Πρόβλημα με σύστημα αυτονομίας Μαγκλιβέρα

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153327 από vagosmp
Συνάδελφοι καλησπέρα. Είμαι μηχανολόγος, ασχολούμαι κυρίως με εγκαταστάσεις φυσικού αερίου. Πρόσφατα έκανα εγκατάσταση σε λεβητοστάσιο υφιστάμενης πολυκατοικίας η οποία έχει το παλιό σύστημα αυτονομίας volheatmag του Μαγκλιβέρα. Το πρόβλημα είναι πως με την έναυση παρουσιάζει τα εξής θέματα. Από τα 6 διαμερίσματα, στα 2 η θέρμανση λειτουργεί κανονικά. Στα υπόλοιπα δεν λειτουργεί και παρουσιάζει τα εξής: (Η περιγραφή που θα δώσω αφορά γνώστες του συστήματος, γιατί όσοι το έχετε συναντήσει, ξέρετε ότι έχει μετρητή στο διαμέρισμα και μετρητή στο λεβητοστάσιο). Στα υπόλοιπα διαμερίσματα λοιπόν, στο ένα ανάβει μόνο το closed, στο άλλο μόνο το on και στο άλλο μόνο το block. Στο τελευταίο διαμέρισμα δεν μπορώ να μπω γιατί είναι κατασχεμένο και κλειστό. Θεωρώ πως και σε αυτό θα υπάρχει πρόβλημα. Χωρίς να θεωρώ ότι παίζει ρόλο, σας λέω ότι τα δυο που λειτουργούν έχουν αλλάξει θερμοστάτη. Και λέω ότι δεν πρέπει να παίζει ρόλο, γιατί σε ένα από τα προβληματικά γεφύρωσα το θερμοστάτη και πάλι δεν έγινε τίποτα. Σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει πως λειτουργεί το σύστημα (αν έχει κάποιο ηλεκτρικό σχεδιάγραμμα) ας με ενημερώσει, μήπως και το κάνω να λειτουργήσει, γιατί αλλιώς θα τους αλλάξω (με δικά μου έξοδα μιας και θεωρούν ότι εγώ ευθύνομαι) πίνακα αυτονομίας και θερμοστάτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 8 Μήνες πριν #153328 από jnet
Αναφορά στο συγκεκριμένο συστημα αυτονομία γίνεται στο παρακάτω post. Δεν ξέρω αν βοηθήσει
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...8&id=57167&Itemid=74

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.053 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ