Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30408 από gounoman
700 Grande vision kod 6671-44 Απο 1039 ευρω μονο με 699 ευρω 14kw

καλημέρα , αυτή η κασσέτα καλύπτει μόνο 70 τμ? Η invicta αντίστοιχη καλύπτει 150 τ.μ όπως αναφερεται στο forum. Ή μηπως αυτή είναι η invicta?
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by gounoman. Αιτία: συμπλήρωση κειμένου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30423 από sotiris v.
Καλημερα αστερη
μενω σε καινουργια μεζονετα 80 τετραγωνικων,κατω 40 τετρ. ενιαιος χωρος και πανω δυο υπνοδωματια και μπανιο.μου προτειναν να αγορασω την la nordica focolare 70 piano .η τιμη του στα 1000 ευρω.πιστευεις οτι θα μπορεσω με αυτη την εστια να ζεστανω ολο το σπιτι.ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30442 από Asteris

mk86 έγραψε: Καλημερα Αστερη,

Καταρχην ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Πριν αναρτησω τις ερωτησεις μου διαβασα τα αρχικα απο τα θεματα που μου προτεινεις.

Εγω εχω τζακι με μαρμαρα και αλλες επενδυσεις. Βεβαια τις γυψοσανιδες τις χαλαω. Αρα με βολευουν οι κασσετες και τα foyer.

Απλα δεν καταλαβαινω, γτ πχ η κασσετα εχει 3 οπες και το foyer μια; Ποιο ειναι αποδοτικοτερο απο τα 2;

Το 3ο το εχω ψιλοαποκλεισει γτ πρεπει να τα χαλασω ολα και δεν ενδεικνυται.

Περα απο αυτα. Για το χωρο μου (κατοψη) ποια ειναι η γνωμη σου; Ποσα KW;

Αυτες οι προσφορες ειναι ακρως δελεαστικες.


Επισυναπτω φωτογραφια απο το παλιο τζακι με τις εσωτερικες διαστασεις..δλδ με το ηδη υπαρχον τζακι μεσα..





Ευχαριστω εκ των προτερων


Οι κασέτες έχουν δύο οπές για να βγάζουν αέρα, αλλά μόνο σε κοντινές αποστάσεις. Τα foyer είναι ελαφρώς αποδοτικότερα και δουλεύουν και χωρίς ρεύμα. Εφόσον έχεις γυψοσανίδες πάνω, είσαι κουτί για foyer. Και μάλιστα με εναλλάκτη. Την μία έξοδο του εναλλάκτη την στέλνεις με περσίδα ανάμεσα στην κουζίνα και το Δ1 και την δεύτερη έξοδο στο τέλος του διαδρόμου μόλις στρίψει την γωνία, να ζεσταίνει τα Δ2, Δ3 και WC. Οποιοδήποτε πιστοποιημένο foyer στα 12-14kW, θα σου κάνει την δουλειά σου. Η Selenic 700 που έχει το Leroy στα 450€, αυτήν την στιγμή είναι το best value for money και εξελίσσεται και σε best seller του forum...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30443 από Asteris

gounoman έγραψε: 700 Grande vision kod 6671-44 Απο 1039 ευρω μονο με 699 ευρω 14kw

καλημέρα , αυτή η κασσέτα καλύπτει μόνο 70 τμ? Η invicta αντίστοιχη καλύπτει 150 τ.μ όπως αναφερεται στο forum. Ή μηπως αυτή είναι η invicta?


Βάλαν την ελάχιστη κάλυψη, δηλαδή για τελείως αμόνωτο σπίτι. Σε καλά μονωμένο 14kW καλύπτουν και τα διπλά και ειδικά σε νότια μέρη ίσως και παραπάνω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30447 από Asteris

sotiris v. έγραψε: Καλημερα αστερη
μενω σε καινουργια μεζονετα 80 τετραγωνικων,κατω 40 τετρ. ενιαιος χωρος και πανω δυο υπνοδωματια και μπανιο.μου προτειναν να αγορασω την la nordica focolare 70 piano .η τιμη του στα 1000 ευρω.πιστευεις οτι θα μπορεσω με αυτη την εστια να ζεστανω ολο το σπιτι.ευχαριστω


Αν και ο πάνω όροφος είναι μονωμένος πάνω από το ταβάνι (είναι μονοκατοικία, ή μεζονέτα μέσα σε πολυκατοικία με άλλον από πάνω?), σίγουρα. Αν είναι απλή κεραμοσκεπή με σοφίτα, στρώσε πετροβάμβακα/πολυστερίνη για να έχεις μικρότερη διαφορά θερμοκρασίας πάνω-κάτω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #30449 από mk86
ευχαριστω πολυ αστερη για την αμεση απαντηση..η βοηθεια σου ειναι καθοριστικη..

αυτο με τα 450 € το ειδα κ γω και μου φανηκε πολυ καλο..Αν ειναι θα προτιμησω με foyer.

ο εναλλακτης τι ακριβως ειναι; δε θα χρειαστει λες να σπασω ουτε γυψοσανιδα;

Εαν βγαζω τη ζεστη μονο πανω απο το τζακι και δεν κανω αεραγωγους με περσιδες να πανε στα δωματια τι θα μπορω να ζεστανω απο το σπιτι που ειδες στην κατοψη;

Με ενδιαφερουν πρωτιστως σαλονι, κουζινα και Δ1

στο Δ2 θα σπαει η θερμοκρασια εαν δε στειλω αεραγωγους; τα KW ισχυουν; Το συγκεκριμενο τζακι το εχεις δουλεμενο;

το ξερω ισως να σε κουραζω αλλα ψαχνω καιρο τωρα και ολοι οι τζακαδες μου τα μασανε..με συγχωρεις
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mk86.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.310 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ