Tips and Tricks για τις σόμπες της ΜΟΣΧΑΛΗΣ ΑΒΕΤΕ

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179038 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
ΔΕΣ ΚΑΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΚΟΡΔΟΝΙ ΠΟΡΤΑΣ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΜΙΝΑΔΑ ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΘΑΡΑ!!! .Η ΜΥΡΟΥΔΙΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟΞΕΙΔΙΟ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟ ΔΙΟΞΕΙΔΊΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΘΑΝΕΙ ΚΟΣΜΟ!!**ΠΡΩΤΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ***
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179061 από PanPele
αυτό  είναι το θέμα, έχω τσεκάρει τα πάντα για διαρροές και δεν φαίνεται κάτι στις ενώσεις από τα μπουριά, μια μικρή την είχα πιάσει σχεδόν αμέσως που ήταν στην ένωση στο μπουρί στην καμινάδα επάνω στην σόμπα, δεν βγάζει κάτι από την πόρτα. Η μυρωδιά 99.9% είναι κατά την διαδικασία έναυσης πριν ξεκινήσει η τουρμπίνα. Κατά την διάρκεια κανονικής λειτουργίας που πετάει και ο αεραγωγός στο δωμάτιο (ο αεραγωγός στο δίπλα δωμάτιο), ξεμυρίζει μετά από λίγο. Η μυρωδιά συνήθως παραμένει μετά το τέλος λειτουργίας στην γωνία του δωματίου που είναι η έξοδος του αεραγωγού, τοπικά εκεί και πουθενά αλλού.
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179070 από Maktheo
Μηπως εχει κοπει/τρυπησει το σωληνακι της υποπιεσης;
Αερα (φ5 σωληνας) η σομπα τραβαει απο εξω ή μεσα απο το δωματιο

Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Last edit: 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν by Maktheo.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179088 από PanPele
1) το συγκεκριμένο σωληνάκι που ακριβώς το βρίσκω;
2)Αέρα παίρνω από μέσα από το σπίτι, μου είναι αδύνατον να τρυπήσω, είμαι σε ενοίκιο με μονωμένο τοίχο και δεν μου επιτρέπουν να κάνω κάτι.

Έχουν αφήσει μια παλιά καμινάδα, μπαίνω σε αυτή την υποδοχή και μετά από πάνω είναι η έξοδος της καμινάδας (το παλιό Η). Μέσα στο σπίτι έχω βάλει 25άρι κομμάτι στην σόμπα, μετά ΤΑΦ καθαρισμού, και έχει δύο μπουριά είναι δεν είναι 2 μέτρα, γωνιά και ένα κομμάτι άντε μισό μέτρο που πάει στον τοίχο.

Η μυρωδιά βγαίνει στο δωμάτιο που πάει ο αεραγωγός, όχι στο δωμάτιο που είναι η σόμπα. Και όταν ακόμα είναι σβηστή, η γωνία που είναι η περσίδα του αεραγωγού έχει μυρωδιά, λες μυρίζω πχ τις στάχτες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179153 από Maktheo

PanPele έγραψε: 1) το συγκεκριμένο σωληνάκι που ακριβώς το βρίσκω;
2)Αέρα παίρνω από μέσα από το σπίτι, μου είναι αδύνατον να τρυπήσω, είμαι σε ενοίκιο με μονωμένο τοίχο και δεν μου επιτρέπουν να κάνω κάτι.

Έχουν αφήσει μια παλιά καμινάδα, μπαίνω σε αυτή την υποδοχή και μετά από πάνω είναι η έξοδος της καμινάδας (το παλιό Η). Μέσα στο σπίτι έχω βάλει 25άρι κομμάτι στην σόμπα, μετά ΤΑΦ καθαρισμού, και έχει δύο μπουριά είναι δεν είναι 2 μέτρα, γωνιά και ένα κομμάτι άντε μισό μέτρο που πάει στον τοίχο.

Η μυρωδιά βγαίνει στο δωμάτιο που πάει ο αεραγωγός, όχι στο δωμάτιο που είναι η σόμπα. Και όταν ακόμα είναι σβηστή, η γωνία που είναι η περσίδα του αεραγωγού έχει μυρωδιά, λες μυρίζω πχ τις στάχτες.

Το σωληνακι αυτό θα το βρεις βγάζοντας το αριστερο καπακι της σομπας.

Το manual λεει οτι κανονικά αερα παιρνεις απο εξω αλλα εδω βέβαια ολοι το παρακαμπτουν.. Για λογους ασφαλείας ζητείται..

Επισης στο manual νομιζω αναφερει οτι ενωσεις σε μπουρια (Τ κτλ) κανεις εξω απο το σπιτι, οχι μεσα..
Τουλάχιστον αλουμινοταινια εβαλες στις ενώσεις;



Στάλθηκε από το JSN-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #179182 από PanPele
Δυστυχώς δεν υπάρχει πάντα η δυνατότητα να γίνουν όλα όπως αναφέρουν οι οδηγίες, στην περίπτωση μου αν έβγαζα το μπουρί από κάτω θα βόλευε και αρκετά για την θέση της σόμπας, καθώς έχουμε μειωμένο χώρο στο σπίτι. Αλλά βλέπεις όταν είσαι στο ενοίκιο τον τελευταίο λόγο τον έχει άλλος. Το σπίτι έχει φουλ μόνωση και θερμοπρώσοψη και για οτιδήποτε γίνεται εκτός σπιτιού θα πρέπει να δώσω αναφορά. Αλλά γιατί άκρη δεν βγάζω, την έξοδο της καμινάδας θα την βγάλω στον τοίχο αλλά χωρίς να χαλάσω την εσωτερική διάταξη των μπουριών, γιατί αν την βγάλω από χαμηλά θα πρέπει να κάνω σουρωτήρι όλη την μόνωση καθώς θα πρέπει να ανέβει στο ύψος της σκεπής. Οπότε προχωράω χωρίς να δίνω αναφορά με μία τρύπα να βγει η έξοδος από το μπουρί στον εξωτερικό τοίχο.
Ταινία εννοείτε έβαλα και αν έβρισκα εδώ που είμαι και σιλικονούχες φλάντζες, θα τις έβαζα και αυτές.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ