Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15356 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

akis kyriakidis έγραψε: Κάθε κατασκευαστής σου δίνει συγκεκριμένες οδηγίες για το ύψος της καμινάδας που μπορείς να σηκώσεις.
Στο συνολικό ύψος , υπολογίζεις και τις γωνίες που θα χρειαστείς .
Όλες οι σόμπες pellet ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΑΓΩΓΗΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ .
Στις κινέζικες το maximun είναι κοντά στα 3μ ( κάθετο τμήμα ) το οποίο μειώνεται από την γωνία των 90 μοιρών που σίγουρα θα χρησιμοποιήσεις .
Αν χρησιμοποιήσεις και δεύτερη γωνία 90 μοιρών το maximum κάθετο είναι απο 1 - 1,5 m .


Φίλε μου, Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15364 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

akis kyriakidis έγραψε: Κάθε κατασκευαστής σου δίνει συγκεκριμένες οδηγίες για το ύψος της καμινάδας που μπορείς να σηκώσεις.
Στο συνολικό ύψος , υπολογίζεις και τις γωνίες που θα χρειαστείς .
Όλες οι σόμπες pellet ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΕΡ ΑΠΑΓΩΓΗΣ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ .
Στις κινέζικες το maximun είναι κοντά στα 3μ ( κάθετο τμήμα ) το οποίο μειώνεται από την γωνία των 90 μοιρών που σίγουρα θα χρησιμοποιήσεις .
Αν χρησιμοποιήσεις και δεύτερη γωνία 90 μοιρών το maximum κάθετο είναι απο 1 - 1,5 m .


Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά η κοινή λογική μου μου λέει ότι όσο μήκος και να έχει το κάθετο, μετά την τελευταία γωνία και εφόσον είναι έξω, δεν πρέπει να πειράζει σε τίποτα αν μη να οφελεί.
Τι θα εμποδίσει το θερμό καυσαέριο να πάει προς τα πάνω;
Αυτή δεν είναι η φυσική του ροή;
Αν μετά το κάθετο μπει γωνία 90 μοιρών τα πράγματα αλλάζουν, Τότε ναι καταλαβαίνω ότι θέλει σπρώξιμο.

Δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος, ειδικός δεν είμαι, απλά αν κάποιος έχει περισσότερες γνώσεις ας πει να μάθουμε όλοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15411 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Εάν χρειαστεί να συνεχίστε την κουβέντα για τα μπουριά, ανοίξτε νέο θέμα "Σωστή τοποθέτηση μπουριών σόμπας πέλλετ" ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15430 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Καλημέρα σε όλους.
Θέλω πληροφορίες για την Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα HP22 12KW www.moshalis.gr/index.php/-heat/98-hp26 από το Βόλο. Αν κάποιος φίλος την έχει έχει δουλέψει να μου γράψει εντυπώσεις.
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by stoikon.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15445 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Μην διαφημίζετε καταστήματα και εμπόρους "δωρεάν" ........δεν είναι καθόλου σωστό.

Εαν θέλετε να ρωτήσετε πληροφορίες για κάποιο προϊόν, μπορείτε να ανεβάσετε μια φωτογραφία, τα τεχνικά χαρακτηριστικά κτλ. Και όποιος έχει κάτι ίδιο θα υπάρχει η δυνατότητα να ανταλλάξετε απόψεις.

Έχουν παρατηρηθεί φαινόμενα εμπόρων που το "παίζουν" απλά μέλη και γράφοντας αθώα πόστ, διαφημίζουν την εταιρία και τα προϊόντα τους.

Με χαρά μας να διαφημίσουμε κάποιον έμπορο, την στιγμή που αυτός θα προσφέρει μια ειδική τιμή, ένα δώρο για κλήρωση κτλ, στα μέλη του φόρουμ του energ.gr.

Ετσι τζάμπα, προτείνω να αποφεύγουμε να διαφημίζουμε μαγαζιά, εμπόρους, προϊόντα κτλ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #15460 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Είμαι ιδιώτης και ήθελα πληροφορίες για την συγκεκριμένη σόμπα HP22 12KW. Δεν διαφημίζω κανένα έμπορα. Την διεύθυνση την έβαλα για να δείξω την σόμπα και τα χαρακτηριστικά της. Τέλος πάντων γιατί είμαι από Λάρισα πετάχτηκα σήμερα μέχρι το Βόλο για να έχω από κοντά μια καλύτερη γνώμη. Δεν γράφω περισσότερα για να μην κατηγορηθώ για διαφήμιση. Πάντως 2 ώρες που έμεινα εκεί μου έλυσε κάθε απορία. Τελικά την αγόρασα. Όσο για ανταλακτικά είδα ότι υπάρχουν τα πάντα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.199 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ