Μούχλα και υγρασία σε κάποια μέρη του σπιτιού

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2653 από Asteris
Το ισόγειο θερμαίνεται τακτικά, κατοικείται, ή είναι βοηθητικός χώρος? Το ίδιο πρόβλημα έχει ο γείτονάς μου, που έχουμε ολόιδια σπίτια, ενώ εγώ δεν έχω θέμα. Μόνη διαφορά είναι ότι εγώ το ζεσταίνω κανονικά, γιατί ουσιαστικά εκεί μένω τις καθημερινές, μόνο για ύπνο πάω στον 2ο.

Μόνο σε πολύ έντονες βροχοπτώσεις έχω μιά ελαφρά μυρωδιά υγρασίας όταν κατεβαίνω το πρωί, υποθέτω από κάποιο σημείο των θεμελίων περνάει λίγο νερό κάτω από το σπίτι, που μέχρι το μεσημέρι έφευγε.

Α, και όλα αυτά τα είχα μέχρι πέρυσι, με το καλοριφέρ. Φέτος με τα τζάκια έχω 40-45% υγρασία μέσα στο σπίτι και δεν έχω μυρίσει τίποτα μέχρι τώρα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2657 από mastoras
Κατοικώ σε διώροφη αγροικία χωρίς μόνωση στους τοίχους. Τα προβλήματα με τις μούχλες με έχουν κυριεύσει στην κυριολεξία. Οι τοίχοι αλλάζουν χρώμα σαν τον χαμαιλέοντα συνεχώς, και στις γωνίες....μα σε όλες τις γωνίες νομίζει κανείς ότι κάψαμε πυροτεχνήματα. :(

Σήμερα ανοίγοντας την ντουλάπα να πάρω το παλτό μου, διαπίστωσα ότι η ντουλάπα μέσα έγινε αποχωρητήριο απο τα νερά. :ohmy:

Και όλα αυτά αγαπητοί μου, από την ημέρα που έπιασαν τα κρύα, και ο ξυλολέβητας μου δεν μπορεί να ανεβάσει την θερμοκρασία μέσα στο σπίτι με ΤΙΠΟΤΑ .......με ΤΙΠΟΤΑ. :angry:

Υγρά ξύλα, πίσσα στις επιφάνειες του λέβητα, και κατοικώ πλέον σε πισίνα, με το θερμόμετρο να έχει κολλήσει στους 17 βαθμούς.

Εεεεε ρε αγαπημένο μου πετρέλαιο, σε απαρνήθηκα......αλλά δεν γινότανε αλλιώς :(

Υπομονή θα βγεί η χρονιά που θα πάει.....και το καλοκαίρι βουρ για θερμοπρόσοψη. Κουφώματα όμως όταν ξαναεμφανιστούν οι φούσκες στην αγορά :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2659 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

Asteris έγραψε: Το ισόγειο θερμαίνεται τακτικά, κατοικείται, ή είναι βοηθητικός χώρος? Το ίδιο πρόβλημα έχει ο γείτονάς μου, που έχουμε ολόιδια σπίτια, ενώ εγώ δεν έχω θέμα. Μόνη διαφορά είναι ότι εγώ το ζεσταίνω κανονικά, γιατί ουσιαστικά εκεί μένω τις καθημερινές, μόνο για ύπνο πάω στον 2ο.

Μόνο σε πολύ έντονες βροχοπτώσεις έχω μιά ελαφρά μυρωδιά υγρασίας όταν κατεβαίνω το πρωί, υποθέτω από κάποιο σημείο των θεμελίων περνάει λίγο νερό κάτω από το σπίτι, που μέχρι το μεσημέρι έφευγε.

Α, και όλα αυτά τα είχα μέχρι πέρυσι, με το καλοριφέρ. Φέτος με τα τζάκια έχω 40-45% υγρασία μέσα στο σπίτι και δεν έχω μυρίσει τίποτα μέχρι τώρα.

Είναι η σαλοκουζίνα, που χρησιμοποιούμε όλη μέρα, μόνο για ύπνο πάμε στα πάνω δωμάτια-κρεβατοκάμαρες.
Τον θερμοστάτη τον έχω κάτω, οπότε μάλλον ζεσταίνεται και πιο πολύ απ' τον πάνω όροφο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2661 από Asteris
Τότε το θέμα μπορεί να είναι η εσωτερική υγρασία που υγροποιείται στους τοίχους. Έχεις υγρασιόμετρο μέσα στο σπίτι? Έχει ένα της Hama στα Mediamarkt με 15€, το οποίο θα σου δείξει τι παίζει. Θερμό/υγρό σπίτι και ψυχροί εξωτερικοί τοίχοι, είναι ο συνδιασμός που προκαλεί υγροποιήσεις και φέρνει την μούχλα. Αυτό έχει στου πεθερού μου, το σπίτι είναι ζεστό, αλλά οι εξωτερικοί τοίχοι της σαλοκουζίνας θέλουν βάψιμο κάθε χρόνο από τις μούχλες. Λέμε να βάλουμε μιά ξυλόσομπα μέσα στο σπίτι, για να κατεβάζει την υγρασία (συν την οικονομία από το πετρέλαιο).

Περιμένω ένα IR θερμόμετρο, όταν έρθει μπορούμε να μετρήσουμε θερμοκρασία στους τοίχους, να δούμε τι γίνεται. Για αυτήν την δουλειά το πήρα, για τον πεθερό και για το δικό μου, ήθελα να δώ τι παίζει με την σοφίτα από απώλειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2662 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ
Εγώ νομίζω πως είναι υγρασία απ' τα θεμέλια, που τότε δεν υπήρχαν πισόχαρτα και μεμβράνες για μόνωση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2665 από pantelis1973

Asteris έγραψε: Τότε το θέμα μπορεί να είναι η εσωτερική υγρασία που υγροποιείται στους τοίχους. Έχεις υγρασιόμετρο μέσα στο σπίτι? Έχει ένα της Hama στα Mediamarkt με 15€, το οποίο θα σου δείξει τι παίζει. Θερμό/υγρό σπίτι και ψυχροί εξωτερικοί τοίχοι, είναι ο συνδιασμός που προκαλεί υγροποιήσεις και φέρνει την μούχλα. Αυτό έχει στου πεθερού μου, το σπίτι είναι ζεστό, αλλά οι εξωτερικοί τοίχοι της σαλοκουζίνας θέλουν βάψιμο κάθε χρόνο από τις μούχλες. Λέμε να βάλουμε μιά ξυλόσομπα μέσα στο σπίτι, για να κατεβάζει την υγρασία (συν την οικονομία από το πετρέλαιο).

Περιμένω ένα IR θερμόμετρο, όταν έρθει μπορούμε να μετρήσουμε θερμοκρασία στους τοίχους, να δούμε τι γίνεται. Για αυτήν την δουλειά το πήρα, για τον πεθερό και για το δικό μου, ήθελα να δώ τι παίζει με την σοφίτα από απώλειες.


Αστερη πως θα μετρησεις απωλειες της σοφιτας? με ενδιαφερει λιγακι το θεμα.

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ