Τζάκια Ενεργειακά

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51051 από nasos02
Απαντήθηκε από nasos02 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

pduke έγραψε: Καλοί μου φίλοι, συναγωνιστές και συγκάτοικοι τούτου του φόρουμ. ήρθε η ώρα να ξεχωρίσουν τα αγοράκια από τους άντρες και οι λαγοί από τις πέρδικες…!
Θα πέσουν τοίχοι, θα ξηλωθούν περβάζια, μάνες θα ράβουν κάλτσες και πουλόβερ ενώ δάκρυα θα πλημυρίζουν τη γειτονιά, υγραίνοντας τα ήδη μουσκεμένα καυσόξυλά ….

Την Δευτέρα έρχεται ο μάστορας, οικοδόμος το επάγγελμα, όπου με τις δικές μου καθοδηγήσεις θα μετατρέψουμε το απλό χτιστό μου τζάκι, κατασκευής ’78, σε ένα ενεργειακό invicta 700GV.

Και ενώ μετράω ώρες για την έναρξη του μεγάλου τούτου γεγονότος, διαπίστωσα ότι…. Δεν ξέρω πώς να υπολογίσω τις διαστάσεις της επάνω περσίδας ώστε να έχω ροή αέρα 24dm^2…..! :woohoo: :woohoo: !! Διότι σε αντίθεση με τα υπόλοιπα manual, αυτό του 700GV δεν δίνει διαστάσεις πλάτους ύψους και σε αντίθεση με τους υπόλοιπους δεν κόβει η ..γκλάβα μου (if you know what i mean...)

Κύριοι! τη βοήθειά σας για ακόμη μια φορά και θα μάθω να κάνω και χαλβά σιμιγδαλένιο! :P
Περσίδες
Με εναλλάκτη 1μ φ200, βαντιλατέρ 500άρι, ροοστάτη ψηφιακό, ένα σωλήνα για να φεύγει αέρας στο επάνω δωμάτιο από τον αναλλάκτη: Τι περσίδες και πόσες χρειάζομαι????
με:
-24dm^2 πάνω (πως υπολογίζω διαστάσεις?) στον θερμοθάλαμο
-8 dm^2 κάτω (πως υπολογίζω διαστάσεις?) στη βάση της εστίας
-ένα σωλήνα φ100, με την ανάλλογη περσίδα του, για εξωτερικό αέρα για την εστία
-ένα σωλήνα φ125, με την ανάλλογη περσίδα του, εξωτερικό(?)(αν κάνω διχάλα από πού θα πάρω εσωτερικό? Και άλλη τρύπα?) για το βαντιλατέρ
-και μία μικρή εκτόνωσης για το παταράκι
Είμαι καλυμμένος?

Παταράκι

-Αν κάνω το παταράκι με γυψοσανίδα και όχι λαμαρίνα υπάρχει πρόβλημα?
-Το ταβάνι είναι 3,10μ στο τζάκι. Με πατάρι 30cm έρχεται η μεγάλη περσίδα στο 2,80. Μήπως είναι πολύ ψηλά? Αν ναι τι να κάνω?



-24dm^2 είναι 240 τετραγωνικά εκατοστα .πχ. 24cm Χ10cm=240 τετραγωνικά εκατοστα ή 30cmΧ8cm=240 τετραγωνικά εκατοστα κ.ο.κ.
-8 dm^2 κάτω είναι 80τετραγωνικά εκατοστα δηλ. 8Χ10=80 τετραγωνικά εκατοστα ή 16X5=80 τετραγωνικά εκατοστα ή όποιο άλλο γινόμενο ισούται με 80.


dm είναι το 0.1 του μέτρου, δηλαδή 10cm. dm2 είναι 0.1x0.1m, δηλαδή 10x10 εκατοστά, δηλαδή 100 τετραγωνικά εκατοστά. Οπότε 8 dm2 είναι 8x 100, δηλαδή 800 τετραγωνικά εκατοστά

Αστέρης
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51054 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

nasos02 έγραψε: -24dm^2 είναι 240 τετραγωνικά εκατοστα .πχ. 24cm Χ10cm=240 τετραγωνικά εκατοστα ή 30cmΧ8cm=240 τετραγωνικά εκατοστα κ.ο.κ.
-8 dm^2 κάτω είναι 80τετραγωνικά εκατοστα δηλ. 8Χ10=80 τετραγωνικά εκατοστα ή 16X5=80 τετραγωνικά εκατοστα ή όποιο άλλο γινόμενο ισούται με 80.

Άψογα, σ' ευχαριστώ.
...
όμως
(έχει "όμως"... :whistle: )
είδα τις προάλλες περσίδες σε ράφια και το ταμπελάκι έλεγε
(τυχαία τα νούμερα γιατί δεν θυμάμαι αλλά θα καταλάβεις τι εννοώ)
W24 L10 - airflow 170dm^2
δεν μου έβγαινε ρε παιδί μου η πράξη... υπέθεσα ότι ο κατασκευαστής αφαιρεί τις μικροεπιφάνειες τις κάθε γρίλιας όταν είναι τέρμα ανοιχτές και υπολογίζει μειωμένη ροή... κάνω λάθος? γιαυτό στην ερώτησή μου έγραψα "ροή αέρα 24dm^2"
αυτές ήταν στο leroy kai ήταν όλες πολύ μικρές-και πλαστικές νομίζω
Αλλά εγώ θα πάρω τις δικες μου από τη θέρμη όπου είναι χύμα στα ράφια.
Μήπως παραανησυχώ?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51068 από tgiakou
Απαντήθηκε από tgiakou στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Προς Pduke:Eπιφανεια 24dm2 ειναι 80cm *30cm η 60cm*40cm και επιφανεια 8dm2 ειναι 80cm*10cm η 40cm*20cm ,οι διαστασεις που σου εδωσε ο αλλος φιλος ειναι λαθος!!! Οπως εγραψα και εχθες εβαλα και εγω την ιδια εστια (ολα μονος μετα απο πολυ διαβασμα εδω στο φορουμ και συμβουλες του πλεον καταρτισμενου Αστερη),ειμαι πολυ ευχαριστημενος εχω ενα θεμα με μαυρισμα στο τζαμι αλλα θα το λυσω!Σπυρωμα στον εναλλακτη ειναι μια λαμαρινα αναμεσα στις δυο σωληνες που υποχρεωνει τον αερα να κινειται κυκλικα και οχι ελευθερα δυστυχως δεν βρηκα και εβαλα χωρις.Καλη υπομονη!www.unitjuggler.com/convert-area-from-dm2-to-cm2.html
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by tgiakou. Αιτία: προσθεση ιστοτοπου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51114 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

GT έγραψε:

eightball2020 έγραψε: ...
Επισης εχω καποιες αποριες.
1. Τον πετροβαμβακα πως τον στηριζεται στον τοιχο? Με ουπα και βιδες με μεγαλο κεφαλι?
2. Με πετροβαμβακα ντυνουμε και το δαπεδο που παταει το ενεργειακο τζακι?(μιλαμε για foyer).


1. Ο ένας τρόπος είναι αυτός που λες. Ο άλλος είναι με στρωτήρες γυψοσανίδας. Φτιάχνεις πλαίσιο και τον φωλιάζεις μέσα.

2. Στο σχέδιο της Invicta δείχνει ένα μικρό τμήμα πίσω πίσω.
Δε χάνεις τίποτα να το βάλεις όλο, αν έχεις καμιά πιλοτή από κάτω.
Ως αποτέλεσμα, δεν ξέρω να σου πω έγκυρα αν θα δώσει τίποτα παραπάνω.
Πιστεύω η διαφορά θα είναι αμελητέα, μιας και ο ζεστός αέρας πάει πάνω, άρα δεν υπάρχει κίνδυνος να μας τον κρυώσει.


Μάλιστα. Στο πάνω μέρος θα κάνω πατάρι η θα τον στηρίξω στο ταβάνι;
Επίσης κάτι για την καμινάδα, η δική μου ειναι τετράγωνη,αν περάσω μέσα σωλήνα και μονωσο κ πάνω στο καπέλο κ κάτω στο ταβάνι ο αέρας που θα έχει εγκλωβιστεί ανάμεσα στη νέα σωλήνα κ την παλιά καμινάδα δεν θα θέλει από κάπου να κάνει εκτόνωση μιας κ θα ζεσταίνετε από την καμινάδα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51135 από ark
Απαντήθηκε από ark στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά

ark έγραψε: Πήγα σήμερα να δω τα monoblocco L64 και L78 της palazzetti και μιλώντας με τον πωλητή μου είπε πως σε ολη αυτή τη σειρά όταν ανοίγεις την συρόμενη πόρτα ανοίγει αυτόματα και το κλαπέτο,και όταν κλείνεις κλείνει και πάλι μόνο του.Επίσης αυτό ρυθμίζεται πριν την εγκατάσταση σε 3 σκάλες..τελείως κλειστό,ημιανοιχτό,και σχεδόν ανοιχτό.Ο λόγος που αυτοί το ρυθμίζουν πάντα στην πρώτη σκάλα δηλαδή οχι τελείως κλειστό-αλλά με το μικρότερο άνοιγμα-είναι γιατί τα ξύλα που αγοράζουμε έχουν πάντα περισσότερη απ' ότι θα' πρεπε υγρασία.Παραδέχθηκε όμως οτι με τελείως κλειστό και ξερά ξύλα γίνεται καλύτερη καύση.
Εσυ asteri αν το πάρω τελικά τι προτείνεις;σε ποια σκάλα να τους πω;
Το άλλο που άκουσα είναι οτι γύρω απο κει που θα μπει το τζάκι,(δηλαδή ανάμεσα τζάκι-επένδυση),δεν χρειάζεται καμία μόνωση,γιατί το τζάκι εχει δικό του θερμοθάλαμο και γύρω απ' αυτό δεν αναπτύσσονται και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες...

Άντε ξανά με την επιλογή σωστού τζακιού..
Μετά απ' αυτό με την palazzetti αποφάσισα να αλλάξω προσανατολισμό και να παω στη la nordica..
Πήρα λοιπόν τηλ στην αντιπροσωπεία και ρώτησα ποιές είναι οι διαφορές μεταξύ αυτού
lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-m...hisa-750-piano_p9051
και αυτού
lanordica-extraflame.com/en/fireplaces-m...nker-750-piano_p9052
Ο τύπος μου πρότεινε το δεύτερο γιατί όπως υποστήριξε κάνει καλύτερη διαχείρηση σε σχέση με το πρώτο.Η τιμή τους είναι ακριβώς ίδια,και σε ερώτηση αν μπορώ να ανοίγω το κλαπέ απο μέσα μόνος μου,απάντησε οτι δεν γίνεται,και οτι η εργοστασιακή ρύθμιση είναι να κλείνει σχεδόν ολο,που σημαίνει μάλλον οτι αφήνει ενα μικρό άνοιγμα...είπε επίσης οτι αν βάλουμε καμινάδα γύρω στα 4,5 μέτρα δεν θα έχουμε πρόβλημα με τα υγρά ξύλα
Asteris δώσε βοήθεια γιατί στους χαλεπούς καιρούς δεν είναι να δίνουμε σχεδόν 3000 και να μην έχουμε και σωστό αποτέλεσμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #51136 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Τζάκια Ενεργειακά
Οσοι θέλετε να έχετε μεγαλύτερη καύση , δηλαδη κάρβουνα το πρωι , πρεπει να κοιτάξετε οταν κλείνει η πορτα να σφραγίζει απο ΠΑΝΤΟΥ !!!!
Οσοι θελετε τζακια να παει το τζαμι πανω κατω , τοτε να κοιτάτε να κουμπώνει οταν κλείνει !
Οταν λεμε κουμπώνει εννοούμε , να εχει και υαλοκορδονο , οχι να ακουμπάει μέταλλο με μέταλλο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 1.796 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ