Τοποθέτηση σόμπας και σύνδεση με καμινάδα

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176880 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Αν βάλεις την 0-90 βγάζεις τα δακτυλίδια και φεύγει όλο το μεσαίο κομμάτι που είναι περίπου 10 πόντους . μετά βγάζεις το πάνω κομμάτι άλλους 10 και μετά το κάτω άλλους 10
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": rofos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176883 από rofos
Α μάλιστα. Κατάλαβα τι εννοείτε.
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.  

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176885 από kharry
Η γωνία αυτή δηλαδή δεν έχει θηλυκό και αρσενικό στα 3 μέρη της;

Συνδέονται μόνο με το δαχτυλίδι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176893 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
έχει κανονικά αρσενικό και θηλυκό στις άκρες . τα δυο ενδιάμεσα δακτυλίδια κουμπώνουν σε ίδιες επιφάνειες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177094 από kharry
Καλησπέρα και πάλι.

Έγινε η τρύπα για την σόμπα. Δυστυχώς η καριοτιερα δεν σήκωνε φ200 και άνοιξα φ152 με αποτέλεσμα να περάσει από την πλάκα μόνου τοιχώματος και όχι διπλού ανοξείδωτο μπουρί. Αυτό δεν έχει κάποιο θέμα γιατί συμβουλεύτηκα τον μηχανικό.

Το θέμα είναι ότι η αρσενική και η θυληκη πλευρά έχουν εξογκώματα τα οποία δεν χωρούσαν από το μπετό. Μόνη λύση ήταν να κοπεί το εξόγκωμα του αρσενικού και μπει το μπούτι απο πάνω προς τα κάτω.

Τώρα δοκίμασα και στο θυληκό μαύρο μπουρί βαρέως τύπου που ξεκινάει από το ταβάνι για να φτάσει στην σόμπα μπαίνει το αρσενικό μονοτοιχο ανοξείδωτο αλλά δεν βρίσκει εμπόριο φυσικά και μπαίνει όλο μέσα μέχρι να βρει ταβάνι το μαύρο μπουρί.

Αυτό δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα. Αλλά έχω απορία αν το εξόγκωμα αυτό κόβει καυσαέρια και τώρα που δεν υπάρχει θα έχω διαρροή; Πιστεύω ότι η διαρροή του καπνού δεν θα σταματούσε από αυτό έτσι και αλλιώς.

Τι προτείνετε; Να βάλω σιλικόνη σε όλες τις συνδέσεις και στην συγκεκριμένη να βάλω απλά παραπάνω ποσότητα;

Επίσης τα μπουριά θα συνδεθούν με το αρσενικό προς το κάτω για τις υγροποιησεις. Αλλά με τα διπλοτοιχα μπουρια έχει νόημα αυτό που έκανα; Εννοώ θα έχω υγροποιησεις;
Γιατί αν έβαζα τα αρσενικά προς τα πάνω δεν θα είχα σίγουρα διαρροή καυσαερίων.

Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 7 Μήνες πριν #177095 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Η καμινάδα σωστά μπήκε με το αρσενικό προς τα κάτω και έτσι πρέπει να καταλήξει μέχρι την σόμπα ! Σιλικόνη προσωπικά δεν βάζω ποτέ φροντίζω τα κουμπώματα να σφραγίζουν . Τώρα αλήθεια σου είπε μηχανικός ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να εφάπτεται η καμινάδα με το μπετό και τα σίδερα ?? Θα ήθελα να ακούσω την άποψη των μηχανικών του φόρουμ επί του θέματος .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ