Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18797 από valsam
Φιλε μαστορα το τα 10 ευρω το τ.μ ξεχνα το,ολοι μεροκαματο και ναι με 30-40 ευρω οσους θες,για μπριζα και για μια βρυση αυτοι που ζητανε 20-25 ευρω ας περιμενουν να χτυπησει το τηλ. τους,για την συντηριση του λεβητα εδω και χρονια κανω τον δικο μου τζαμπα και αλαζω και το μπεκακι καθε χρονο,οποιου του περισευουν και δεν ποιανουν τα χερια του ουτε να αλλαξει σταθμο με το τηλεκοντρολ ας τα δωσει (ποσοι να ειναι αραγες?),για αλλαγη θερμοσυφωνα(οπως καναμε στου γειτονα)ας τα δωσει οποιος τα εχει τα 100 ευρω (μεροκαματο και κερδος απο τον θερμοσυφωνα)!

Οι αυτονοητες αμοιβες που λες ναι οντος υπαρχουν και καθοριζονται αποκλειστικα απο τις σημερινες αμοιβες μας, δηλ.των πελατων σαςδηλ. ολου του Ελληνικου λαου και ειναι αυτονοητο οτι εφ'οσων εχω εγω και το υπολοιπο 90% των πολιτων-πελατων 50% λιγοτερα εισοδηματα απ'οτι ειχα προ 2ετιας αρα και συ θα πρεπει να χρεωνεις 50% λιγοτερα απ'οτι χρεωνες προ 2ετιας ,ασχετα εαν σου ανεβασαν την φορολογια η ακριβηνε η βενζινη και το τεβε γιατι αυτα ισχυουν για ολους!

Αν θες τεχνικο για κλιματιστικο εχω μαστορα 20 ετων που δουλευει σε μεγαλη ιδιοτικη κλινικη συντηριτης και εχει να πληρωθει 8 μηνες και μου περασε 2 στις μανας μου,3 στις αδελφης μου και εδωσα το τηλ.του σε αλλους 4 γνωστους που και αυτοι το εδωσαν σε ακομη περισσοτερους,30-40ΕΥΡΩ το κλιματιστικο περαστικα εαν ειναι απο πισω απο την μοναδα η εγκατασταση(αναλογα δηλ με το ποσο χαλκο θα βαλει) και απο κει και περα χρεωνεσε τον χαλκο,το παιδι περασε πριν τρεις βδομαδες απο το σπιτι και μου εφερε ενα σιβας για να μ'ευχαριστησει και του ειπα θα το δεχτω μονο αν το πιουμε επι τοπου μαζι,ΤΟ ΞΕΣΚΙΣΑΜΕ!

Το θεμα ειναι ομως σαν Ελληνας που ειναι ο φιλος ψυκτικος και επειδη ειναι τωρα στο μελι μην την δει και'αυτος και αρχιζει να τσιμπαει-τσιμπαει και το φτασει στο 100σταρικο,και μετα απο'κει που δεν προλαβαινει τωρα θα περιμενει να χτυπησει το τηλ. και θα αναρωτιετε "μα γιατι δεν χτυπαει?",και θα μπαινει σε τιποτα τετοια φορουμ και θα υποστιριζει οτι οι τεχνικες-μαστορικες-ψυκτικες του ικανοτητες και η τοσο εξειδικευμένη εργασία του πρεπει να αμοιβονται αναλογα ,αυτονοητη η ασμοιβη του δηλ. συμφωνα με την εκαστοτε λογικη του!
Βλεπεις φιλε μαστορα αλλιως σκεφεσε χορτατος και αλλιως πεινασμενος!
Last edit: 11 Χρόνια 10 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18799 από stergiosbik
Να πω κι εγω κατι επι του θεματος?
Νομιζω οτι ο Mastoras σε γενικες γραμμες εχει δικιο.
Συμφωνω οτι υπαρχει τεραστια κριση κ τα εισοδηματα (σχεδον) ολων περιοριστηκαν δραματικα.
Ομως αυτο δινει αλλοθι σε καποιους να "κινεζοποιησουν" τις αμοιβες γι αυτο το λογο?
Προς θεου δεν λεω οτι πρεπει να πληρωνεται χρυσαφι το μεροκαματο αλλα νομιζω οτι "η φτηνια τρωει τον παρα" οπως λεει ο σοφος λαος μας.
Δηλ. ακουω απο ορισμενους τρελλα πραγματα.
Φιλος πλακατζης εδωσε προσφορα για ανακαινιση 3 μπανιων σε πολυτελεστατη κατοικια στην πολη μου (με αγορα για τα πλακακια "μονο" 95euro/τμ παρακαλω) κ του εκανε παζαρια ο ιδιοκτητης να του κοψει ακομα 1euro/τμ απο την εργασια.
Ελεος δηλαδη.Εγω αυτο το ονομαζω "γυφτια".
Αγοραζουμε εναν λεβητα π.χ 3000-4000euro κ μας κακοφαινεται να δωσουμε 300-400 σε εναν καλο μαστορα.
Σιγουρα ο υδραυλικος,ηλεκτρολογος,καλουπατζης κτλ δεν ειναι γιατροι αλλα οταν του υδραυλικου του λες για 50euro μεροκαματο τι θα του μεινει καθαρο στην τσεπη?
Ο καφες που στις περρισοτερες καφετεριες εχει πανω απο 3euro με κοστος αντε το πολυ 0.10λεπτα(μονο υλικα νερο καφες ζαχαρη) δε μας πειραζει να τον πληρωνουμε χρυσαφι?
Το ιδιο κ στα ειδη πρωτης αναγκης στο super market που κονομανε τ αντερα τους οι γνωστοι αγνωστοι.
Νομιζω οτι πια τα μεροκαματα εχουν πεσει αρκετα -τουλαχιστον στους περρισοτερους μαστορες-κ δεν φταιει αυτο.
Φταιει το οτι η τσεπη ειναι αδεια κ δυστυχως ξεσπαμε ολοι μας σε αυτους που φταινε λιγοτερο δηλ στους συμπολιτες μας.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18804 από Βιομαζιστής

stergiosbik έγραψε: Ο καφες που στις περρισοτερες καφετεριες εχει πανω απο 3euro με κοστος αντε το πολυ 0.10λεπτα(μονο υλικα νερο καφες ζαχαρη) δε μας πειραζει να τον πληρωνουμε χρυσαφι?


Στέργιε, θα σε μαλώσω. Κρίνεις με 2 μέτρα και 2 σταθμά. Το κόστος του καφέ είναι βέβαια 10 λεπτά (0,10€) και όχι 0,10 λεπτά που εκ παραδρομής ίσως έγραψες αλλά αν τον πιεις στο μπαλκόνι σου.
Μια καφετέρια έχει ενοίκιο, έχει υπάλληλο ή υπάλληλους, έχει την ΔΕΗ να πληρώσει, το ΦΠΑ, τον φόρο εισοδήματος, τον δήμο κλπ. Χώρια που έχει σπρώξει από 100.000€ έως και 500.000€ σε κάποιες περιπτώσεις ο ιδιοκτήτης τους για το ντεκόρ. Και όλα αυτά πρέπει να βγουν από τον καφέ. Εξάλλου ο καφές δεν είναι απαραίτητο σε κάποιον να τον πιει έξω εν αντιθέσει με τα πλακάκια ή τους σοβάδες ή τα υδραυλικά που είναι εκτός και αν συμβιβάζεται κάποιος να ζει χωρίς αυτά σε σπηλιά.

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18806 από kosmidis80
Ναι μαλλον ζουμε σε αλλη χωρα, δεν μπορω να το καταλαβω αλλιως?

Ποσοι πλεον μπορουν στην Ελλαδα που ξοδευουν αυτα τα χρηματα για λεβητες?

Οσο δηλαδη οι μισθοι οι δικοι μας κατεβαινουν, τον υδραυλικων, μαστορων κτλ τι πρεπει να κανουν να μεινουν σταθεροι και μαυροι?

Το παραδειγμα του καφε στο εξηγει ο Βιομαζιστης, δεν επαναλαμβανω.

Απλα θα πω οτι εγω προσωπικα με την οικογενεια μου δεν εχω παει για καφε και για ποτο εδω και ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολυ καιρο (ισως και πανω απο χρονο) σε μαγαζι και οχι γιατι δεν θελω, απλα κανω οικονομια απο παντου για να πληρωνω πλεον και μονο το δανειο, τα χαρατσια, την διατροφη μας και τα υπολοιπα λειτουργικα έξοδα.
Ποσοι λες να ειναι σαν εμενα ή και χειροτερα ακομη στην χωρα μας? ή καλύτερα ποσοι δεν ειναι?

Και ακομα και οι λεβητες που αγοραστηκαν, υποτιθεται οτι για οικονομια αγοραστηκαν. Κανενας νομιζω δεν ειχε βιτσιο να γινει θερμαστης ή να ξοδεψει 5000 Ε για να παρει λεβητα πελλετ απο γουστο απλα.

Και αντε και πες βαλαμε τον πελλετολεβητα με τα 4000 και 5000 Ε, του χρονου απ οτι φαινεται δεν θα εχουμε λεφτα ουτε να τον γεμισουμε κι αυτον...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18807 από stergiosbik

Βιομαζιστής έγραψε:

stergiosbik έγραψε: Ο καφες που στις περρισοτερες καφετεριες εχει πανω απο 3euro με κοστος αντε το πολυ 0.10λεπτα(μονο υλικα νερο καφες ζαχαρη) δε μας πειραζει να τον πληρωνουμε χρυσαφι?


Στέργιε, θα σε μαλώσω. Κρίνεις με 2 μέτρα και 2 σταθμά. Το κόστος του καφέ είναι βέβαια 10 λεπτά (0,10€) και όχι 0,10 λεπτά που εκ παραδρομής ίσως έγραψες αλλά αν τον πιεις στο μπαλκόνι σου.
Μια καφετέρια έχει ενοίκιο, έχει υπάλληλο ή υπάλληλους, έχει την ΔΕΗ να πληρώσει, το ΦΠΑ, τον φόρο εισοδήματος, τον δήμο κλπ. Χώρια που έχει σπρώξει από 100.000€ έως και 500.000€ σε κάποιες περιπτώσεις ο ιδιοκτήτης τους για το ντεκόρ. Και όλα αυτά πρέπει να βγουν από τον καφέ. Εξάλλου ο καφές δεν είναι απαραίτητο σε κάποιον να τον πιει έξω εν αντιθέσει με τα πλακάκια ή τους σοβάδες ή τα υδραυλικά που είναι εκτός και αν συμβιβάζεται κάποιος να ζει χωρίς αυτά σε σπηλιά.


Aνεφερα μονο υλικα χωρις οπως ειπες υπαλληλους ,μικα,συκα κτλ.
Εαν προσθεσεις κ αυτα το κοστος του καφε δεν ξεπερνα το 1euro(κ πολλα λεω).
Ο κουμπαρος ψαχνεται ν ανοιξει καφετερια (street cafe)κ ξερω τι λεω.
Οντως ο καφες δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης αλλα το γαλα ομως ειναι.
Αγοραζουν στην καλυτερη 0.30λεπτα το λιτρο κ πουλανε 1.10 μεσο ορο το φρεσκο.
Αυτο δεν ειναι κλεψιμο?
Αισχροκερδεια στις πλατες μας κ στην πλατη των παιδιων?
Γι αυτο σου λεω.
Το προβλημα δεν ειναι τα μεροκαματα αλλα οι αδειες τσεπες.
Προτιμω να δωσω μεροκαματο 50euro στον πλακατζη που του φευγει ο πατος καθε μερα παρα στο καθε λαμογιο μεσαζοντα.
Εκει ειναι τα τρελλα μας εξοδα καθε μερα(super market,δεη,νερο κτλ) κ οχι στον μεροκαματιαρη που θα χρειαστουμε μια στο τοσο.
Εξαλλου μη ξεχνας οτι πολλες φορες δυστυχως το φθηνο γινεται ακριβο στο τελος.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 10 Μήνες πριν #18808 από stergiosbik
Μα κι εγω αυτο δε λεω φιλε kosmidis?
Oτι σαφως πρεπει να πεσουν τα μεροκαματα(κ ηδη εχουν πεσει πολυ) αλλα να μη φτανουμε στο αλλο ακρο.
Δηλ. να γινει ο αλλος ειλωτας μονο κ μονο για να λεμε οτι επεσαν τα μεροκαματα?
Αν αυτο επιθυμουμε εχει καλως.
Ομως το να ξοδευεις 4000euro εστω κ απο το υστερημα σου κ να τσιγκουνευεσαι τα 300 εσενα σου καθεται καλα?
Μπορει να ειμαι λαθος αλλα νομιζω οτι ο σωστος μαστορας πρεπει ν αμοιβεται αξιοπρεπως(στο μετρο της λογικης βεβαια).

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.136 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ