Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23062 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Ή με το ένα, ή με το άλλο. Δεν γίνεται και τα δύο. Για να βάλεις βεντιλατέρ από κάτω, θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι όλα τα σημεία του θερμοθαλάμου είναι σφραγισμένα, και η μόνη έξοδος θα είναι της πάνω περσίδας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23065 από bill
Απαντήθηκε από bill στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
ευχαριστω αστερη,θα το κανω φυσικης ροης και εαν δεν φταση να με καληψη βλεπουμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23073 από abc
Απαντήθηκε από abc στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Σήμερα παρήγγειλα την ecostar και αν όλα πάνε καλά θα τοποθετηθεί το επόμενο σ/κ.
Θα ήθελα να ρωτήσω, το πρώτο άναμμα μπορεί να γίνει μόλις τελειώσει η τοποθέτηση ή πρέπει να περιμένω να στεγνώσουν τυχόν σιλικόνες ή ότι άλλα υλικά βάζει ο μάστορας:
Ο ίδιος μου είπε ότι δεν χρειάζεται αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι σωστό. Εσείς που έχετε εμπειρία, τι λέτε;

Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω όταν ανάψει για πρώτη φορά η κασέτα π.χ θερμοκρασία που βγάζουν οι αεραγωγοί ή κάτι άλλο που να δείχνει ότι έγινε σωστή τοποθέτηση;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23077 από tomka
Απαντήθηκε από tomka στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Αστέρη χρειαζομαι τα φωτα σου ακόμα μια φορά.Παρέλαβα τελικα την κασσετίνα gv turbo και πρόσεξα ότι περιμετρικά της πόρτας (εσωτερικά πάντα) έχει υαλοκόρδονο.Η δικιά σου δεν είχε και έβαλες ή έβαλες συμπληρωματικό??Και κάτι άλλο.........η κτιστή μου καμινάδα έχει εσωτερικά σωλήνα inox αλλά τον ευκαπτο (σαγρέ) και μάλλον είναι Φ200.Άν σε αυτόν κουμπώσω τον σωλήνα απο την κασσετίνα, και εννοείται με καθαρισμό κάθε χρόνο,πιστεύεις ότι θα έχω πρόβλημα??Άν κατάλαβες σε ρωτάω γιατί δεν θέλω να μειώσω την διατομή της σωλάνας καυσαερίων ώστε να χωρέσει απο την υπάρχουσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23078 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

abc έγραψε: Σήμερα παρήγγειλα την ecostar και αν όλα πάνε καλά θα τοποθετηθεί το επόμενο σ/κ.
Θα ήθελα να ρωτήσω, το πρώτο άναμμα μπορεί να γίνει μόλις τελειώσει η τοποθέτηση ή πρέπει να περιμένω να στεγνώσουν τυχόν σιλικόνες ή ότι άλλα υλικά βάζει ο μάστορας:
Ο ίδιος μου είπε ότι δεν χρειάζεται αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι σωστό. Εσείς που έχετε εμπειρία, τι λέτε;

Υπάρχει κάτι που θα πρέπει να προσέξω όταν ανάψει για πρώτη φορά η κασέτα π.χ θερμοκρασία που βγάζουν οι αεραγωγοί ή κάτι άλλο που να δείχνει ότι έγινε σωστή τοποθέτηση;



Άστηνα τουλάχιστον 3-4 ώρες να στεγνώσουν ότι κόλλες και σοβάδες μπήκαν. Όταν ανάψει πρώτη φορά, θα μυρίσει το σπίτι από την βαφή του τζακιου. Μην το τσιτώσεις κατευθείαν, πιάσε το full σε 2-3 ώρες. Θα πρέπει να δεις 100-130 βαθμούς στην έξοδο του τζακιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #23080 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

tomka έγραψε: Αστέρη χρειαζομαι τα φωτα σου ακόμα μια φορά.Παρέλαβα τελικα την κασσετίνα gv turbo και πρόσεξα ότι περιμετρικά της πόρτας (εσωτερικά πάντα) έχει υαλοκόρδονο.Η δικιά σου δεν είχε και έβαλες ή έβαλες συμπληρωματικό??Και κάτι άλλο.........η κτιστή μου καμινάδα έχει εσωτερικά σωλήνα inox αλλά τον ευκαπτο (σαγρέ) και μάλλον είναι Φ200.Άν σε αυτόν κουμπώσω τον σωλήνα απο την κασσετίνα, και εννοείται με καθαρισμό κάθε χρόνο,πιστεύεις ότι θα έχω πρόβλημα??Άν κατάλαβες σε ρωτάω γιατί δεν θέλω να μειώσω την διατομή της σωλάνας καυσαερίων ώστε να χωρέσει απο την υπάρχουσα.


Όλες έχουν υαλοκόρδονο, αλλιώς θα καίγανε σαν ελληνικές φόλες. Εγώ έβαλα και στην πατούρα του τζαμιού, για να διορθώσω λίγο το πρόβλημα με το μαύρισμα του τζαμιού από τα σχετικά υγρά ξύλα που είχα πέρυσι.

Εύκαμπτο έχουν μέχρι το ταβάνι σου, από κει και πάνω είναι λεία. Μιά χαρά θα είναι, κάνε καλό ετήσιο καθαρισμό στην λεία, κάψε και ένα χημικό κούτσουρο να καθαρίζει τον εύκαμπτο και θα είσαι οκ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomka

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.553 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ