Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3508 από alxakc

nicholasgr έγραψε: Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά!!

Πριν από τρεις μέρες παραγγείλαμε έναν λέβητα RED Compact 24 ο οποίος θα παραδοθεί το δεύτερο με τρίτο δεκαήμερο του Γενάρη.

Καταλήξαμε στον συγκεκριμένο λέβητα λόγο περιορισμένου χώρου. Θέλουμε να θερμάνουμε ένα διαμέρισμα τετάρτου ορόφου 175 τ.μ. το οποίο μέχρι σήμερα έχει αυτόνομη θέρμανση με αποτέλεσμα να πληρώνουμε μεγάλα ποσά για θέρμανση χωρίς ποτέ να νιώσουμε πραγματική, συνεχής ζέστη στο σπίτι.

Περισσότερες πληροφορίες για τον συγκεκριμένο καυστήρα θα μπορέσω να σας δώσω μόλις εγκατασταθεί και δουλέψει μερικές μέρες. Πάντως αν επαληθευτούν τα νούμερα σχετικά με την κατανάλωση τότε το ποσοστό της οικονομίας που θα κάνουμε ξεπερνά το 60%.

Μπορεί το ποσοστό αυτό να φαντάζει μεγάλο, αλλά πραγματικά δεν είναι αφού ευελπιστούμε να νιώσουμε επιτέλους το σπίτι μας πραγματικά ζεστό, πράγμα που δεν μπορούσαμε να σκεφτούμε μέχρι τώρα. Να φανταστείτε ότι όταν γεννήθηκε ο γιός μας τον χειμώνα του 2009 προς 2010, τους χειμερινούς μήνες οπότε είναι και η πρώτη φορά που είχαμε τόσες ώρες ανοικτή την κεντρική θέρμανση, για ευνόητους λόγους, πληρώσαμε από 350€ μέχρι και 480€ το μήνα μόνο για θέρμανση. Καταλαβαίνετε λοιπόν πώς μπορεί ακόμα και να ξεπεράσουμε το 60% ως ποσοστό οικονομίας με τη χρήση του pellet. Μετά από αυτό, το "χαμαλίκι" του ανεφοδιασμού και του καθαρισμού, που κατά καιρούς έχουν αναφέρει διάφοροι φίλοι, καταλήγει σε μια διασκεδαστική ενασχόληση κατά την οποία θα "σφυράω κλέφτικα" στους υπόλοιπους ένοικους οι οποίοι επιμένουν να παραμένουν προσκολλημένοι στο "άνετο" πετρέλαιο.

Καλό βράδυ και Χρόνια Πολλά!!


Καλή χρονιά και καλορίζικος!
Και εγώ γι αυτόν πήγαινα, αλλά κατέληξα στην PRIMULA HYDRO...
Ενημέρωσέ μας...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nicholasgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3652 από mastroth
Καλησπέρα και καλή χρονιά με ΥΓΕΙΑ σε όλους,
Ο καυστήρας μου(Ελληνικός παρακαλώ) καίει 2,5-3 σακια pellet τη μέρα(εξωτερικές θερμοκρασίες από 4-10 βαθμούς),ο θερμουδραυλικός μου είπε οτι με δεύτερο κυκλοφορητή για τα ζεστά νερά, θα μειωθεί η κατανάλωση κατα πολύ.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτό αληθεύει;
Σε εμένα ακούγεται πολύ λογικό, αλλα επειδή δεν εχω σχέση με το άθλημα, θα ήθελα τη γνώμη σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3653 από N1k0s
δεν μας λες μέγεθος λέβητα , πόσα τμ ζεσταίνεις , και αν υπήρχε προηγούμενη εγκατάσταση ... Πες μας αυτά για να δούμε από όλες τις πλευρές το θέμα

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3667 από χρηστος8

mastroth έγραψε: Καλησπέρα και καλή χρονιά με ΥΓΕΙΑ σε όλους,
Ο καυστήρας μου(Ελληνικός παρακαλώ) καίει 2,5-3 σακια pellet τη μέρα(εξωτερικές θερμοκρασίες από 4-10 βαθμούς),ο θερμουδραυλικός μου είπε οτι με δεύτερο κυκλοφορητή για τα ζεστά νερά, θα μειωθεί η κατανάλωση κατα πολύ.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτό αληθεύει;
Σε εμένα ακούγεται πολύ λογικό, αλλα επειδή δεν εχω σχέση με το άθλημα, θα ήθελα τη γνώμη σας.




mastroth καλημερα. τα ζεστα νερα απαιτουν ενεργεια απο την καυση πελλετ για να θερμανθουν.
αυτη η ενεργεια θα ειναι η ιδια ειτε ζεστανουμε το μποιλερ με εναν κυκλοφορητη, ειτε με δυο ξεχωριστους εναν για μποιλερ εναν για τα σωματα. αν ρωτας ποιο ειναι το σωστο, σου απαντω το δευτερο, για να εχεις μακροζωια και οικονομια στους χρονους χρησης και των δυο.
τωρα η οικονομια στην καυση πελλετ απο που θα προελθει δεν το καταλαβαινω.
εκτος κι αν ο μοναδικος κυκλοφορητης που εχεις, για να μην στελνει στο σπιτι τζαμπα θερμανση οταν δεν το θελεις πρεπει να συνδιαστει με τοποθετηση ηλεκτροβανας.
κατ αυτο τον τροπο ο θερμοστατης σου θα ανοιγοκλεινει την ηλεκτροβανα, κι ο κυκλοφορητης θα κανει μπαι μπας στο μποιλερ οταν η ηλεκτροβανα σου ειναι κλειστη. οταν ειναι ανοιχτη στελνει παντου. ;)
GLOBAL PELLETS ο λεβητας;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by χρηστος8. Αιτία: κ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3669 από kostas1
Χρήστο καλημέρα.Ίσως εννοεί το θέμα της οικονομίας με την χρήση αυτονομίας ώστε να διοχετεύει την θέρμανση στον χώρο που τον χρειάζεται αλλά πάντα με τις προυποθέσεις που αναφέρεις(ηλεκτοβάνες και ξεχωριστούς κυκλοφοριτές)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #3673 από alxakc

mastroth έγραψε: Καλησπέρα και καλή χρονιά με ΥΓΕΙΑ σε όλους,
Ο καυστήρας μου(Ελληνικός παρακαλώ) καίει 2,5-3 σακια pellet τη μέρα(εξωτερικές θερμοκρασίες από 4-10 βαθμούς),ο θερμουδραυλικός μου είπε οτι με δεύτερο κυκλοφορητή για τα ζεστά νερά, θα μειωθεί η κατανάλωση κατα πολύ.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει αν αυτό αληθεύει;
Σε εμένα ακούγεται πολύ λογικό, αλλα επειδή δεν εχω σχέση με το άθλημα, θα ήθελα τη γνώμη σας.


Καλησπέρα. Αυτονομίες έχεις; πόσους όροφους θερμαίνεις;
Πόσα kW είναι ο καυστήρας και πόσες θερμίδες τα σώματά σου;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.138 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ