Καθαρισμός πίσσας από σερπαντίνα υδραυλικής ξυλόσομπας

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65369 από Αντρέας
Καλημέρα,

πρόσφατα αγόρασα μια ξυλόσομπα με σύστημα εναλλάκτη "σερπαντίνα" για θέρμανση νερού καλοριφέρ.
Από την πρώτη μέρα χρήσης, οι σωλήνες του εναλλάκτη άρχισαν να συσσωρεύουν μια μαύρη ουσία (μοιάζει με πίσσα), μετά από μια βδομάδα συνεχούς καύσης οι σωλήνες είναι καλυμμένοι ένα ΠΑΧΥ στρώμα αυτής της πισσώδους ουσίας.

Ξέρει κανείς πώς μπορεί να καθαριστεί αυτό το κατάλοιπο?
Ο εγκαταστάτης (υδραυλικός) μου 'πε να το αφήσω όπως είναι, όμως βλέπω οτι όσο περνάνε οι μέρες και αυτό γίνεται όλο και πιο παχύ, πέφτει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ η απόδοση της σερπαντίνας. Το ζεστό νερό καλοριφέρ τώρα πια δεν ανεβαίνει πάνω από τους 50 βαθμούς (πληρες γέμισμα με μπριγκέτες), ενώ σε συνθήκες "κανονικής" καύσης (2 μπριγκέτες + κάρβουνο) το νερό είναι στους 40 βαθμούς.

(κατα τα πρώτα ανάματα όταν οι σωλήνες του εναλλάκτη ήταν καθαρές, το νερό έφτανε άνετα τους 80 βαθμούς, άρα μιλάμε για ΜΕΓΑΛΗ μείωση της απόδοσης...)

Ευχαριστώ για κάθε απάντηση και συμβουλή!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65372 από dimlyk
για δες εδω ... και μετα μας λες και τ αποτελεσματα :)


www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=90&Itemid=53


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #65828 από Αντρέας
Διάβασα 7 σελίδες ...κατάλαβα οτι σίγουρη, εύκολη μέθοδος δεν υπάρχει :)
Δεν πρόκειται βέβαια να ρίξω θειάφι να δώ αν δουλεύει :D

Χθές, μα χλιαρή σόμπα, κατά το σβήσιμο, δοκίμασα απομάκρυνση με ξύσιμο, ίσως αν είχα επίπεδες επιφάνειες να βόλευε, αλλά με σερπαντίνα δε βολεύει. Δε μπορεί να καθαριστεί αυτό το πράμα με ξύστρα...

Σήμερα πρωί πρωί άναψα με 6 μπριγκέτες και λίγο ανοιχτό το συρταράκι στάχτης, να μπαίνει μπόλικος αέρας, λαμπάδιασε η σόμπα, το θερμόμετρο του φούρνου (πάνω από το χώρο καύσης) έπιασε 250+, πέφτανε κάποιες φλεγόμενες μάζες πίσσας, αλλά οι πλαϊνές σωλήνες της σερπαντίνας δεν το βλέπω να καθαρίζουν, μόνο αυτές που είναι στο πάνω μέρος του χώρου καύσης, πάνω από τη φλόγα.
Θα δώ το αποτέλεσμα όταν σβήσει, θα δώ αν "ξεράθηκαν" οι πίσσες, κι αν μπορούν τώρα με ξύσιμο ή βούρτσισμα με συρματόβουρτσα μπορεί να καθαρίσει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66042 από foxsat
Γεια/
Μπορεις σε παρακαλω να ανεβασεις μια φωτο απο την σομπα σου?
Και μετα ποσο καιρο καταλαβες οτι αρχισε να μειωνετε η αποδοση της λογω της πισσας?
Κατα πασα πιθανοτητα ειχες υγρα ξυλα στην αρχη.

Εχει αγορασει φιλος μου παροιμια ξυλοσομπα σαν την δικη σου μαλλον θα ειναι.Για τωρα παει καλα.Ειναι πολυ ικανοποιημενος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66636 από Αντρέας
Ναι foxsat, ανεβάζω φωτο να δείτε τη σερπαντίνα:



όσο γίνεται να φανεί βέβαια, δεν έχω φλας στη μηχανή και δε φωτίζεται καλά μέσα.
Φαίνεται όμως ότι τα τοιχώματα είναι πεντακάθαρα, όλη η μαύρη λάσπη κάθεται μόνο πάνω στη σερπαντίνα.

Τώρα, περί καθαρίσματος, μου παν ότι αυτή η πίσσα φεύγει μόνο με ένα ειδικό "φάρμακο" , είναι μια σκόνη, ρίχνεις μια-δυο κουταλιές όταν έχει σβήσει η φωτιά, με χαμηλό κάρβουνο, και οι ατμοί αποξηραίνουν την πίσσα, την κάνουν εύθραυστη, κι έτσι πέφτει. ή μόνη της, ή με λίγη βοήθεια, μ ένα πέρασμα πχ με μια βούρτσα. Βρήκα τέτοιες σκόνες στο ebay (uk) εκεί υπάρχουν επώνυμα τέτοια προϊόντα σε τιμή περίπου 20 ευρώ το κιλό, και λιγότερο επώνυμα σε τιμή από 10 ευρώ. Προτιμώ να αγοράζω από μια ελληνική επιχείρηση, θα κάνω μια βόλτα στα μαγαζιά στα Χανιά πρώτα να δώ τι υπάρχει εδώ διαθέσιμο. Αν δε βρω, ή αν το βρω σε εξωφρενική τιμή, θα αναγκαστώ όσο κι αν δε θέλω, να το αγοράσω από Αγγλία (...)

Γεγονός είναι πάντως οτι αυτό το πράγμα πρέπει να καθαρίζεται. Η απόδοση πέφτει πολύ αν δεν καθαριστεί. Το καταλαβαίνει δηλαδή ο χρήστης της σόμπας άμεσα, αφού τα νερά στα καλοριφέρ που έφταναν στα πρώτα ανάματα άνετα τους 60 βαθμούς, τώρα μετά βίας φτάνουν τους 45 βαθμούς. Τα καλοριφέρ, είναι χλιαρά, κι ας ανάβουν 3 μπριγκέτες στο θάλαμο.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #67919 από foxsat
Πω πω!!!!!
Σε ποσο καιρο επιασε τοση πισσα?
Τοσο υγρα ξυλα εκαιγες?
Απιστευτο.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι οι σωληνωσεις ειναι τοσο κοντα στην φλογα και παρολα αυτα επιασε πισσα.Αυτα τα ασπρα σαν σταγονες τι ειναι?

Ολες οι ξυλοσομπες ετσι εχουν τις σωληνωσεις?

Να πω την εμπειρία μου οταν αγορασε ο φιλος μου την δικη του παρομοια σομπα.Με φουρνο.
Το πρωτο αναμα το εκανε χωρις να εχει συνδεσει τα νερα.Η θερμοκρασια στον φουρνο ηταν 200 βαθμους ανετα.
Εμεινα με το στομα ανοιχτο.
Μετα την συνδεση με τα νερα ειχα ξαναπαει στο σπητι του και αμεσως πηγα στη σομπα.Η θερμοκρασια ηταν με το ζορι 50.Επαθα πλακα.Με δυνατη φωτια και μονο 50 βαθμους.Θελω να πω το ποσο πολυ κοβουν οι σωληνωσεις του νερου.
Παντος το θεμα με την πισσα πρωτη φορα το ακουσα και το ειδα.Και εχουν βαλει αρκετοι γνωστοι μου εδω στην Καστορια τετοιες ξυλοσομπες.Και η δεν λενε τιποτε για να μην φανει οτι κανανε λαθος επιλογη στην αγορα τους η δεν το καταλαβανε η δεν επιασαν πισσα οι δικες τους σομπες.Τι να πω.

Παντος Αντρεα μπορεις να δοκιμασεις με ενα πινελο να αληψεις τους σωληνες με πετρελαιο ( σαν να τους βαφεις ) και μετα βαλε φωτια στον θαλαμο καυσης.Ισως να σου την απομακρηνει.
Ευχομαι καλα αποτελεσματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ