θερμοπροσοψεις προσοχη

Περισσότερα
4 Χρόνια 2 Μήνες πριν #170187 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:θερμοπροσοψεις προσοχη
Συμφωνώ με @dimlyk.

Στάλθηκε από το HUAWEI G750-U10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #173166 από sharkey
Απαντήθηκε από sharkey στο θέμα θερμοπροσοψεις προσοχη
Καλησπερα σας ,

είμαι νέος στο FORUM αυτο και θέλω λιγο την βοηθεια σας.

Μέτα από επιτυχείς εκταμιεση και περάτωση προγράμματος εξοικονομήσω κατ οικον ιι , και μετά την τοποθέτηση θερμοπροσοψης και λέβητα , εφόσον μου είχε ζητηθεί υπεύθυνη δήλωση ότι για τις εργασίες θερμοπροσωψης ισογείου δεν απαιτούνται ικριώματα , απαιτήθηκε μεσώ ελέγχων και κατόπιν αποπερατώσεως του έργου εκδοσή άδειας μικρής κλιμακος η οποία και εκδόθηκε .
Κατόπιν αυτού και μετά από έλεγχο μου εσταλθει email οτι λόγω του χρόνου έκδοσης άδειας μικρής κλίμακας ( εκδόθηκε μετά την εργασία) η κατασκευή θερμοπροσοψης στο ισόγειο και η εγκατάσταση λέβητα στην ταράτσα θεωρούνται αφθαιρετες κατασκευές . και απαιτείται το αποδεικτικό πληρωμής προστίμου από τον μηχανικό (εμεσα από έμενα φαντάζομαι) .

η ερώτηση είναι η εξής . εάν ήταν αφθαιρετες οι εργασίες γιατί εγκρίνανε το πρόγραμμα και δεύτερον γιατί μου ζητήσανε εκ του μεταγενέστερου άδεια μικρής κλιμακος?

ευχαριστώ εκ των πρότερων

περιμένω την βοήθεια σας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν #173167 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:θερμοπροσοψεις προσοχη
Σύμφωνα με το Ν. 4495/2017 Έγκριση Εργασιών Δόμησης Μικρής Κλίμακας απαιτείται και για εργασίες που έγιναν προγενέστερα και για να γίνουν υπήρχε απαίτηση ΕΕΔΜΚ (άρα αυθαίρετες).
Σωστά λοιπόν το ΥΠΕΝ ζητάει εκτός από την ΕΕΔΜΚ και την εξόφληση του σχετικού προστίμου.
Ο μηχανικός σας, που υπέβαλε τα δικαιολογητικά και την Τεχνική Έκθεση /Υπεύθυνη Δήλωση στην πλατφόρμα e-adeies για την εξασφάλιση της ΕΕΔΜΚ, δε σας το είπε;
Όσον αφορά το λέβητα, προφανώς η ΕΕΔΜΚ απαιτείται ως "τοποθέτηση αυτόνομου συστήματος θέρμανσης (αν υπήρχε ήδη τέτοιο και αντικαταδτησατε απλά το λέβητα δεν υπηρχε υποχρεωση εξασφάλισης ΕΕΔΜΚ). Η τοποθέτηση του όμως στην ταράτσα δεν επιτρέπεται ούτε με ΕΕΔΜΚ (αρθρο 16 ΝΟΚ 2012, όπως τροποποιηθηκε και ισχύει από το 2014) και αποτελεί πολεοδομική παράβαση ούτως ή άλλως.
Last edit: 2 Χρόνια 10 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ