Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #125108 από dimlyk

mastoras έγραψε: Κύριοι θα με σκάσετε :woohoo:

Ψωνίζετε και τρώτε από την λαϊκή ζαρζαβατικά χωρίς ετικέτες και πιστοποιήσεις.

Ψωνίζετε και τρώτε από το ψυγείο των super market χύμα τυριά, ταραμάδες, ελιές, χαλβάδες, κασέρια κτλ, χωρίς πιστοποιήσεις.

Ψωνίζετε και τρώτε από τον χασάπη κότες, χοιρινά, αρνιά, και βοδινό, χωρίς πιστοποιήσεις.

Και επιμένετε και ζητάτε διακαώς πέλλετ προδιαγραφών και πιστοποιημένα για να τα κάψετε στην σόμπας σας.

Εξηγήστε μου αυτή την τρέλα. :(


μπερδευεσαι η προσπαθεις να μας μπερδεψεις
το πελελτ ειναι ενα βιομηχανικο χαρμανι σαν το τσιμεντο
δεν νομιζω κανεις παραγωγος να πεταξε 5 τριματα σε μια χαρμανιερα και αν εβγαλε πελλετ
πρωτα εκανε δοκιμες εστω και μονος του ,,,αν θελει νανναι λιγο πιο σωστος παει σ ενα εργαστηριο να ξερει εστω να πει οτι εχει τοση θερμογονο
αυτα καμμια σχεση δεν εχουν με πιστοποιηση ...ξεκολα
μονιμα παραβλεπεις εντεχνα το θεμα τιμης ομως
και δεν βλεπω τιποτα κακο να θελω να ξερω γιατι πληρωνω χρυσφι το ξυλο
παρεπιπτοντως το τυρακι λεει και συστατικα εστω και το χυμα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #125111 από dimlyk
ελληνικα και μη πιστοποιημενα
μπηκαν στον κοπο να κανουν καμμια αναλυση και μαλιστα πριν γινει υποχρεωτικο απο νομο (για να μην ξεχνιομαστε)
www.modernfuels.gr/wood-pellets/
www.i-pellets.gr/%CF%80%CE%BB%CE%B5%CE%B...F%CE%B7%CF%83%CE%B7/


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #125116 από lefterismega

john88s έγραψε: Λευτέρη μιλάς ωραία. Ποιο είναι αυτό το πέλλετ; Πες και σε εμάς.


Γιάννη μου είμαι ακόμα νέος στο χώρο και δεν θα μπω στη διαδικασία να πω "αυτό" ...
Είμαι ακόμα στη φάση "εκμάθησης" και προτιμώ να διαβάζω παρά να μπλαμπάρω ...
Σε ευχαριστώ για την φιλοφρόνηση :)


xrysafis72 έγραψε: Ναi φιλε μου δεν καπελώνω κανεναν απλος σαν νεο μελος και εγω πριν 14 μηνες....


Αγαπητέ Χρυσάφη προφανώς ΔΕΝ αναφέρθηκα σε σένα αλλά και για κανέναν άλλον συγκεκριμένα .
Το σχόλιό μου ήταν "γενικό" και πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη η οποία για άλλους μπορεί να είναι και λάθος ...

Συνεχίζουμε στο θέμα μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #125121 από nikolas

dimlyk έγραψε:

mastoras έγραψε: Κύριοι θα με σκάσετε :woohoo:

Ψωνίζετε και τρώτε από την λαϊκή ζαρζαβατικά χωρίς ετικέτες και πιστοποιήσεις.

Ψωνίζετε και τρώτε από το ψυγείο των super market χύμα τυριά, ταραμάδες, ελιές, χαλβάδες, κασέρια κτλ, χωρίς πιστοποιήσεις.

Ψωνίζετε και τρώτε από τον χασάπη κότες, χοιρινά, αρνιά, και βοδινό, χωρίς πιστοποιήσεις.

Και επιμένετε και ζητάτε διακαώς πέλλετ προδιαγραφών και πιστοποιημένα για να τα κάψετε στην σόμπας σας.

Εξηγήστε μου αυτή την τρέλα. :(


μπερδευεσαι η προσπαθεις να μας μπερδεψεις
το πελελτ ειναι ενα βιομηχανικο χαρμανι σαν το τσιμεντο
δεν νομιζω κανεις παραγωγος να πεταξε 5 τριματα σε μια χαρμανιερα και αν εβγαλε πελλετ
πρωτα εκανε δοκιμες εστω και μονος του ,,,αν θελει νανναι λιγο πιο σωστος παει σ ενα εργαστηριο να ξερει εστω να πει οτι εχει τοση θερμογονο
αυτα καμμια σχεση δεν εχουν με πιστοποιηση ...ξεκολα
μονιμα παραβλεπεις εντεχνα το θεμα τιμης ομως
και δεν βλεπω τιποτα κακο να θελω να ξερω γιατι πληρωνω χρυσφι το ξυλο
παρεπιπτοντως το τυρακι λεει και συστατικα εστω και το χυμα :)


Αύριο που θα πάω στον Βασιλόπουλο να θυμηθώ να μπω από μέσα και να διαβάσω τι γράφει το βαρέλι με το τυράκι καλαθάκι Λήμνου τα συστατικά και θα σας πω εάν έχει και πιστοποίηση. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #125123 από mastoras

dimlyk έγραψε:

mastoras έγραψε: Κύριοι θα με σκάσετε :woohoo:

Ψωνίζετε και τρώτε από την λαϊκή ζαρζαβατικά χωρίς ετικέτες και πιστοποιήσεις.

Ψωνίζετε και τρώτε από το ψυγείο των super market χύμα τυριά, ταραμάδες, ελιές, χαλβάδες, κασέρια κτλ, χωρίς πιστοποιήσεις.

Ψωνίζετε και τρώτε από τον χασάπη κότες, χοιρινά, αρνιά, και βοδινό, χωρίς πιστοποιήσεις.

Και επιμένετε και ζητάτε διακαώς πέλλετ προδιαγραφών και πιστοποιημένα για να τα κάψετε στην σόμπας σας.

Εξηγήστε μου αυτή την τρέλα. :(


μπερδευεσαι η προσπαθεις να μας μπερδεψεις
το πελελτ ειναι ενα βιομηχανικο χαρμανι σαν το τσιμεντο
δεν νομιζω κανεις παραγωγος να πεταξε 5 τριματα σε μια χαρμανιερα και αν εβγαλε πελλετ
πρωτα εκανε δοκιμες εστω και μονος του ,,,αν θελει νανναι λιγο πιο σωστος παει σ ενα εργαστηριο να ξερει εστω να πει οτι εχει τοση θερμογονο
αυτα καμμια σχεση δεν εχουν με πιστοποιηση ...ξεκολα
μονιμα παραβλεπεις εντεχνα το θεμα τιμης ομως
και δεν βλεπω τιποτα κακο να θελω να ξερω γιατι πληρωνω χρυσφι το ξυλο
παρεπιπτοντως το τυρακι λεει και συστατικα εστω και το χυμα :)


Προσπαθώ να σας μπερδέψω με το να επιμένω ότι η πιστοποίηση που ζητάτε μετατρέπει σε χρυσάφι το ξύλο ?

Ο καθένας που επιμένει για την πιστοποίηση στο πέλλετ, έχει και διαφορετικούς λόγους. Εσύ για την τιμή. Ο άλλος για την υγεία, ένας άλλος για την προστασία του περιβάλλοντος, ένας ακόμα για την νομιμότητα της χρήσης, πολλοί για την προστασία των ακριβών και απαιτητικών μηχανημάτων τους.
Ακούστηκε επίσης ότι πρέπει να εναρμονιζόμαστε με τους κανόνες της ευρωπαϊκής ένωσης.

Τρέλα !!!!! Τι από όλα να πιάσει κανείς ?

Εγώ είμαι μπερδεμένος η εσύ που έχεις τσουβαλιάσει όλες τις απόψεις που έχω αναφέρει, μόνο και μόνο να μου λες συνεχώς να ξεκολλήσω.

Μου λες και από πάνω ότι ΕΝΤΕΧΝΑ σκέφτομαι και πράττω, αποφεύγοντας να απαντήσω. στο θέμα της τιμής.

Ο μόνος λόγος που δεν πρέπει να ασχοληθούμε με το θέμα των πιστοποιήσεων είναι η τιμή. Οτιδήποτε εισαγόμενο προϊόν Ε.Ε. πρέπει απαραίτητα να συνοδεύεται από πιστοποίηση. Δεν γίνεται διαφορετικά. Για αυτό είναι και ακριβό.

Γιατί επιμένεις η κάθε Ελληνική-βιοτεχνική παραγωγή πρέπει να έχει πιστοποίηση ανάλογη των εισαγομένων, σταθερή παραγωγή, τακτικούς έλεγχους ?

Να σου πως γιατί.
Γιατί δεν κάνεις κέφι κανένα Ελληνικό πέλλετ, χαλιέσαι που είναι ακριβό το εισαγόμενο, το γουστάρεις, το πληρώνεις.... αλλά σε τζούζει.

Εχεις εμμονή με τις βιομηχανικές παραγωγές, παραβλέποντας τις βιοτεχνικές, η ακόμα και τις παραγωγές ενός μικρού εργαστηρίου.

Θέλεις, απαιτείς ως καταναλωτής το Ελληνικό πέλλετ, να είναι φθηνό γιατί δεν έχει τις απαραίτητες ευρωπαϊκές πιστοποιήσεις. Πατάς επάνω σε αυτές θιγόμενος ότι κάθε τι Ελληνικό σε εξαπατά.

Λυπάμαι αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε συζητήσεις επί του θέματος, γιατί βγάζεις μια χρόνια χολή εναντίον συγκεκριμένων καταστάσεων που σε έχουν ενοχλήσει. Οπως πχ εγώ βγάζω το ίδιο συναίσθημα με τον πιτσιρικά που μας έχει ζαλίσει τα αμελέτητα. :lol:
Last edit: 10 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vag1234

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #125124 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Χωρίς να έχω άποψη για το πέλλετ, ούτε από κοντά δεν το έχω δει, όμως, ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ, ο mastoras έχει δίκιο.

Δεν μπορεί να αγοράζουμε πολλά προϊόντα που δεν έχουν πιστοποίηση κλπ, ενώ στο πέλλετ, να ζητάει κανείς τα μύρια όσα διαπιστευτήρια. Όχι ότι είναι λάθος να απαιτεί κάποιος ως καταναλωτής να γνωρίζει κατά το δυνατόν περισσότερα γι' αυτό που ψωνίζει, αλλά μην διαρρηγνύουμε τα υμάτια μας για το πέλλετ, ενώ για τη βενζίνη, επίσης βιομηχσνοποιημένο προϊόν, να μας πουλάνε νεροζούμια.

Επαναλαμβάνω, ΕΠΙ ΤΗΣ ΑΡΧΗΣ, ο μάστορας έχει δίκιο. Και ξαναλέω, δεν μπορούμε ας πούμε να λέμε στον τροχονόμο να μη μας γράψει, επειδή και ο μπροστινός δε φοράει ζώνη, αφού είμαστε παράνομοι, τελείωσε, θα υποστούμε τις συνέπειες, αλλά πρέπει να τηρούμε και την αναλογικότητα της μεταχείρισης. Και τι εννοώ, μπορεί οι δικαστές να επέβαλαν τη μέγιστη ποινή στον Λιάπη, αλλά πολύ εύκολα με μια έφεση, θα μειώσει πάρα πολύ την ποινή του. Δεν τήρησαν καθόλου τη λογική της αναλογικότητας, το τι δηλαδή γίνεται συνήθως σε ανάλογες περιπτώσεις.

Ε... τη λογική της αναλογικότητας θα πρέπει να αναζητά κάποιος και στο πέλλετ....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.150 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ