Παραγωγή πέλλετ (pellets) για ιδιόχρηση

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #445 από vasilisk
Καλα τα λες αλλα να θυμασε πως δεν εχουν ολοι την προσβαση σε ξυλεια ή δεν εχουν χωρους για να κανουν οι ιδιοι πελλετ.Εγω αγορασα λεβητα πελλετ(τον οποιο ακοοοομα περιμενω) με σκοπο απο τα 500 λιτρα πετρελαιο που εκαιγα τον μηνα δηλαδη με σημερινες τιμες 430 ευρω να παω στον 1 τονο πελλετ τον μηνα και να τον πληρωνω 200-220 ευρω το πολυ( :whistle: ).Βλεποντας δικα σου ποστ αλλου καταλαβα οτι μπορω να κανω περισσοτερη οικονομια.Ξυλα δεν εχω κοντα μου αλλα ρυζαχυρα και βαμβακιες και καλαμποκιες απειρες.. οποτε απο του χρονου μαλλον (και βρυση να τα βγαζε τα λεφτα θα στερευε!!) Θα βαλω μπρος με κανα δυο φιλους ακομα να ψαχτουμε να δουμε τι πελλετ μπορουν να κανουν αυτα τα υλικα και αν μας ικανοποιει θα παρουμε μηχανηματα για να κανουμε πελλετ για παρτυ μας.Βεβαια εαν υπηρχε πελλετ με τιμη κατω τον 200 ευρω θα εκανα δικο μου μονο και μονο για το μερακι μου.Πως αλλοι βγαζουν τσιπουρο ρε αδερφε... ετσι θα κανουμε και μεις δικο μας πελλετ με ψησταριες και γουστα.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #448 από antisakis

vasilisk έγραψε: Καλα τα λες αλλα να θυμασε πως δεν εχουν ολοι την προσβαση σε ξυλεια ή δεν εχουν χωρους για να κανουν οι ιδιοι πελλετ.Εγω αγορασα λεβητα πελλετ(τον οποιο ακοοοομα περιμενω) με σκοπο απο τα 500 λιτρα πετρελαιο που εκαιγα τον μηνα δηλαδη με σημερινες τιμες 430 ευρω να παω στον 1 τονο πελλετ τον μηνα και να τον πληρωνω 200-220 ευρω το πολυ( :whistle: ).Βλεποντας δικα σου ποστ αλλου καταλαβα οτι μπορω να κανω περισσοτερη οικονομια.Ξυλα δεν εχω κοντα μου αλλα ρυζαχυρα και βαμβακιες και καλαμποκιες απειρες.. Οποτε απο του χρονου μαλλον (και βρυση να τα βγαζε τα λεφτα θα στερευε!!) Θα βαλω μπρος με κανα δυο φιλους ακομα να ψαχτουμε να δουμε τι πελλετ μπορουν να κανουν αυτα τα υλικα και αν μας ικανοποιει θα παρουμε μηχανηματα για να κανουμε πελλετ για παρτυ μας.Βεβαια εαν υπηρχε πελλετ με τιμη κατω τον 200 ευρω θα εκανα δικο μου μονο και μονο για το μερακι μου.Πως αλλοι βγαζουν τσιπουρο ρε αδερφε... ετσι θα κανουμε και μεις δικο μας πελλετ με ψησταριες και γουστα.


Ωραιος και μενα ετσι μ΄αρεσει, εχεις δικιο πρεπει ν΄αρχισουμε να συνεργαζομαστε επιτελους σε αυτον τον τοπο.
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #460 από egglezos

antisakis έγραψε: Ναι, αλλα εχω θεμα με τον σφυρομυλο του
πιστευω πως αν αλλαξω κοσκινο θα λυθει το προβλημα μου
μπορει να γινει πιο αργο το μηχανημα αλλα αυτο δεν με πειραζει
αρκει να μην περναει το θρυμμα δυο φορες απο τα χερια μου.


Καλύτερα με πιο αργό μηχάνημα, θα βγάλεις καλύτερα αποτελέσματα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #470 από jose pelleto
Καλησπέρα παιδια. Γνωρίζει κανείς ποσα κιλά πριονίδι χρειαζεται για ενα τόνο πελλετς;

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #473 από ΘΕΟΔΟΣΗΣ

jose pelleto έγραψε: Καλησπέρα παιδια. Γνωρίζει κανείς ποσα κιλά πριονίδι χρειαζεται για ενα τόνο πελλετς;

Χίλια κιλά, νομίζω, έχει ο τόννος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #474 από jose pelleto

ΘΕΟΔΟΣΗΣ έγραψε:

jose pelleto έγραψε: Καλησπέρα παιδια. Γνωρίζει κανείς ποσα κιλά πριονίδι χρειαζεται για ενα τόνο πελλετς;

Χίλια κιλά, νομίζω, έχει ο τόννος...

Αν και ειρωνική η απάντηση σου, σ'ευχαριστώ!!!!! Νομίζω παντως πως πρέπει να υπαρχουν απωλειες κατα την παρασκευή του πελλετ.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Last edit: 9 Χρόνια 10 Μήνες πριν by PRIMUS 45.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.220 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ