θερμαντικα σώματα

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176430 από 4755
θερμαντικα σώματα δημιουργήθηκε από 4755
Καλησπέρα.

Ενδιαφέρομαι για σώματα καλοριφερ πανελ .εχει κανείς αποψη για κάποια μάρκα αξιόπιστη?  ο μηχανολόγος μού πρότειναι κατι τούρκικα..(δεν θυμαμαι μαρκα,ξερει, κανείς ποια ειναι ?),.για τα "k-energy τι γνωμη έχετε?  η απόδοση ενός σώματος ειναι συνάρτηση των διαστασεων  για όλες τίς μάρκες ??πώς υπολογίζονται οι θερμίδες σε ενα χώρο (εμπειρικα μιλάω ) αν ο χώρος (40 μ3) βορεινός εχει εσωτερικα θερμομονωση πλευρικη και γυψοσανίδα στην οροφη. (υψος χώρου 2,65). βεβαια ο μηχανολόγος τα βγαζει αυτα αλλά  ρωτάω  περίπου.
ευχαριστω και καλό πάσχα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176457 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα θερμαντικα σώματα
καθε εταιρια εχει πινακες αποδοσεων για τα δικα της και ναι η αποδοση ειναι συναρτηση του μεγεθους σε μηκος υψος και πλατος 
αλλα και συναρτηση του ειδους λεβητα που θα χρησιμοποιησουμε ....πολυ χοντρικα και λανθασμενα υπολογιζουμε 10-20 kwh ανα 100μ2 σε καλα μονωμενο σπιτι η τιμη αυτη μπορει να μικρυνει αρκετα 
οσο αφορα μαρκες γενικα οι ευρωπαικες ειναι σαφως καλυτερες ....μια αναξητηση θα σε βοηθησει αλλα φυσικα ειναι και θεμα κοστους 


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176471 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:θερμαντικα σώματα
Όλα τα "Ευρωπαϊκά" κατασκευάζονται στην Τουρκία πλέον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176528 από Xagio
Απαντήθηκε από Xagio στο θέμα θερμαντικα σώματα
Αδερφέ μου θα δεις τα Φιλανδικά Pur.....mo είναι μέρα με τη νύχτα με τα άλλα. Πιο τσιμπιμενα αλλά τα έχω σε δύο σπίτια κ είμαι τρελά ευχαριστημένος μετά από 9 χρόνια στο ένα μηδέν φθορά και ζεματαν ώρα αφού σβήσουν

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176530 από Xagio
Απαντήθηκε από Xagio στο θέμα θερμαντικα σώματα
Περίπου θα κάνεις τετραγωνικά * ύψος.=
Ένα δωμάτιο 3 * 4 * 2.7=32.4 m3 *( 25 με 75,)
Ανάλογα με τη μόνωση την πλευρά τώρα σου λέω ένα γρήγορο παράδειγμα με 35 τις εκατό απώλειες. 32.4 *40=1296 kcal εβαλα κ 5 τα εκατό λάθος πάνω.
Επίσης απαραίτητο είναι να βάλεις θερμοστατικες κεφαλές σε κάθε σώμα εκτός από το μπάνιο να ρυθμίζεις θερμοκρασία δωματίου. Κάνει οικονομία μεγάλη. Στο μπάνιο θα πάρεις όσο πιο μεγάλο χωράει. Για την υγρασία. Αυτά από εμένα ελπίζω να βοήθησα κ να μην κάνω μεγάλο λάθος σε αυτά π γραφω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 11 Μήνες πριν #176533 από 4755
Απαντήθηκε από 4755 στο θέμα θερμαντικα σώματα
Φίλε μου καλημέρα και ευχαριστω για την αποψή σου..προφανώς εμπειρικά μιλάς η εισαι Μηχανολόγος ?
Δεν εχει σημασία όμως ότι και να εισαι.
Το ( 25 με 75,) τι είναι ? το 40 που πολλαπλασιάζεις τις απώλειες τι είναι ? σταθερός συντελεστής?
Το σπίτι είναι 132 τ.μ τα δωματια βορεινα και το σαλονι νοτιο ο θερμοστατης βρισκεται σε διάδρομο μεταξυ σαλονιού και δωματίων
Ο λέβητας είναι buderus 35-45 Kw (min-max) για δυο ορόφους των 132 τ.μ
Εχω διαφορά θερμοκρασιων 1 1/2 βαθμούς στα δωματια λιγότερο
Aν βαλω θερμοστατικές κεφαλές και ρυθμιστούν αναλογα τι θερμοκρασία θέλω ο γενικός θερμοστάτης πρέπει να ρυθμιστεί, σε τι θερμοκρασία στην επιθυμητη η παραπάνω?
Αν βάλω μονο στα δωματια κεφαλές ??
Μονωση εχω αναμεσα στους τοιχους φελιζολ 5 εκ. παραθυρα αλουμινιο διπλά τζαμια ,ταρατσα, και τωρα θα κανω εσωτερικη θερμομονωση στα βορεινα δωματια.
Ο Μηχανολόγος με εχει μπερδεψει πολύ ..για το σωμα του δωματιου 3χ4 χ2,70 δλδ= 34.7 μ3 μου βγαζει ότι επρεπε να εχει 3000 θερμ.ίδες. εμενα τωρα εχει ένα σωμα διφυλο ένα μετρο μηκος και 0.60 υψος.
Σε χαιρετω και πάλι ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ