Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176927 από PAPADAKIS
Απαντήθηκε από PAPADAKIS στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

www.capital.gr/diethni/3645482/endexomen...olaria-blepei-i-citi
Καλημέρα σε όλη την ομάδα!
Καταθέτω κ το παραπάνω μιας κ έχει ανοίξει η κουβέντα...

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και συμπληρώνω και εγώ:
www.capital.gr/agores/3645447/kato-apo-t...o-meta-apo-duo-mines

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176928 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
www.naftikachronika.gr/2022/06/08/chasma...is-times-petrelaiou/

Κάποιοι (δεν εννοώ εσάς που τα ανεβάσατε, εννοώ μέσα στο τραπεζικό σύστημα) εσκεμμένα δημιουργούν χαμό με τις εκτιμήσεις. Δεν μπορεί ούτε στα βασικά να μην συμφωνούν. Δεν μπορεί ο ένας να βλέπει άνοδο κι ο άλλος κάθοδο! Άλλο βλέπω άνοδο 20% ο ένας και 30% ο άλλος. Αυτό είναι κατανοητό!

Αλλά ας πούμε ότι οι σούπερ αισιόδοξοι έχουν δίκιο. Και το πετρέλαιο θα πέσει ΑΜΕΣΑ κιόλας στα 45 δολάρια το βαρέλι. Πότε θα δούμε αυτή την μείωση εμείς και μάλιστα σε προϊόντα που δεν είναι άμεσα παράγωγα του πετρελαίου απλά το χρειάζονται για να παραχθούν, έχετε ιδέα; Άσε που το λέει και η ίδια η εκτίμηση: Το πετρέλαιο θα μπορούσε να καταρρεύσει στα 65 δολάρια το βαρέλι μέχρι το τέλος του τρέχοντος έτους, αλλά και στα 45 δολάρια μέχρι το τέλος του 2023, στην περίπτωση μιας ύφεσης που θα καταστρέψει τη ζήτηση, προειδοποίησε η Citigroup. Τέλος του 2022 και τέλος του 2023. Κι αυτά ΑΝ δεν υπάρξει παρέμβαση από τον ΟΠΕΚ+ (θα καθίσουν έτσι λέτε...).

Όταν μάλιστα το πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερο μιας και το κυρίως πρόβλημα είναι οι πρώτες ύλες. Άλλωστε δυο από τις πολύ μεγάλες ευρωπαικές χώρες που παράγουν ξυλεία η μία (Ρουμανία) έχει μειώσει δραματικά την ποσότητα που εξάγει κι η άλλη (η Ουκρανία) έχει πόλεμο που και χτες να τελείωνε θέλει χρόνια για να ξαναεξάγει.

Είναι τυχαίο που η alfawood η μεγαλύτερη ελληνική παραγωγός, Ιούλιο μήνα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ και ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ καθώς δεν ξέρει αν θα παράξει κάποια στιγμή; Όταν Ιούλιο μήνα άλλες χρονιές έπρεπε να είναι φουλ στοκαρισμένη.

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν by Pri.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176929 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Συμφωνώ με όλους σας, όλες οι απόψεις έχουν τα επιχειρήματά τους.
Θεωρώ πραγματικά ότι θα είναι ένας πολύ δύσκολος χειμώνας στα ενεργειακά...
Εάν πράγματι μέχρι τον Νοέμβριο τα πράγματα θα είναι όπως πολύ πιθανόν ήδη φαίνονται, από το 2012-13 θα το "γυρίσω" σε πυρήνα μοιραία, οι τιμές είναι απλά διαστημικές...
Κ ας γίνω ο μαύρος απ' το Τζιμπουτί...

Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176930 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Εγώ ξέρω ότι οι αυξήσεις γίνονται την ίδια ώρα και οι μειώσεις παίρνουν πάρα πολύ καιρο. Στο πέλλετ που είναι και το θέμα μας, οι εμπόροι έχουν αγοράσει ακριβά, άρα θα πουλήσουν ακριβότερα. Αν κάποια στιγμή πέσουν οι τιμές στο πέλλετ, οι έμποροι που θα αγοράζουν φτηνά, σιγά μην πουλήσουν φτηνά, αφού οι ανταγωνιστές αναγκαστικά πουλάνε ακριβά. Ακριβά θα πουλάνε και αυτοί να οικονομήσουν. Οπότε οι μειώσεις θα πάρουν πολύ χρόνο να τις δούμε αν γίνουν. Θα γίνουν όταν όλοι αγοράζουν φτηνά οπότε θα πρέπει να ρίξουν τιμές για να σε προσελκύσουν.  Ακόμα και στο πετρέλαιο έχουν κλεισει συμβόλαια στα 100 + για τους επόμενες μήνες κάποιοι . 

Από την άλλη , αρκεί μια φήμη ή το οτιδήποτε για να πάμε οι τιμές στην στρατόσφαιρα. Είτε αφορά πετρέλαιο, φυσικό αέριο είτε πέλλετ. 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176931 από rofos
Απαντήθηκε από rofos στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

www.naftikachronika.gr/2022/06/08/chasma...is-times-petrelaiou/


Είναι τυχαίο που η alfawood η μεγαλύτερη ελληνική παραγωγός, Ιούλιο μήνα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗ και ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΕΣ καθώς δεν ξέρει αν θα παράξει κάποια στιγμή; Όταν Ιούλιο μήνα άλλες χρονιές έπρεπε να είναι φουλ στοκαρισμένη.

Ετσι του είπαν του πωλητή. Ισχύει όμως;
Εγώ δεν θα εκπλαγώ αν δω τον ερχόμενο Οκτώβριο ή Νοέμβριο   σακιά παραγωγής Ιουλίου ή Αυγούστου με τιμές Νοεμβρίου 2022 ( ειδικά αν τότε υπάρχουν ακόμα μεγαλύτερες  αυξήσεις στην ενέργεια). Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι θέλω να πω. Να υπενθυμίσω όπως είχα γράψει  παλαιότερα και με φωτογραφίες οι σακούλες της Alfa είχαν ημερομηνία παραγωγής Οκτώβριος 2020 με τιμές πώλησης ενεργειακής κρίσης τέλους 2021 αρχές 2022.
Δικαιολογημένα υπάρχει  μία δόση καχυποψίας, και όχι άδικα, με αυτά που βλέπουμε και ακούμε.

 

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176932 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet
Mάλλον δεν το έγραψα σωστά. Ήταν ο επίσημος αντιπρόσωπος της εταιρίας στην Πελοπόννησο. Δύσκολα θα τον δούλεψαν αυτόν.

Και μιλάμε για παραγγελία πληρωτέα άμεσα όλα τα χρήματα μπροστά και παράδοση οπότε έχει. Ούτε αυτό δεν πήρε!

There is nothing more uncommon than common sense.
Last edit: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν by Pri.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.592 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ