Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29279 από Asteris
Εφόσον δεν θες να στείλεις αέρα σε αεραγωγούς, τότε ένα καλό foyer θα τα βγάλει πέρα άνετα (14-15kW και πάνω όπως είπαμε). Από κει και πέρα, αν είναι βέβαια να το πληρώσεις όσο και ένα μονομπλόκο, τότε τι συζητάμε, θα πάρεις το μονομπλόκο.

Αν και από ότι κατάλαβα, πληρώνεις παραπάνω, γιατί το συγκεκριμένο foyer θέλει πιό ακριβή Φ230 μονωμένη καμινάδα, οπότε η λύση είναι απλή, βρίσκεις άλλο foyer, που να έχει έξοδο Φ200. Δεν πρέπει να δώσεις πάνω από 1000€ για τέτοια εστία, συν κάνα 500άρικο για καμινάδα, συν εγκατάσταση.

Διάβασε καλά την διαδικασία τοποθέτησης foyer, δεν είναι βέβαιο ότι την ξέρουνε όλοι οι τζακάδες και έχει τον φόβο να μην αποδίδει όπως πρέπει (κάτι που με το μονομπλόκο το αποφεύγεις). Πχ, άλλος δεν βάζει κάτω περσίδα, άλλος δεν βάζει αρκετά μεγάλη πάνω περσίδα, άλλος μονώνει ότι βρει μπροστά του, άλλος δεν μονώνει καθόλου και αφήνει τις γυψοσανίδες εκτεθειμένες. Διάβασε για να μπορείς να ελέγξεις τον εγκαταστάτη, αν πάει να ξεφύγει...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dinosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29282 από Grecu_
Η διαφορα απο Φ200 σε Φ250 συμφωνα με εναν παλιο τιμοκαταλογο στο agogos.gr ειναι γυρω στα 25%.
Τωρα αν στο Φ230 σου δινει ανοξειδωτη βαση και στηριγματα, αντιανεμικο καπελο, θυριδα επισκεψης και καθαρισμου και στο Φ200 ο αλλος σου δινει σωληνα ελικοειδους ραφης, ε συγκρινουμε μηλα με ... πελλετ :woohoo:

Και παλι ομως, αν βγαλουμε την καπνοδοχο, μενει το foyer γυρω στα 400 πιο φτηνο απο το μονομπλοκ... 400 πανω κατω μπορει να κοστιζει μονο ενα κιτακι εναλλακτη (εναλλακτης/controller/ανεμιστηρας/στομια) ή ακομα καλυτερα, μια ανασυρομενη πορτα με τον μηχανισμο!

Αν θελεις, ζητα γραπτη προσφορα με τα παντα ολα μεσα κι ετσι θα μπορεσεις να συγκρινεις σωστα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dinosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29368 από leon1566
εχω την αντυπωση πως αυτο που δινεις φιλε dinosk

(www.chazelles.com/catalogue/inserts/chaz...gris-fonte-volet-obt ειναι κασετα.

το foyer της chazelle μπορεις νατ τα δεις εδω

www.chazelles.com/catalogue/inserts/hp/

αν κανω λαθος διορθωστε με.

ενημερωτικα εγω εχω βαλει το hp800 σε μετατροπη παλαιου τυπου στα 2250 ολα μεσα(τζακι,εργατικα,μονωσεις,καπνοδοχο).
δυστυχως ανακαλυψα το forum αφου ειχε γινει η μετατροπη και πιστευω με τις τωρινες γνωσεις που απεκτησα εδω μεσα θα το ειχα διαπραγμτευθει γυρω στα 1900-2000.
τελος παντων το θεμα ειναι οτι ολα εγιναν οπως επρεπε , το τζακι δουλευει αψογα στα 3 δοκιμαστικα αναματα που εκανα οποτε ολα οκ.
σε κανενα διμηνο θα δουμε τι ψαρια θα πιασουμε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29369 από dinosk

Δεν πρέπει να δώσεις πάνω από 1000€ για τέτοια εστία, συν κάνα 500άρικο για καμινάδα, συν εγκατάσταση.


Εχεις κατι υποψιν σου να μου προτεινεις;
Οι εστιες που εχω δει ειναι 17-18kw
Αυτες τις τιμες δεν τις εχω βρει πουθενα στην Αθηνα.Αν ειναι ετσι τοτε μιλαμε για τελικο κοστος περιπου 2500ε αντε 3000ε με πολυ ζορι.

Δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου οποτε μονο ρωτωντας μπορω να διαμορφωσω αποψη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29553 από Asteris
1000€ περίπου κάνει η Invicta 700 wide vision στα 15kW ονομαστικά. 1300 κάνει η κασέτα 800VT turbo και το foyer 900 wide Vision στα 18kW.

Έχει και άλλα foyer στα 15-17kW, αλλά είναι τουλάχιστον κάνα πεντακοσάρικο πιό ακριβά (πχ Dovre,
Το termocaminetti είναι 18kW θερμική, δηλαδή 15 περίπου ονομαστική.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dinosk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #29595 από dinosk
μπορω να βαλω και κασετα;
Το αποτελεσμα ειναι ιδιο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ