Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15701 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
συμφωνω με τον sta1. συγουρα ολο και σε καποιους βγηκε μαπα το καρπουζι αλλα οχι και ετσι ειπαμε.εχουν ακουστει παρα πολλα καλα για τις κινεζικες οπως φυσικα και πολλα ασχημα απο την αλλη ετσι ειναι και για τις ιταλικες και για τις τσεχικες και για τις σκοπιανες ποιος δεν ειχε κανενα προβλημα με ιταλικη καθε τοσο βγαινει και ενας σιγα σιγα και το αναφερει προτεινοντας βεβαια οτι το λαθος το εκανε αυτος μην το πουνε και λαλακα που εσκασε ενα καρο λεφτα και του εβγαλε προβλημα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15779 από nikolas
Απαντήθηκε από nikolas στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια
Δεν ξανά λέω τον πόνο μου από την πρώτη φορά.
Κάνω εισαγωγές από κίνα λουτρινα κουκλάκια και γνωρίζω πολύ καλά τι είναι CE κινέζικο.
Εάν κάνω δυσφήμηση στα κινέζικα και συγκεκριμένα στην σόμπα με μια ματιά βλέπεις τα εξής.
Το καλώδιο τροφοδοσίας δεν είναι πιστοποιημένο.
Η θερμοκρασία στο τζάμι και στα μέταλλα δεν είναι πιστοποιημένα.
Φίλτρο στην είσοδο του 220 δεν υπάρχει.
Οσο για το βάρος, σόμπα πελλετ αγόρασα και όχι σίδερο με το κιλό.
Εάν πω και άλλα και ένα πρωινό αποσυρθούν από την αγορά θα με πείτε και ρουφιάνο.
Μην μου απαντάς έμπορα της κινας με 109 δημοσιευσης δεν θα απαντήσω.
Σε ένα νέο μέλος δεν επιτρέπεται αυτή η συμπεριφορά.
( Aκραία αυτά που λες και κρατάω τις επιφυλάξεις μου - Είναι και το πρώτο σου ποστ - Πιο πολύ για δυσφήμηση μου κάνει )
Η ημιμάθεια είναι η αμάθεια του παντός.
Άντε για και καλές πωλήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15814 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
γεια χαρα σε ολους...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15816 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

michalisgr έγραψε: γεια χαρα σε ολους... Εγω στην αρχη του θεματος σας ειχα πει ποια σομπα εχω.... απο Γερμανια την αγορασα... Καλυψη χωρου 120ΤΜ και τον χειμωνα ειχαμε θερμοκρασιες 24-26 Βαθμους μεσα.. Σε ολα τα δωματια.. αν και το ξανα ΛΕΩ.. Η αποδοση μιας σομπας εξαρταται κατα πολυ απο το τι πελλετ θα καψεις...


Μιχάλη ότι έχεις να πεις το λες εδώ μέσα. :angry:

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15937 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
Ύστερα από πολλή σκέψη και ακόμα περισσότερη μελέτη στο forum, είμαι ένα κλικ από το να επιλέξω το pellet για τη θέρμανσή μου.

Μένω στην Καστοριά, όπου ως γνωστόν ο χειμώνας ξυρίζει πολύ άσχημα και για πολλούς μήνες (αποψιλώνοντας ανάλογα και τα πορτοφόλια μας).

Το σπίτι μου το νοικιάζω, οπότε προφανώς περιορίζονται αυτόματα και οι διαθέσιμες επιλογές, οι οποίες ούτως ή άλλως είναι και οι ακριβότερες (λέβητας-καυστήρας και υδραυλική σόμπα).

Μένω σε μαιζονέττα (πυλωτή, 1ος, 2ος) με 60-65 τ.μ. ανά όροφο.
Κάτω είναι ενιαίος χώρος σαλοκουζίνα με σπάσιμο (σχήμα Γ), αποθηκούλα και μικρό μπάνιο δίπλα στην εσωτερική σκάλα.
Επάνω είναι 3 υπνοδωμάτια, το κανονικό μπάνιο και άλλη μια αποθηκούλα.

Έχω ανεξάρτητη θέρμανση πετρελαίου, την οποία και μόνο που αναφέρω τρελαίνομαι.
Έχω Άγιο μάλλον, αφού το σπίτι απ' όσο γνωρίζω έχει πολύ καλή μόνωση, πράγμα που τολμώ να πω πως διαπιστώνω και εγώ, όσο μπορώ βέβαια, καθώς δε νιώθω να έχω απώλειες.

Στον κάτω όροφο έχω μαντεμένιο τζάκι, το οποίο κλείνει μεν με συρόμενο τζάμι αλλά δεν είναι ενεργειακό.
Το χειμώνα που μας πέρασε, με δεδομένο ότι τον περισσότερο χρόνο τον περνάμε κάτω και πάνω ανεβαίνουμε για ύπνο, μπάνιο ή καμιά δουλειά, δουλέψαμε φουλ το τζάκι, ώστε να μειώσουμε την κατανάλωση πετρελαίου το δυνατό περισσότερο. Το καλοριφέρ δούλεψε ελάχιστα κάτω, δούλευε σχεδόν αποκλειστικά μόνο επάνω, βραδυνές ώρες.
Αποτέλεσμα: περίπου 1.300lt πετρέλαιο και 9 τόνοι ξύλα (οξυά - δρυς, μισό μισό περίπου), με θέρμανση ανομοιογενή και οριακά καλή..
Παρόλο που δεν έχω δεδομένα προς σύγκριση, καθώς ήταν η πρώτη μας φουλ σεζόν στο σπίτι, πιστεύω (κυρίως ελπίζω) πως αν καίγαμε μόνο πετρέλαιο, η οικονομική επιβάρυνση μάλλον θα ήταν μεγαλύτερη.
Επειδή από τον Αύγουστο θα έχουμε, πρώτα ο Θεός, μια νεογέννητη μπουμπού στο σπίτι, πέραν του 3χρονου σχεδόν ταλιμπανάκου μας, η χρήση του τζακιού αποκλείεται, λόγω κάπνας που ανά διαστήματα γυρνάει στο σπίτι. Από τη άλλη, 1,40€/lt για πετρέλαιο δε μπορώ και ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ να τους δώσω.

Περνάω στο ψητό:
σκέφτομαι για αερόθερμη πελλετόσομπα.
Έκανα μεγάλη διαδικτυακή και ελάχιστη φυσική έρευνα, και μέχρι στιγμής καταλήγω στο ότι θα ήθελα Ιταλική σόμπα, αλλά με τις τιμές που ζητάνε οι έμποροι, μάλλον κοιτάνε να βγάλουν τα μαμησιάτικα της κρίσης με διπλοτιμολόγηση των σομπών.

Οπότε βλέπω ως μονόδρομο (έχει κανείς να προτείνει κάτι άλλο?) να αγοράσω μια κινέζικη, στα 12-13kw. Μάλιστα σκοπεύω να τη βάλω σε κεντρικό σχετικά σημείο και μάλιστα αντικρυστά με τη σκάλα, οπότε μάλλον θα έχω και τις επιθυμητές "απώλειες" προς τον πάνω όροφο.

Είμαι για ΠΣΚ στο Βόλο και αύριο λέω να επισκεφτώ δύο εμπόρους που βλέπω πως παίζουν, για να δω από κοντά την Grace NB-PA στα 13KW και την HP22 στα 12KW, κατά σειρά προτίμησης. Μέχρι στιγμής ψιλοκαταστάλλαξα στην πρώτη, για να είμαι ειλικρινής, που έχετε δοκιμάσει αρκετοί εδώ μέσα.

Ερωτήσεις:
1) Πιστεύετε πως η μείωση στην κατανάλωση πετρελαίου θα είναι σημαντική με τη χρήση τέτοιας σόμπας?Αξίζει τον κόπο η αγορά? Τα ζεστά νερά χρήσης με πετρέλαιο δεν τα γλυτώνω.
2) Κάποια σημαντικά πράγματα που πιστεύετε ότι πρέπει να ρωτήσω αύριο στους αντιπροσώπους (π.χ. εγκατάσταση, κάλυψη εγγυήσεων, μεταφορικά για τυχόν επισκευή)? Αντιπρόσωπος στην πόλη μου δεν υπάρχει (και να υπήρχε, σιγά μην κάλυπτεν service).
3) Το μπουρί αναγκαστικά θα ακολουθήσει εντός του σπιτιού οριζόντια πορεία πάνω από 4μέτρα, σε απόσταση 25cm πάνω από τα ντουλάπια της κουζίνας. Έχουμε κανένα πρόβλημα?
4) Οτιδήποτε άλλο μπορείτε να με συμβουλεύσετε, είναι ευπρόσδεκτο.
5) Αερόθερμη πελλετόσομπα και πιτσιρίκια, "πάνε" μαζί? (κάπνα, μυρωδιά, καυτές επιφάνειες κλπ).

SOS:
Υπάρχει λόγος να την αγοράσω από το "επίσημο" δίκτυο προς 1235€? Έχω κάποιο όφελος, δεδομένου ότι στην πόλη μου δεν υπάρχει καν αντιπρόσωπος?
Ή να προτιμήσω ανεξάρτητα καταστήματα όπου τη βρήκα στα 1033€?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #15945 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα
φιλε μου καταρχην να σου πω οτι ειμαι και εγω ενας νεος αγοραστεις που ψαχνει ποια απο τις 2 να παρει. την 13 την εχουν πολλα ατομα οντως και τα μονα προβληματα που ειχαν ηταν μονο με μια πλακετα την οποια αλλαξαν και ολα καλα ολοι πολλοι ευχαριστημενοι εμειναν. τωρα απο την αλλη με την 12 ειναι νεο μοντελο και μιλησα με 2 ανθρωπους που πηγαν και την ειδαν και λενε οτι ειναι λιγο καλυτερη σε σχεση με την 13.
1. δες ποσα μετρα ΥΨΟΣ μπορεις να δωσεις στο μπουρι(στην 12 μεχρι 1,5)
2. ποσους βαθμους πιανει μπροστα οταν δουλευει η σομπα.
3. αν χρειαζεται μπουρι εξω για εισοδο αερα.
4. αν εχει αεροκουρτινα(η 12 εχει)
αυτα τωρα δεν μου ερχεται κατι αλλο.

αν βγαλεις ακρη ενημερωσε μας γιατι και εγω ειμαι στρατιωτικος και ειμαι με μεταθεση ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ πολυ κρυο λεμε..... για να παρω και εγω γιατι απο κοντα δεν εχω καμια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.192 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ