Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #28874 από dinosk
Καλησπερα σε ολους και καλο χειμωνα ευχομαι!!
Ειμαι νεος στο forum και προσπαθω να μαθω καποια στοιχειωδη πραγματα οσων αφορα τα ενεργειακα τζακια....
Βασικα εχω κανει καποιες κινησεις οσων αφορα την αναζητηση εστιας αλλα και της ολοκληρωμενης εγκαταστασης τζακιου...
Παρατηρω πως υπαρχουν διακυμανσεις στις επιμερους τιμες των υλικων αλλα στο τελικο κοστολογιο βρισκονται ολοι,πανω κατω στον ιδιο παρονομαστη.
Δεν θελω να αγορασω φυκια για μεταξωτες κορδελες και οντας αδαης φοβαμαι μη την πατησω τελικα..
Επισεις εχω ακουσει διαφορα ευτραπελα για τα ενεργειακα τζακια και θα εκτιμουσα οποια απαντηση σας θα με βοηθησει να κατασταλαξω στην τελικη επιλογη..
Μενω στην Καντζα Παλληνης σε μεζονετα 130m (65+65)του '78 με αμφιβολη μονωση.
Ο βοριας ειναι καλυμενος απο μεσοτοιχεια και πανω απο την μεζονετα υπαρχει κι αλλος οροφος ανεξαρτητος.
Ο κατω οροφος ειναι χωρισμενος σε σαλονι οπου και θα μπει το τζακι,γιατι μονο εκει υπαρχει χωρος να βγει εξωτερικη καμιναδα και κουζινα-καθιστηκο οπου εκει βρισκεται και η εσωτερικη σκαλα(1,70χ1,70 ανοιγμα).
Ο πανω οροφος εχει τρεις κρεβατοκαμαρες και το μπανιο.

Θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης:

1)μπορει να ζεσταθει ολο το σπιτι μονο με το τζακι και χωρις αεραγωγους στον πανω οροφο;;
Υπαρχει δυνατοτητα συντηρησης της φωτιας ωστε να μην σβηνει το τζακι,ολο το 24ωρο..

2)ποσα kw χρειαζεται τελικα για να μπορεσει να ζεσταθει;

3)υπαρχει καποιο τζακι δοκιμασμενο να μου προτεινεται;

4)με συμφερει καλυτερα να παρω το τζακι πακετο απο καποιον(εστια-γυψοσανιδες-μονωσεις-μπουρια-εργασια κλπ) ή να ψαξω τα επιμερους κομματια ξεχωριστα.
Εχω καποιον δισταγμο για την δευτερη περιπτωση γιατι αν τελικα δεν δουλεψει το τζακι θα με στελνει ο ενας στον αλλο και θα μεταφερεται το προβλημα απο τον ενα στον αλλο..

5)Ειδα την Κυριακη στην εκθεση τζακια που βγαζουν ζεστο αερα χαμηλα και αλλα που βγαζουν ζεστο αερα ψηλα(συνηθες).Υπερτερει ενας απο τους δυο τροπους;


Ισως εγινα κουραστικος αλλα ειμαι αρκετα μπερδεμενος και η οποια βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη....
Οι τιμες που εχω παρει κυμαινονται γυρω στις 4000Ε τελειωμενο με μικρες διακυμανσεις,οποτε καταλαβαινετε πως δεν μπορω να επιλεξω επιπολαια...

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και χαιρομαι που βλεπω πως το φορουμ ειναι τοσο ενεργο!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #28878 από Asteris
1) Μπορεί, αλλά αν οι απώλειες πάνω είναι πολλές, θα πρέπει να έχεις μεγάλη θερμοκρασία κάτω, ώστε να έχεις και ικανοποιητική πάνω (πχ κάτω 26 για να έχεις πάνω 20). Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να κάνεις κάποια θερμοπρόσωψη το συντομότερο δυνατό.

2) Από 15-16 και πάνω, τα οποία θα πέσουν κοντά στα 10 αν μονώσεις το σπίτι.

3) Διάφορα ιταλικά-γαλλικά-γερμανικά και ελάχιστα ελληνικά. Διάβασε από την αρχή το τόπικ ενεργειακά τζάκια και θα σχηματίσεις άποψη.

4) Ανάλογα στο πόσα λεφτά έχεις να διαθέσεις και αν καταλήξεις σε κάποιον έμπορο που τα έχει όλα σε καλή τιμή, ή αν έχεις τον χρόνο να διαθέσεις για να μαζέψεις μόνος σου. Η τοποθέτηση είναι σχετικά απλή αν ακολουθηθούν οι συνήθεις πρακτικές. Έχουν περιγραφεί εδώ μέσα, οπότε ξανά, διάβασε τα αντίστοιχα τόπικ για να καταλάβεις τι πρέπει να γίνει. Έτσι τουλάχιστον θα καταλάβεις αν ο μάστορας ξέρει τι του γίνεται, ή θα σε κάνει πειραματόζωο.

5) Ο αέρας χαμηλά είναι καλύτερος γιατί διασκορπίζεται καλύτερα. Αρκεί να μην ενοχλεί εκεί που βγαίνει (επειδή είναι πολύ ζεστός και θα χτυπάει στα πρόσωπα όσων κάθονται κοντά).

Αν δεν έχεις ήδη πάρει ξύλα, μην ασχοληθεις για τζάκι φέτος, δεν το προλαβαίνεις. Κάτσε διάβασε για να το βάλεις την άνοιξη, με καθαρό μυαλό...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dinosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29229 από dinosk
Ευχαριστω για την αμμεση ανταποκριση!!
Θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση:Για εμενα που δεν θελω αεραγωγους σε αλλα δωματια ειναι προτιμωτερο να ειναι μονομπλοκο,foyer ή ειναι αδιαφορο;;
Σημειωτεων πως τα εχω βρει στις ιδιες τιμες ως προς το τελικο κοστος με την διαφορα πως το foyer(www.chazelles.com/catalogue/inserts/chaz...gris-fonte-volet-obt) θα δουλεψει με φυσικη ροη ενω το μονομπλοκο (www.termocaminetti.it/it/ad-aria.php)με βεντιλατερ...

Αστερη πρεπει να το βαλω τωρα που το εχω παρει ζεστα το θεμα αλλα και για να γλυτωσω και 1000-1500ε την διαφορα καυσιμου απο πετρελαιο σε ξυλο..
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by dinosk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29239 από Grecu_
Μοnoblock και foyer σε σχεδόν ίδιες τιμές? Κάτι είναι περίεργο εδώ...
Η φυσική ροή έχει το πλεονέκτημα οτι δουλεύει και χωρίς ρεύμα (αν έχεις τέτοια προβλήματα).

Κι ας μην έχεις πάρει ξύλα, θα μπορούσες να το δουλέψεις με μπρικέτες, αλλά το βασικό είναι αυτό που λέει ο Αστέρης. Μην ψάχνεις τρόπο να πετάξεις ενέργεια πιο φτηνά, μείωσε τις απώλειες!
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29250 από dinosk

Grecu_ έγραψε: Μοnoblock και foyer σε σχεδόν ίδιες τιμές? Κάτι είναι περίεργο εδώ..


Ιδια τιμη στο συνολο!
Αυτος με το foyer xρεωνει 1000ε τα μπουρια (10 μετρα)και ο αλλος με το μονομπλοκ 600ε..{μονο με αγορα εστιας ισχυει αυτη η τιμη)
Και αλλες μικροδιαφορες που στο συνολο τους,σχεδον εξισωνουν τις τελικες τιμες τους...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29254 από Grecu_
1000 ευρω για Φ230, 600 ευρω για Φ200... Αυτο θα πει σωστος επαγγελματιας :whistle:
(προσεχε μονο να σου προσφερουν τα ιδια πραγματα, δηλαδη διπλη μονωμενη καμιναδα μονης ραφης)

ΑΝ δεν υπαρχουν θεματα με τον θορυβο που μπορει να εχει το φουρφουρι και θεματα με το ρευμα, εγω θα πηγαινα αβλεπι με το μονομπλοκι. Και μονο το controller που εχει μαζι με το φουρφουρι προσφερει σαφως καλυτερη διαχειριση της θερμοτητας.
Αν εχει και ανασυρομενη πορτα, που ετσι φαινεται στο site, oλα τα λεφτα στον πίου :woohoo:
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.135 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ