Primus 45

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #37898 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

NIKIDIMI έγραψε: Η καμινάδα είναι παλιά κατασκευή ελλενίτ.Ο λέβητας έχει συνδεθεί μισό μετρο πάνω απο τον πετρελαίου.Μολις εκλεισα το κλαπέ του πετρελάιου (πισω μερος του λέβητα)βελτιώθηκε η κατασταση του καπνού,αλλα υπάρχει ακόμη .Το λέβητα το δούλεψα με τυχαίες ρυθμίσεις ,ώσπου μίλησα με την εταιρία και μου έιπαν να μην πειραξω το χρόνο τροφοδοσίας αλλα να μεταβάλλω το χρόνο αναμονής και να μειώσω τον αέρα.Η φλόγα παραμένει χαμήλα.Λύση για τον καπνό υπάρχει? με γεμάτο σιλό υπαρχει λιγότερος καπνός.καμιά ιδέα?.
Ο τεχνίτης που το πέρασε(Γρεβενά) και ο πωλητής (Χρυσούπολη)δεν ξέρουν απο ρυθμίσεις.


Κι εγω θα συνδεσω το λεβητα στο ελλνιτ του πετρελαιου.Δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω με τα προβληματα που εχεις.Απο βδομαδα που θα ερθει ο λεβητας μαλλον κι εγω θα ψαχνομαι με διαφορα που θα προκυψουν.Γνωμη μου ειναι σχετικα με την καμιναδα να πας σε ενα μηχανολογο ναρθει να σου μετρησει ελκυσμο και γενικα να δει απο κοντα την ολη εγκατασταση και να σου πει τι μπορει να γινει.Εγω με τη πρωτη ευκαιρια θα την ξηλωσω την ελλενιτ. Το αλλο προβλημα που λες οτι γινεται η καυση χαμηλα στην εστια νομιζω οτι εδω υπαρχει θεμα με το λεβητα.Αυτο που εγραψα στο προηγουμενο μηνυμα.Επισης αν μπορεις περνα και απο τον αντιπροσωπο της MAVIL εκει στα Γρεβενα.Απο οτι μου ειπαν απο τον εταιρια,αλλα και απο οτι διαπιστωσα κι εγω απο τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχαμε τον γνωριζει καλα τον PRIMUS και γενικα φαινεται να το κατεχει το αθλημα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NIKIDIMI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #37944 από stratis 1
Απαντήθηκε από stratis 1 στο θέμα Απ: Primus 45
ελπιζω η καμιναδα σου να ειναι πανω απο 200φ
Μετρησε την περιμετρο να βγαζει πανω απο 60 ποντους

Δες αν η καμιναδα ειναι καθαρη.Το πιθανοτερο ειναι, να μην ειναι.
Για να την καθαρισεις ,βγαλε το'καπελο' και δεσε με ενα σχοινι καποιο τσουβαλι η κατι αναλογο.
(εγω εχω χρησιμοποιησει φουντωτο κλαδι απο δενδρο η θαμνο)
Ριξε το σχοινι μεσα στην καμιναδα ,να φτασει μεχρι κατω και απο το ανοιγμα καθαρισμου της καμιναδας
τραβα το σχοινι με το καλοδεμενο τσουβαλι.
Μαζι με το τσουβαλι, εφοσον εφαπτει καλα στα τοιχωματα,θα πεσει και ολη η κολημενη σταχτη.
Προσεχε να ειναι καλα δεμενο στο σχοινι ,γιατι αμα μεινει μεσα,δεν βγαινει!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": NIKIDIMI

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #37963 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
Γειας σας παιδες
Λοιπονω η φλογα πρεπει να ειναι εξω απο την
πρωτη σειρα με τρυπες που εχει.
Ο πυρηνας η' το πελλετ πρεπει να ειναι απο
την αντισταση και μετα.
Τι ρυθμισεις εχεται και ειναι κοντα στον κοχλια
Απο εξω απο το σιλο και μεσα στο μανουαλ
γραφει οτι το σιλο πρεπει να ειναι γεματο.
Βαλτε μεχρι πανω πελλετ και δεν θα εχεται καπνο.
Ο MAVIL ειναι ο πιο ευκολος λεβητας και απλος
Ειμαι ιδιωτης και οχι εμπορος αυτο να το
ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ
Οτι θελεται ειμαι εδω τηλ.6995277866
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #37973 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Γειας σας παιδες
Λοιπονω η φλογα πρεπει να ειναι εξω απο την
πρωτη σειρα με τρυπες που εχει.
Ο πυρηνας η' το πελλετ πρεπει να ειναι απο
την αντισταση και μετα.
Τι ρυθμισεις εχεται και ειναι κοντα στον κοχλια
Απο εξω απο το σιλο και μεσα στο μανουαλ
γραφει οτι το σιλο πρεπει να ειναι γεματο.
Βαλτε μεχρι πανω πελλετ και δεν θα εχεται καπνο.
Ο MAVIL ειναι ο πιο ευκολος λεβητας και απλος
Ειμαι ιδιωτης και οχι εμπορος αυτο να το
ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΟΥΜΕ
Οτι θελεται ειμαι εδω τηλ.6995277866
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Εσυ ειχες τετοιο προβλημα να γινεται η καυση χαμηλα μεσα στην εστια?Ποια ηταν η ποι ακραια ρυθμιση που δοκιμασες?Εκτος απο αυτη που αναφερες σε πρηγουμενα μηνυματα δηλαδη 2"τροφοδοσια 45"αναμονη δοκιμασες π.χ. 2"τροφοδοσια,αναμονη 50-55"?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #37982 από PRIMUS 45
Απαντήθηκε από PRIMUS 45 στο θέμα Απ: Primus 45
Aγαπητε ΠΑΠΑ
αυτη την στιγμη του δινω 2''
και περιμεει 60''
125-140c βαθμους καυσαερια
Ετσι τον εχω το καλοκαιρι
περσι τον χειμωνα τον ειχα 2'' να δινει
40-45 να καθεται
Πυρηνοξυλο παντα!!


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #38003 από ΠΑΠΑΣ
Απαντήθηκε από ΠΑΠΑΣ στο θέμα Απ: Primus 45

PRIMUS 45 έγραψε: Aγαπητε ΠΑΠΑ
αυτη την στιγμη του δινω 2''
και περιμεει 60''
125-140c βαθμους καυσαερια
Ετσι τον εχω το καλοκαιρι
περσι τον χειμωνα τον ειχα 2'' να δινει
40-45 να καθεται
Πυρηνοξυλο παντα!!


Ασε αυτη τη ρυθμιση αν δουλευει καλα και δεν παρουσιαζει το προβλημα της καυσης χαμηλα μεσα στην εστια.Αν πιασουν τα κρυα και δεις οτι δεν ζεσταινει μειωνεις το χρονο αναμονης.Θυμαμαι που ελεγες περσι οτι ισως ηταν καλυτερα αν επαιρνες τον 34.Αφου στο πινακακι του λεβητα γραφει καταναλωση 9-12 εσυ μειωνοντας την καταναλωση στο ελαχιστο δυνατο τον κανεις να δουλευει σαν τον 34.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.286 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ