Re:Re:Τι Προτεινετε για νεο τροπο Θερμανσης??

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174613 από grdimis
Καλησπερα Κυριοι 
Εχω ενα σπιτι 130Τμ φτιαγμενο το 2005 με Ενδοδαπεδια.Εβαλα το 2011 την Daikin Alltherma και με εβγαλε ασπροπροσωπο για Δεκα χρονια.Εχει Λιγες μερες που πηρα το λογαριασμο ρευματος και νομιζω οτι ηρθε η ωρα του αποχαιρετισμου με την αντλια θερμοτητας.Η ερωτηση που θελω να σας κανω ειναι  τι να βαλω πλεον για να ζεστενομαι που να μπορει να συνεργαστει με τα δεδομενα που εχω.130τμ Ενδοδαπεδια??

Ευχαριστω Πολυ 

Δημητρης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174623 από dryianni
Καλημέρα.
Αντιστοιχη αύξηση έχουν πάρει όλα τα καύσιμα (φυσικό αέριο, βιομάζα, κ.ο.κ.).
Από την αλλη, κανένα άλλο σύστημα δεν μπορεί να βγάλει την απόδοση που βγάζει η ΑΘ σε θερμοκρασία προσαγωγής 35 °C.
Ποιο μοντέλο της Altherma εχετε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174629 από grdimis
Καλημερα.Εχω την 32αρα.Ηρθε ο λογαριασμος της ΔΕΗ και τετοιο καιρο τον περιμενα περιπου στα 300 ευρω εδω και 10 χρονια και φετος ηρθε 1050 ευρω.Νομιζω οι φοροι αλλα και το ρευμα ανεβηκε 3 φορες επανω.Ο λογαριασμος το διαστημα του χειμωνα μου κοστιζε 1500 ευρω.Αν ερθει πανω απο 3000ευρω πλεον ειναι ασυμφορο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174639 από jnet
ο λέβητας pellet που έχω στην Σουηδία που κατασκευαζεται τον δινουν για να συμπληρωνει ενα συστημα ΑΘ στα χοντρά κρύα! Δυστυχως τα τιμολογια της ΔΕΗ κανουν τον κοσμο να σκεφτεται εναλλακτικές. Εγω εχω κάψει 900€ από την αρχη της σεζον καιγοντας μονο pellet.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dryianni

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174641 από dryianni

grdimis έγραψε: Καλημερα.Εχω την 32αρα.Ηρθε ο λογαριασμος της ΔΕΗ και τετοιο καιρο τον περιμενα περιπου στα 300 ευρω εδω και 10 χρονια και φετος ηρθε 1050 ευρω.Νομιζω οι φοροι αλλα και το ρευμα ανεβηκε 3 φορες επανω.Ο λογαριασμος το διαστημα του χειμωνα μου κοστιζε 1500 ευρω.Αν ερθει πανω απο 3000ευρω πλεον ειναι ασυμφορο.

Αν το μοντέλο της αντλίας δεν είναι inverter, ίσως έχετε δίκιο πως είναι ασύμφορη σε σχεση με το pellet, π.χ.
Σε ενα άλλο νημα του forum συζητήθηκε το θεμα πριν κανένα δίμηνο,, όταν οι τιμές του ρεύματος πήραν την ανιούσα.
Τότε είχα γράψει ότι για να είναι ασύμφορη η χρήση μιας ΑΘ inverter, που λειτουργεί με σώματα στους 55 °C (άρα το χαμηλότερο δυνατό COP), σε σχέση με την καύση πέλλετ, πρέπει η τιμή του πέλλετ να παραμείνει στα 280-300.ευρώ τον τονο και η κιλοβατώρα ρεύματος να φτάσει συνολικά τα 0,35 ευρώ.
Η πιο φθηνή θέρμανση είναι αυτή που έχεις δωρεάν.Είτε οι φίλοι εδώ στο forum που έχουν δωρεάν πρόσβαση σε ξύλα, κλαδεματα, κουκούτσια, κ.ο.κ., είτε αν είστε σε περιοχή με έντονη ηλιοφάνεια και επενδύσετε επιπλέον σε ένα σύστημα ηλιακής υποβοήθησης της θέρμανσης (ικανη επιφάνεια ηλιακών συλλεκτών για συμπαραγωγή του ζεστού νερου που φεύγει προς τα σώματα). Αναφέρομαι σε αυτή την περίπτωση ακριβώς για εσάς που έχετε ενδοδαπeδια και χρειάζεστε νερό προσαγωγής μολις 35 °C.
Τελος, ή πιο φθηνή στην κατανάλωση μορφή θέρμανσης είναι το σύστημα Συμπαραγωγης Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Απόδοσης (ΣΗΘΥΑ). Κάτι σαν αυτό που κάνουν τα εργοστάσιά της ΔΕΗ σε Κοζάνη και Πτολεμαΐδα με την τηλεθερμανση, αλλά σε ατομική κλίμακα και όχι φυσικά με τη χρήση λιγνίτη. Μπορεί να γίνει είτε με φυσικό αέριο ειτε με βιομάζα.
Βέβαια μια τετοια λύση απαιτεί μεγάλο χώρο στο λεβητοστάσιο και ειναι πολύ δαπανηρή σε σχέση με τις άλλες.
Last edit: 2 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dryianni.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 3 Μήνες πριν #174654 από dimlyk
1, αλλαγη παροχου δηλ ψαξιμο
2, κατεβασμα του θερμοστατη 1 βαθμος =10% οικονομια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ