15κιλα πυρηνοξυλο.καλό χειμώνα&ελπίζω οικονομικό!!!!

Μπορείς να γίνεις λίγο ποιο σαφής σε παρακαλώ; Αυτά τα τσουβάλια που αναφέρεις τι είναι, οι καταναλώσεις σου και σε πόσο διάστημα; Τι ακριβώς λοιπόν εννοείς ότι οι ενδείξεις είναι λάθος στο ταμπελάκι. Είναι λάοθος προς τα κάτω ή λάθος προς τα επάνω;

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.371 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ