Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173208 από gtsag
Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω λέβητα pellet για μονοκατοικία 90 τ.μ. στην Βόρεια Ελλάδα που βρίσκεται σε υψόμετρο 100-150μ. και έχει και υπόγειο που δε με ενδιαφέρει να θερμάνω και όπου θα τοποθετηθεί ο λέβητας. Είναι κατασκευής 1997 αν θυμάμαι καλά, με διπλούς τοίχους και νορμάλ μόνωση. Σκεπή από κεραμίδια και συνθετικά κουφώματα με διπλά τζάμια. Αρνητικό ίσως το υπόγειο που υπάρχει από κάτω, το οποίο το λέω υπόγειο, αλλά σχεδόν ολόκληρο είναι πάνω από το έδαφος, με αποτέλεσμα να υπάρχουν κάποιες απώλειες και από κει, καθώς δεν υπάρχει μόνωση μεταξύ του δαπέδου και του υπογείου.

Έχει καλοριφέρ τύπου πάνελ, 17.000 θερμίδων συνολικά (7 στον αριθμό) + θερμοσίφωνο boiler και υπάρχει παλιός καυστήρας πετρελαίου (1993), που στα χαρακτηριστικά του αναφέρει ότι αποδίδει 28-60 KW. Τα καλοριφέρ τροφοδοτούνται μέσω tuborama που διέρχεται από το δάπεδο.

Επειδή συνήθως περιστασιακά έμενα εκεί, εκτός από έναν χειμώνα, δεν ξέρω τι κατανάλωση πετρελαίου είχα και δεν μπορώ να δώσω στοιχεία με αυτό. Παρά μόνο την αίσθηση ότι έκαιγα πολύ πετρέλαιο, δίχως να νιώθω ζέστη-ζέστη... Ίσως κυρίως επειδή ο πατέρας μου είχε ρυθμισμένο τον καυστήρα να δουλεύει μόνο μέχρι 60-65 οC.  Επίσης, σίγουρα ευθύνεται και το γεγονός ότι το άνοιγα το απόγευμα, ενώ την ημέρα που έλειπα από το σπίτι στη δουλειά ήταν κλειστός. Στην περιοχή που είμαι πιάνουν και κρύα το χειμώνα, βλέπουμε και μείον, -5 oC, -7 oC, έχουμε δει και μικρότερες, αλλά δεν κάνει συχνά τέτοιες θερμοκρασίες.

Όπως και να χει, με βάση τα σώματα που είναι γύρω στις 17.000 θερμίδες (χωρίς να υπολογίζω το μποιλερ) και βάσει όσων έχω διαβάσει στο ιντερνετ, προσανατολίζομαι να αγοράσω λέβητα 20-22 KW. Με τους 2 εμπόρους που μίλησα μου είπαν ότι και με 15-18KW καλά θα είμαι. Καταλαβαίνω ότι καλύτερα θα ήταν να βρω έναν Μηχανικό να μου κάνει μελέτη, αλλά μάλλον θα ακολουθήσω τη μπακάλικη οδό.

Είμαι μεταξύ Edilkamin και La Nordica. Η πρώτη βγάζει λέβητα στα 22KW, ενώ η δεύτερη 15, 20 και 30. Οπότε αυτή τι στιγμή είμαι μεταξύ 22KW Edilkamin (Laguna2) και 20KW La Nordica (PK20), καθώς ο 30αρης μάλλον παραπάει.

1η Ερώτηση: Από την εμπειρία σας τι θα μου προτείνατε; La Nordica ή Edilkamin για λέβητα pellet;
2η Ερώτηση: Πόσο πιθανό είναι να πέσω αρκετά έξω με την απαιτούμενη ισχύ και να μη μου φτάνει ο 20ρης La Nordica ή ο 22ρης Edilkamin;
Last edit: 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν by gtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173209 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet
Απο την δική μου εμπειρία που είμαι εξω από την Θεσσαλονίκη σε 220m υψόμετρο και εχω εναν 20άρι λέβητα πέλετ. Κάτω από τους 3οC εξωτερική θερμοκρασία δεν καταφέρνω να πιάσω 22 μέσα που είναι ο θερμοστάτης. Σπίτι κατασκευής 2002 με διπλη 9αρα γλωσσα και στην μέση 5αρι dow. Το σπίτι περίπου ίδιο 80 ισόγειο και 100 υπογειο και ενα παταράκι 30μ. Οπότε αν θα ξαναγόραζα θα επαιρνα μεγαλύτερο!
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...1&id=7332&Itemid=218

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173210 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet

Απο την δική μου εμπειρία που είμαι εξω από την Θεσσαλονίκη σε 220m υψόμετρο και εχω εναν 20άρι λέβητα πέλετ. Κάτω από τους 3οC εξωτερική θερμοκρασία δεν καταφέρνω να πιάσω 22 μέσα που είναι ο θερμοστάτης. Σπίτι κατασκευής 2002 με διπλη 9αρα γλωσσα και στην μέση 5αρι dow. Το σπίτι περίπου ίδιο 80 ισόγειο και 100 υπογειο και ενα παταράκι 30μ. Οπότε αν θα ξαναγόραζα θα επαιρνα μεγαλύτερο!
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...1&id=7332&Itemid=218

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στό υπόγειο έχεις σώματα, δηλ το θερμαίνεις ή μόνο στο ισόγειο;
 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173211 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet
Το θερμαίνω ομως το θέμα (το οτι δεν μπορεί να πιάσει 22 κατω απο τους τρείς βαθμούς) το έχω είτε εχω ανοιχτά τα κάτω σώματα είτε όχι!

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173212 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Άλλη η θερμογόνος δυναμη του πετρελαίου και άλλη του πέλλετ!!!1 ΛΙΤΡΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ =2.5ΚΙΛΑ ΠΕΛΛΕΤ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΕΛΛΕΤ ΒΓΑΖΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4.5kw ΤΟ ΚΙΛΟ!!!ΑΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΝΕΤΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΖΕΣΤΕΝΕΣΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 17000 ΘΕΡΜΙΔΕΣ ΘΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ 35-40 kw ΑΝ ΑΥΡΙΟ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΣΩΜΑ Η ΕΝΑ ΜΠΟΙΛΕΡ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΟΣΕΙ.ΔΕΣ MYTHERM COMPACT ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΜΕΣΑ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΤΙΜΙΟΣ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ!!!!.ΕΠΕΙΣΗΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ ΜΕ ΠΕΛΛΕΤ!!ΒΛΑΒΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΖΕΣΤΟ ΧΡΉΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗΣ ΤΙΜΗΣ ΚΑΛΗ ΜΕΣΗ ΓΙΑ ΚΟΥΒΑΛΗΜΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΑΥΡΙΛΑ ΚΑΘΆΡΙΣΜΑ ΕΠΙΣΚΕΥΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΘΑ Υ Π Ο Σ Τ Ι Ρ Η Ξ Η ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ!!ΤΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ.ΑΝ ΘΕΣ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΓΡΑΨΕ ΕΝΑ ΕΜΑΙΛ ΣΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ!!!!!
Last edit: 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
2 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν #173220 από gtsag
Απαντήθηκε από gtsag στο θέμα Βοήθεια με επιλογή λέβητα pellet
Σ'ευχαριστώ για όποια βοήθεια Κώστα. Το email μου είναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Όταν βρεις χρόνο, μπορείς να μου στείλεις και να μου δώσεις πληροφορίες που θα βε βοηθήσουν να κάνω μια καλή επιλογή για τις ανάγκες μου.

Παρακάτω παραθέτω ορισμένους προβληματισμούς μου, σε περίπτωση που έχεις χρόνο να τους διαβάσεις. Εξυπακούεται ότι και οποιοσδήποτε άλλος έχει κάτι να προσθέσει, είναι ευπρόσδεκτο.

Έχω μια μικρή εμπειρία δύο χρόνων με μία υδραυλική σόμπα La Nordica, τοποθετημένη σε διαμέρισμα 75τ.μ. (1ος όροφος ευτυχώς) σε επαρχία οπότε αυτά που λες (και καλά κάνεις και τα λες), περί αποθηκευτικού χώρου, μαυρίλας, καλής μέσης κλπ. τα έχω υπόψη μου. Βέβαια η εμπειρία μου είναι πολύ μικρή και υπάρχουν πάρα πολλά άλλα που δεν γνωρίζω. Τον λέβητα τον θέλω για την ιδιόκτητη μονοκατοικία που περιγράφω στο αρχικό post μου, στην οποία θα μετακομίσω. Επειδή έχω υπόγειο, έχω χώρο για αποθήκευση pellet και καθαρισμό/συντήρηση. Το pellet που καίω είναι σβάι.

Καταρχήν σ'ευχαριστώ που έθεσες υπόψη μου τις MyTherm. Οι 2 καυστήρες πετρελαίου που έχουμε, αγορασμένοι από τον πατέρα μου πριν από πολλά χρόνια, είναι MyTherm, αλλά δεν σκέφτηκα να ψάξω να δω αν κάνουν και λέβητες pellet. Είμαι και εγώ ίσως θύμα της ιταλολαγνείας. Οι Ιταλοί, σίγουρα έχουν εξελίξει περισσότερο τα προϊόντα τους, δεν ξέρω όμως αν αξίζει η εξέλιξη αυτή διπλάσια ή και τριπλάσια τιμή.

Ψάχνοντας το θέμα πριν από 2 χρόνια, πριν αγοράσω την υδραυλική La Nordica, τρόμαξα λίγο από κάποια πράγματα απου διάβασα περί αποτυχημένων εναύσεων από βουλγάρικες, από μεγάλη κατανάλωση pellet, εξτρα ρύπους/μαυρίλες, βλάβες, κλπ. και επέλεξα να πληρώσω έξτρα για La Nordica, για καλύτερες πιθανότητες απροβλημάτιστης λειτουργίας. Και έτσι ήταν τους 2 χειμώνες που την άναψα. Απροβλημάτιστη και χωρίς ιδιαίτερες ανάγκες ρύθμισης κτλ. Λίγο έπαιζα με το +- της παροχής πέλλετ και όλα μια χαρά. Ίσως όμως και με μία MyTherm να είχα εφάμιλλη εμπειρία. Μάλιστα, αν δεν μετακόμιζα, μετά από μερικά χρόνια, όταν πιθανόν να χρειαζόμουν ανταλλακτικά, η εμπειρία μου να ήταν καλύτερη με μία MyTherm. Αυτά είναι που δεν γνωρίζω και σε αυτά χρειάζομαι βοήθεια να καταλάβω πόσο μετράνε.

Υποστήριξη δεν χρειάστηκα και άρα δεν γνωρίζω αν χρειαστώ ανταλλακτικά ή μάλλον, όταν χρειαστώ ανταλλακτικά, διότι τον λέβητα που θα πάρω τώρα θα τον λειτουργώ για πολλά χρόνια, αν θα υπάρχουν Θεσσαλονίκη ή αν θα πρέπει να περιμένω να έρθουν από Ιταλία. Το δεύτερο σίγουρα θα είναι προβληματικό, λόγω του χρόνου που θα απαιτηθεί. Θα το ψάξω αυτό, η λογική μου όμως λέει ότι όσο υπεύθυνος και αξιόπιστος να είναι ο αντιπρόσωπος της ιταλικής, είναι δυνατό να έχει τα πάντα για όλα τα μοντέλα; Μου φαίνεται δύσκολο με τόσα διαφορετικά μοντέλα που υπάρχουν, είδικά με έναν λέβητα μεγάλης αξίας (περίπου 6-7.000 ευρώ), που πιθανόν να μην είναι διαδεδομένος (για La Nordica PΚ 30 μιλάω).

Από την άλλη, είμαι 75 χλμ. περίπου από Θεσσαλονίκη, λιγότερα από Σίνδο, οπότε σίγουρα βολεύει μία MyTherm, από την άποψη ανταλλακτικών. Αυτά λοιπόν που με προβληματίζουν είναι τα εξής:

1) Η La Nordica (PK 30) είναι 90κιλά πιο βαριά από την Thalia-35 της MyTherm. Compact και οι δύο. Μεγαλύτερο καζάνι αποθήκευσης νερού, χοντρότερο ατσάλι; Και τα δύο ίσως; Πόσο μετράει αυτό;
2) Η La Nordica φαντάζομαι θα έχει πιο εξελιγμένα ηλεκτρονικά. Έχει wifi control που μάλλον δεν έχει η MyTherm, κρίνοντας από το ότι δεν αναφέρεται κάτι σχετικό στη σελίδα τους. Πόσο θα βοηθήσει αυτό; Μήπως αν τη ρυθμίσεις καλά επαρκεί ο θερμοστάτης; Όσον αφορά στην κατανάλωση, μπορεί όντως η διαφορά στην εξέλιξη του λογισμικού να κάνει μεγάλη διαφορά, όπως ισχυρίζονται κάποιοι; Ενδέχεται η La Nordica να έχει και περισσότερες ασφάλειες σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, να αποτραπεί μεγαλύτερη βλάβη ή πυρκαγιά; Εκτιμάς ότι αυτό μπορεί να κάνει σημαντική διαφορά;
3) Η La Nordica είναι αυτοκαθαριζόμενη όσον αφορά το "μαγκάλι" και τον εναλάκτη (αν τα μεταφράζω σωστά), ενώ η MyTherm βγαίνει και με αυτοκαθαριζόμενα τούμπα, που δεν ξέρω τι είναι (τα τούμπα). Είναι καλύτερο το σύστημα αυτοκαθαρισμού της La Nordica και πόσο μετράει αυτό; Δηλαδή, μπορεί να οδηγήσει σε σημαντικά καλύτερη καύση ή/και σε σημαντικά λιγότερες απαιτήσεις συντήρησης εκ μέροιυς μου;
4) Η La Nordica έχει ηλεκτρονικό σύστημα κατά της συμπήκνωσης, που δεν ξέρω αν έχει η MyTherm, ούτε και πόσο μετράει αυτό γνωρίζω.

H La Nordica έχει περίπου 2,5 φορές μεγαλύτερη τιμή ή και περισσότερο. Κατά τη γνώμη σου, αξίζει η έξτρα εξέλιξη κτλ. (πιθανόν και μεγαλύτερη ποιότητα κατασκευής, δεν ξέρω) τη διαφορά αυτή στην τιμή;  Αν βέβαια τη διαφορά αυτή στην τιμή την θεωρήσουμε για ένα διάστημα 10ετους λειτουργίας για παράδειγμα, δεν φαντάζει τόσο μεγάλη. Παραμένει όμως ο προβληματισμός μου για το θέμα της υποστήριξης και να μη μείνω πολλές ημέρες χωρίς θέρμανση μέσα στον χειμώνα, αν κάτι πρέπει να πετάξει από Ιταλία.

Κατά τ' άλλα, τα λεφτά για τη La Nordica μπορώ να τα διαθέσω, απλώς δεν ξέρω αν θα μου δώσει αρκετά πιο απροβλημάτιστη λειτουργία, μικρότερη κατανάλωση πελλετ, αν θα μου γλυτώσει αρκετό χρόνο με τον αυτοκαθαρισμό της κλπ., ώστε να αξίζει την εξτρα τιμή ή περίπου να την αξίζει. Γιατί αν και μπορώ να τα διαθέσω τα λεφτά, εννοείται ότι δεν μου τρέχουν από τα μπατζάκια...

Συγνώμη για το μεγάλο post και ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.
Last edit: 2 Χρόνια 8 Μήνες πριν by gtsag.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ