Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31311 από sotiris v.

sofix έγραψε: δες εδω για να καταλαβεις γενικα τη λειουργια ενος τζακιου
γενικες οδηγιες απλα για να παρεις ιδεα..



το ξερω ειναι βαρετο,αλλα κατσε διαβασε τις 200+ σελιδες εδώ εστω γρηγορα και εχει πληθωρα πληροφοριων και φωτογραφικο υλικο απο εγκαταστασεις του invicta selenic 700..



καλημερα
αυτοι οι κανονες στην φωτο ισχυουν σε καθε νεα τοποθετηση τζακιου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31334 από Asteris
Αν μιλάμε για foyer, ναι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31626 από sotiris v.
καλησπερα
μηπως καποιος εχει αποψη για τα τζακια που πουλαει καποιος καρπετης ?αυτα τα τζακια ειναι ελληνικης κατασκευης?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31831 από sotiris v.

sotiris v. έγραψε:

Asteris έγραψε:

sotiris v. έγραψε: Καλημερα αστερη
μενω σε καινουργια μεζονετα 80 τετραγωνικων,κατω 40 τετρ. ενιαιος χωρος και πανω δυο υπνοδωματια και μπανιο.μου προτειναν να αγορασω την la nordica focolare 70 piano .η τιμη του στα 1000 ευρω.πιστευεις οτι θα μπορεσω με αυτη την εστια να ζεστανω ολο το σπιτι.ευχαριστω


Αν και ο πάνω όροφος είναι μονωμένος πάνω από το ταβάνι (είναι μονοκατοικία, ή μεζονέτα μέσα σε πολυκατοικία με άλλον από πάνω?), σίγουρα. Αν είναι απλή κεραμοσκεπή με σοφίτα, στρώσε πετροβάμβακα/πολυστερίνη για να έχεις μικρότερη διαφορά θερμοκρασίας πάνω-κάτω.



καλημερα αστερη
επειδη εχω καραμπερδευτει με το ποια εστια θα αγορασω και βλεπω να περναει ο καιρος και να πλησιαζουνε τα κρυα απειλητικα, εντομεταξυ ο εμπορος που πουλαει το la nordica δεν μπορει να μου πει με σιγουρια αν θα επαρκει για τις αναγκες των 80 τετρ. του σπιτιου μου το la nordica focolare 70 piano
και ως γνωστο η εστια πρεπει να ειναι λιγο μεγαλυτερη σε ισχυ απο τα τετραγωνικα του σπιτιου,και μου προτυνει καποιες λυσεις που δεν αντεχει η τσεπη μου θα ηθελα αν μπορεις να μου προτυνεις μια αλλη πιο σιγουρη λυση.ας πουμε η λυση της invicta Insert 700 Wide Vision Turbo θεωρεις οτι ειναι καλυτερη απο την la nordica?η η εστια που εβαλες εσυ?αληθεια η δικη σου εστια μπορει να βγαλει αεραγωγους?υποψιν οτι με ενδιαφερει να τραβηξω αεραγωγους στα πανω δυο υπνοδωματια.ο εναλλακτης θεωρεις οτι θα μου εδινε κατι παραπανω η ειναι τζαμπα εξοδο τουλαχιστον για μενα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31840 από Asteris
Ούτε ο έμπορος, ούτε εγώ μπορώ να σου πω αν με 9kW μπορείς να ζεστάνεις ένα σπίτι, γιατί αυτό το ξέρει μόνο ένας μηχανικός που θα σου κάνει ανάλυση απωλειών.

Σε γενικές γραμμές, αν είσαι νότια, μάλλον φτάνουν τα 9kW, αν είσαι βόρεια, μάλλον όχι, ειδικά αν τα 80τμ δεν είναι καλής μονώσεως.

Η 700 turbo δεν είναι καλύτερη κασέτα, έχει μικρότερη απόδοση, θα καίει λίγο περισσότερα ξύλα για αντίστοιχη ισχύ, πχ η nordica 2.6 κιλά ξύλο για 9kw, η Invicta κοντά στα 3 κιλά. Είναι όμως δυνατότερη, που σημαίνει ότι δεν τίθεται θέμα να μην ζεστάνει τα 80τμ, ακόμα και αν μιλάμε για σπίτι του 80.

Από κασέτα πάντως, δεν μπορείς να στείλεις αεραγωγούς πάνω από 2 μέτρα απόσταση, δεν επαρκούν τα ανεμιστηράκια. Από foyer μέσω εναλλάκτη (η δική μου εστία), μπορείς να στείλεις 1-2kW ενέργεια πάνω, να συμπληρώνει αυτήν που θα ανεβαίνει έτσι κι αλλιώς από τις σκάλες.

Τυπικά χρειάζεσαι monoblocco αν είναι να κάνεις αυτήν την δουλειά, με μεγάλο φυγοκεντρικό μοτέρ.

Πόσο καλές είναι οι μονώσεις του σπιτιού και που είναι? Από την σκάλα πάντως ανεβαίνει αρκετή ζέστη, αν ο πάνω όροφος δεν είναι γυμνός, τότε ίσως και να μην θες και τίποτα από αεραγωγούς, έτσι είμαι εγώ, από τις σκάλες ο πάνω όροφος πιάνει και 22-23 βαθμούς αν τσιτώσω το τζάκι. Το αρνητικό είναι ότι έτσι πάει το σαλόνι στους 26-27...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #31845 από βασιλιης
Οσοι εχουν μικρο σπιτι μεχρι 65 τμ και θελουν να αγορασουν λογο προσφορας το 600 turbo θα ελεγα να μην φοβουνται τα 8 kw.
Δειτε φλογα που βγαζει(σχετικα στεγνα ξυλα με μιση ωρα βροχης πανω τους)
1 ανοικτο σχαρα και κλαπετο
2 κλειστα και τα δυο

Βοηθαμε οσο μπορουμε
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ