Τιμές ξύλου

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2020 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου
Καλό θέμα και εδώ :)

Βασικά όπως μας βλέπω πυρωμένους όλους για αγορά ξύλου, προφανώς πάει ο Χολομώντας, θα τον τραγανήσουν οι ορεινοί Χαλκιδικιώτες από του χρόνου. :(
Βασικά θα τον είχαν αποξηλώσει από φέτος, αλλά από ότι έμαθα δεν δούλεψαν οι δασεργάτες λόγω στάσης πληρωμών από την ανάλογη υπηρεσία.

Οπότε ξέρετε πως καλύφτηκαν οι ανάγκες. Η δασική έδωσε άδεια σε όλους τους ιδιώτες-αγρότες να πάνε να κόψουν τα δέντρα μόνοι τους, σε περιορισμένη ποσότητα όμως, όσο δικαιούται ο καθένας. Και ξέρετε τι έγινε ? Του κουτρούλη ο γάμος. Δεν υπήρχε έλεγχος και ο καθένας έκοψε όσους τόνους μπορούσε να αποθηκεύσει. Ρήμαξαν το Βουνό. :angry:

Τέλος πάντων.

110ευρώ τώρα η τιμή στην Παλαιόχωρα, πάνω όμως από 5 τόνους, και με μικρό ποσοστό υγρασίας.

Εάν βρεθεί άκρη απο Βουλγαρία, είμαι και εγώ μέσα ;) Στην Ελλάδα μην κάνουμε όνειρα δεν υπάρχουν φτηνά ξύλα, ακόμα και κορμούς να βρει κανείς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2024 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τιμές ξύλου
Πόσο είναι το "μικρό" ποσοστό υγρασίας για να ξέρουμε? Γιατί έτσι μου έλεγε και εδώ ένας τοπικός ξυλέμπορας και όταν του κάρφωσα το υγρασιόμετρο και έδειξε 40%, άρχισε να λέει για το ότι αγοράζει ξύλα την άνοιξη και αυτά τα κακομαθημένα ξεραίνονται το καλοκαίρι και τον βάζουν μέσα αν δεν τα δώσει στα 120€...

Και γω για βουλγάρικα λέω για του χρόνου, όχι τίποτα άλλο, αλλά θα σώσουμε και τα βουνά μας όπως λες. Ας κουρέψουμε πρώτα την Βουλγαρία και βλέπουμε...
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Asteris.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2027 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Τιμές ξύλου

Asteris έγραψε: Πόσο είναι το "μικρό" ποσοστό υγρασίας για να ξέρουμε? Γιατί έτσι μου έλεγε και εδώ ένας τοπικός ξυλέμπορας και όταν του κάρφωσα το υγρασιόμετρο και έδειξε 40%, άρχισε να λέει για το ότι αγοράζει ξύλα την άνοιξη και αυτά τα κακομαθημένα ξεραίνονται το καλοκαίρι και τον βάζουν μέσα αν δεν τα δώσει στα 120€...

Και γω για βουλγάρικα λέω για του χρόνου, όχι τίποτα άλλο, αλλά θα σώσουμε και τα βουνά μας όπως λες. Ας κουρέψουμε πρώτα την Βουλγαρία και βλέπουμε...


Αστερη θα ηθελα την βοηθεια σου οσον αφορα της κασετες,αν μπορεις γραψε το μαιλ σου..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #2035 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Τιμές ξύλου
αν θέλετε, ακούστε την συμβουλή μου φίλοι μου.

Όσοι έχετε ξυλολέβητα, αγοράστε καυσόξυλα ΑΜΕΣΩΣ.

Εκτός του γεγονότος ότι τοποθετηθηκαν χιλιάδες ξυλολέβητες- τζακια κλπ, ξε-αραχνιασαν όλα τα τζάκια που πέρυσι σπανια άναβαν, ανασύρθηκαν ξυλοσομπες απο τα υπόγεια---άρα υπάρχει υπεραυξημένη κατανάλωση-ζήτηση, έχουμε και άλλη μία παράμετρο που δεν πρέπει να ξεχνάμε.
Η ΥΛΟΤΟΜΙΑ καυσοξύλων σταματάει στην Βουλγαρία στις 15 ΔΕΚ κάθε έτους και μετα αρχίζει η υλοτομία βιομηχανικής ξυλείας.
Εκτιμω λοιπόν ότι σε 10 ημέρες οι μάντρες δεν θα έχουν ουτε κολυμβηθρόξυλο.
(εκτιμηση κάνω- δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν θα αλλάξει κάτι- πχ ξύλευση απο ιδιωτικά δάση κλπ)

Σχετικά με όσα γραψατε για 2 +2 + 5 τόνους κλπ, μάλλον το βρίσκω εντελώς ανεφάρμοστο στην πράξη. Πως θα κάνει ανατροπη το καμιόνι; Θα τρεχει κάθε 3 και λίγο στην γεφυροπλάστιγγα για να δει πόσα ανετραπησαν; (εκτος να έλθουν παλεταρισμένα με γερανάκο όμως-αλλοιως θα χρειαστειτε κλαρκ.)
Βρίσκεις λοιπόν ένα οικόπεδο, παραγγέλνεις ένα πληρες φορτίο και εφοδιάζεσαι. Δεν απαιτεί και κανένα τεραστιο κεφαλαιο. Και έχεις και για την άλλη χρονιά ξερά πια ξύλα. (όσοι έχουν τέτοια δυνατότητα λέμε)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3280 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου
Πιθανόν ......λέω πιθανόν να βρήκα Ξύλα από την Βουλγαρία με 46-48 ευρώ τον τόνο.

Χρειάζεται όμως μια αρκετά μεγάλη ποσότητα, και τα ξύλα είναι σε μπασδέκια του ενός μέτρου.

Όποιος ενδιαφέρεται για να αγοράσουμε μαζί και βρίσκεται στα περίχωρα Ανατολικής Θεσσαλονίκης, θέρμη, Ρύσιο, Ραιδεστό, Βασιλικά, Ταγαράδες κτλ, να δώσει "στίγμα" εδώ. :)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3288 από theo64
Απαντήθηκε από theo64 στο θέμα Τιμές ξύλου

mastoras έγραψε: Πιθανόν ......λέω πιθανόν να βρήκα Ξύλα από την Βουλγαρία με 46-48 ευρώ τον τόνο.

Χρειάζεται όμως μια αρκετά μεγάλη ποσότητα, και τα ξύλα είναι σε μπασδέκια του ενός μέτρου.

Όποιος ενδιαφέρεται για να αγοράσουμε μαζί και βρίσκεται στα περίχωρα Ανατολικής Θεσσαλονίκης, θέρμη, Ρύσιο, Ραιδεστό, Βασιλικά, Ταγαράδες κτλ, να δώσει "στίγμα" εδώ. :)


Φίλε mastoras δεν είμαι απο τις περιοχές που ανέφερες αλλά με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα ολόκληρο φορτηγό ( 24 τονους αν δεν κάνω λάθος)γιαυτό σε παρακαλώ δώσε περισσότερες πληροφορίες. Η τιμή που γράφεις είναι για αγορά στην Βουλγαρία και τα μεταφορικά είναι έξτρα; ή για παράδοση στη Θεσσαλονίκη; Τι ξύλα είναι;
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by theo64.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.165 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ