Re:Re:Re:Ενεργειακο τζακι metlor

Περισσότερα
2 Χρόνια 11 Μήνες πριν #173008 από Billias
Ενεργειακο τζακι metlor δημιουργήθηκε από Billias
Γεια σας εχω ενα θεμα με ενεργειακο τζακι λεβητα προσφατα τοποθετημενο  μετα απο 2 μηνες χρηση μου βγαζει καπνες απο τη καμιναδα κ πεφτουν στο γειτονα ειναι σαν καμενη εφημεριδα  φλοιδες  
απο τι μπορει να γινετε αυτο κ πως μπορω να το λυσω  ξυλα ρλιας κ δρυ  εκαψα μονο  
αν μπορει καποιος να βοηθησει θα το εκτιμουσα 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 11 Μήνες πριν #173013 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Ενεργειακο τζακι metlor
Καλησπερα.
Ανεβάστε μια φωτογραφία από το θάλαμο καύσης για να δούμε αν και τι επικαθήσεις έχει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 11 Μήνες πριν #173023 από Billias
Απαντήθηκε από Billias στο θέμα Re:Ενεργειακο τζακι metlor
Δεν εχω φωτο αυτη τη στιγμη αυτο που ξερω ειναι οτι η καμιναδα απο εξω στο καπελο ειναι ολη μαυρη μεσα ο θαλαμος δεν μπορω να πω οτι ειναι μαυρος κ πολυ μονο το οτι εχει καει το χρωμα της λαμαρινας ναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 11 Μήνες πριν #173025 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Ενεργειακο τζακι metlor

Billias έγραψε: Δεν εχω φωτο αυτη τη στιγμη αυτο που ξερω ειναι οτι η καμιναδα απο εξω στο καπελο ειναι ολη μαυρη μεσα ο θαλαμος δεν μπορω να πω οτι ειναι μαυρος κ πολυ μονο το οτι εχει καει το χρωμα της λαμαρινας ναι

Αν ο θάλαμος έχει επικαθήσεις πίσσας, τότε κάθε φορά που κάνετε το πρώτο άναμμα και η φλόγα είναι μεγάλη, καίγονται κομμάτια από αυτήν την επικάθηση, τα οποία αποκολλώνται και απάγονται μαζί με τα υπόλοιπα καπναέρια.
Αν συμβαίνει κάτι τετοιο, είτε τα ξύλα που καίτε έχουν υψηλή περιεκτικοτητα σε υγρασία είτε λειτουργείτε το τζάκι σε εξαιρετικά χαμηλή ισχύ (χοντρά κούτσουρα-μικρή φλογα- μεγάλη μάζα καπναερίων- χαμηλός ελκυσμός-=υγροποιήσεις/επικαθησεις).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 11 Μήνες πριν #173027 από Billias
Απαντήθηκε από Billias στο θέμα Re:Re:Ενεργειακο τζακι metlor
Ειναι τζακι με νερα κ η θερμοκρασια νερου ειναι απο 45 κ πανω μεχρη 60 με το κλαπετο σχεδον κλειστο παντα μονο στο αναμα ανοιχτο κ οταν βαζω ξυλα τωρα υγρασια τα ξυλα μπορει να ειχαν οντως οποτε μου λες να κραταω τον αερα ανοιχτο το κλαπετο δηλαδη συνεχεια ανοιχτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 11 Μήνες πριν #173053 από dryianni
Απαντήθηκε από dryianni στο θέμα Re:Re:Re:Ενεργειακο τζακι metlor

Billias έγραψε: Ειναι τζακι με νερα κ η θερμοκρασια νερου ειναι απο 45 κ πανω μεχρη 60 με το κλαπετο σχεδον κλειστο παντα μονο στο αναμα ανοιχτο κ οταν βαζω ξυλα τωρα υγρασια τα ξυλα μπορει να ειχαν οντως οποτε μου λες να κραταω τον αερα ανοιχτο το κλαπετο δηλαδη συνεχεια ανοιχτο

Ακριβώς αυτό που υποψιαζομουν..
Χαμηλή ισχύς=αυξημένη μάζα καπναερίων, μειωμένη ροή, χαμηλός ελκυσμός..
Κλειστο κλαπέ=ακόμη χαμηλότερος ελκυσμός.
Ο συνδυασμός αυτών των 2 είναι ο ορισμός της δημιουργιας πισσας.
Είμαι σίγουρος ότι και.Ο θάλαμος καύσης έχει ήδη καλυφθεί από στρώμα πισσας.
Η σωστή λειτουργία ενός υδραυλικού τζακιού για την αποφυγή υγροποιήσεων είναι 65-85 °C και ποτέ κάτω από 55 °C..
Γι αυτό πρέπει να γίνεται σωστη διαστασιολόγηση και να μην αγοράζουμε υδραυλικο τζάκι ή λεβητα βιομάζας, γενικοτερα, που θα λειτουργεί στο 60 ή 50% της ιονομαστικης ισχύος του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ