Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #36870 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

konstantinosdouk@yahoo.gr έγραψε: file N1k0s tha ithela na mou steileis tin dieuthinsi tou sait stin thessaloniki giati me endiaferei gia mia agora dioti ego vriskomai orestiada. euxaristo


φιλε ειμαι εγω ορεστιαδα για οτι χρειαστεις παρε τηλ ή στειλε μυνημα
6936576749
ανθιμος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #36878 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε: Μυριε Μοσχαλη μια "λυση" ακομα να σας προτεινω.

ενα "κιτακι" οπου θα μπορουμε να οδηγησουμε ( μεσω ρελε βεβαιως ) εξωτερικους ανεμιστηρες ;) ωστε να αναβουν και να σβηνουν ταυτοχρονα με την σομπα. Θα ηταν νομιζω χρισιμο..


Καλημέρα,

Μπορεί να κατασκευαστεί, άνετα και εύκολα, το θέμα είναι πόσοι είναι οι ενδιαφερόμενοι για να μπούμε σε διαδικασία μαζικής παραγωγής.
Πάντως αν θέλετε μπορώ να σας βοηθήσω στην κατασκευή του ή ακόμη (αν μου δώσετε τον κατάλληλο χρόνο) να σας φτιάξω ένα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #36880 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη Αερόθερμη Σόμπα

pannarab έγραψε:

stoikon έγραψε:

Biomaster έγραψε: Μπορει να κάνω λάθος αλλά νομίζω οτι έχει αρκετό θόρυβο το μοτέρ της σόμπας, σκέψου να την έχεις στο σαλόνι, και να βλέπεις τηλεόραση, η να προσπαθείς να κοιμηθείς.
Πές μου απλός την άποψη σου, απο τις δοκιμές. ευχαριστώ


Φίλε μου όλα τα μηχανήματα που έχουν 2 και 3 μοτέρ βγάζουν ένα σχετικό θόρυβο. Ο θόρυβος που ακούς είναι υπόκωφος και δεν ενοχλεί. Αν πρόσεξες,(λόγου ότι η κάμερα λαμβάνει πολύ δυνατά τον ήχο)άκου τον ήχο από το χερούλι της πόρτας όταν την ανοίγω και κάνε την σύγκριση. Αν δεις διάφορα βίντεο με σόμπες πέλλετ, όλες έχουν κάποιο θόρυβο. Έχω δει και σόμπες με πολύ περισσότερο θόρυβο και εκεί πράγματι δεν μπορείς να σταθείς. Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος βάση με τα λεφτά που έδωσα.


Εγω για να πω την αλήθεια ακούω ένα θόρυβο από το μοτέρ των καυσαερίων που δεν θα το έλεγα υπόκωφο. Ακούγεται σαν να συντονίζει κάτι, με αποτέλεσμα να ακούγεται ένα συνεχόμενο "γρρρρρρρ", το οποίο έχει σταθερή ένταση σε όλες τις σκάλες ταχύτητας (δεν αυξομειώνεται δλδ). Θα απομονώσω το μπουρί τον καυσαεριών μήπως προέρχεται από εκεί, αλλά ομολογώ ότι μέχρι να το δοκιμάσω (δεν πρόλαβα τις προηγούμενες μέρες) έχω αγχωθεί λίγο διότι ακούγεται αρκετά. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;


Το πιο πιθανόν εφόσον δεν ακολουθεί ο θόρυβος το μοτέρ ανεμιστήρα είναι ο συντονισμός να προέρχεται απο το μοτέρ του κοχλία. Γιατι δεν ενεργοποιέιτε το κάθε μοτέρ ξεχωριστά απο τα διαγνωστικά (με τη σόμπα σβηστή πάντα) να δείτε απο που προέρχεται ο συντονισμός.
Και τέλος , πατάει σωστά η σόμπα? πολλοί συντονισμοί προέρχονται απο αρρύθμιστα ποδαράκια ( στα μοντέλα που έχουν ) ή όχι επίπεδο πάτωμα.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Moschalis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #36886 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Moschalis έγραψε:

Fokion έγραψε: Μυριε Μοσχαλη μια "λυση" ακομα να σας προτεινω.

ενα "κιτακι" οπου θα μπορουμε να οδηγησουμε ( μεσω ρελε βεβαιως ) εξωτερικους ανεμιστηρες ;) ωστε να αναβουν και να σβηνουν ταυτοχρονα με την σομπα. Θα ηταν νομιζω χρισιμο..


Καλημέρα,

Μπορεί να κατασκευαστεί, άνετα και εύκολα, το θέμα είναι πόσοι είναι οι ενδιαφερόμενοι για να μπούμε σε διαδικασία μαζικής παραγωγής.
Πάντως αν θέλετε μπορώ να σας βοηθήσω στην κατασκευή του ή ακόμη (αν μου δώσετε τον κατάλληλο χρόνο) να σας φτιάξω ένα.


ποτέ δε βιαζομαι και με ολη την διαθεση να κανω και το "μουλαρι" των δοκιμων...
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ομως οτι λογικά υπαρχει καποιο ενδιαφερον αν σκευτουμε ποσοι σαν και εμενα χρησιμοποιουν ανεμιστηρες για να ενισχυσουν την θερμανση των δωματιων αλλα ΚΑΙ για το on - off του φιλτρου νερου σας ταυτοχρονα με την σομπα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #36920 από Moschalis
Απαντήθηκε από Moschalis στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Fokion έγραψε:

Moschalis έγραψε:

Fokion έγραψε: Μυριε Μοσχαλη μια "λυση" ακομα να σας προτεινω.

ενα "κιτακι" οπου θα μπορουμε να οδηγησουμε ( μεσω ρελε βεβαιως ) εξωτερικους ανεμιστηρες ;) ωστε να αναβουν και να σβηνουν ταυτοχρονα με την σομπα. Θα ηταν νομιζω χρισιμο..


Καλημέρα,

Μπορεί να κατασκευαστεί, άνετα και εύκολα, το θέμα είναι πόσοι είναι οι ενδιαφερόμενοι για να μπούμε σε διαδικασία μαζικής παραγωγής.
Πάντως αν θέλετε μπορώ να σας βοηθήσω στην κατασκευή του ή ακόμη (αν μου δώσετε τον κατάλληλο χρόνο) να σας φτιάξω ένα.


ποτέ δε βιαζομαι και με ολη την διαθεση να κανω και το "μουλαρι" των δοκιμων...
ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ομως οτι λογικά υπαρχει καποιο ενδιαφερον αν σκευτουμε ποσοι σαν και εμενα χρησιμοποιουν ανεμιστηρες για να ενισχυσουν την θερμανση των δωματιων αλλα ΚΑΙ για το on - off του φιλτρου νερου σας ταυτοχρονα με την σομπα.


Οκ, το σημειώνω στη λίστα, και στο επόμενο πενταετές πρόγραμμα θα πάρει το δρόμο του.

Σοβαρά πάντα, θα το συζητήσω με το Γιάννη και λογικά κάτι θα κάνουμε. Ισχύς των μοτέρ συνολικά?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #36922 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Απ: Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
θεωρω ως overkill τον Φ120 εξαεριστηρα για ενα δωματιο που εβαλα, ο οποιος κατα το προσπεκτους ειναι 16Watt
www.kaffe.gr/datafiles/file/general_cata...012/144%20SILENT.pdf
Οι Φ100 που οι περισσότεροι βαζουν ειναι μολις 8watt..

στη δικη μου εφαρμογη θα ηταν υπερβολή να βαλω αλλους 2 - συνολο δηλ. 48Watt....

Το θεμα ειναι και το φιλτρο νερου σας τι καταναλωνει ωστε το "κιτ" να εχει οσο το δυνατον περισσότερες χρησεις...

επεισεις ωραιο θα ηταν να εχει κι ενα... "set temp" για οριο αναματος/σβησιματος αλλα οκ αυτο μπορει να ειναι και η Ver. 2 :lol:

Δε ξερω τι θα σημαινε να μπορουν να καλυφθουν και τετοιου ειδους μοτερ για οσους πανε να προσομοιασουν "καναλατη του φτωχου" λειτουργεια...

www.kaffe.gr/datafiles/file/general_cata...45%20TD%20SILENT.pdf

αν και απο οτι βλεπω στο ενδεικτικό pdf παλι για λογικά μεγεθη παροχής μια που εδω δε θα βαλεις 3 ανεμιστηρες αλλα 1, δεν ξεπερνα και παλι τα 50 watt...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.861 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ