Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28863 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
Παιδιά ένας λέβητας πραγματικής ισχύς 30Kw που περιέχει 60 λίτρα νερό θερμοκρασίας 80 βαθμών σε πίεση 1 bar για να φτάσει σε σημείο βρασμού (ας πούμε στην ιδια πίεση) θα πρέπει η θερμοκρασία του νερού να φτάσει σε μία θερμοκρασία των 110 βαθμών.
Άρα 30Kw=26000Kcal/h
110-80=30 Διαφορά θερμοκρασίας.
60λίτραΧ30=1800Kcal.
1800Χ60/26000=4,1 Λεπτά.

Ενώ αν περιέχει 120 λίτρα θέλει ακριβώς το διπλάσιο χρόνο 8,2 λεπτά.

Τώρα αν αυτα τα 4 λεπτά διαφοράς, έχουν ιδιαίτερη σημασία, δεν ξέρω.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28868 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
Εξαρτάται πώς προσεγγίζουμε το θέμα αυτό.

Ας πούμε μας ενδιαφέρει όταν ο λέβητας δεν έχει κυκλοφορία νερού και μέσα καίει φωτιά σε πόση ώρα θα σκάσει; Όσο περισσότερο νερό περιέχει, τόσο περισσότερο χρόνο θα χρειαστεί για να ζεσταθεί αυτό το νερό, επομένως αν το νερό δεν κυκλοφορεί, τότε μας βολεύει να έχει ο λέβητας άπειρο νερό για να μην σκάσει ποτέ.

Αν όμως το νερό κυκλοφορεί, τότε μας ενδιαφέρει το συνολικό νερό που κυκλοφορεί στο συνολικό κύκλωμα και αυτό δεν σχετίζεται με το πόσο νερό είναι κάθε στιγμή μέσα στο λέβητα, αφού την αμέσως επόμενη στιγμή το νερό αυτό έχει φύγει και έχει έρθει άλλο καινούργιο νερό κ.ο.κ.

Το συνολικό νερό του κυκλώματος προσδιορίζει τη συνολική θερμοχωρητικότητα του συστήματος και μπορεί σε άλλες περιπτώσεις να θέλουμε να είναι μεγάλη, π.χ. για σταθερή λειτουργία με συνεχή τρόπο όλη τη θερμαντική περίοδο, αντίθετα σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να θέλουμε η θερμική αδράνεια να είναι μικρή, π.χ. σε περίπτωση που το σύστημα καλείται να λειτουργήσει σποραδικά και πρέπει να μπορεί να μεταβεί από πλήρη στάση στην υψηλότερη θερμοκρασία στον ελάχιστο δυνατό χρόνο.

Αν τώρα μας ενδιαφέρει το θέμα από πλευράς απόδοσης, τότε η ποσότητα του νερού είναι αδιάφορη εφόσον το νερό κυκλοφορεί, αλλά μας ενδιαφέρει το εμβαδόν των επιφανειών ανταλλαγής θερμότητας, αυτές οι επιφάνειες είναι μεταλλικές, όσο μεγαλύτερο το εμβαδόν τόσο περισσότερη θερμότητα μπορεί να περάσει προς το νερό, αν όμως το παρακάνουμε, τότε η θερμοκρασία των καυσαερίων θα πέσει πολύ και θα έχουμε υγροποιήσεις, οπότε υπάρχει ένα όριο σε αυτό το θέμα.

Τέλος, αν θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε την ποσότητα νερού σε ένα λέβητα ως έμμεσο κριτήριο ποιότητας, πρέπει να έχουμε υπόψη ότι αφενός είναι πολύ εύκολο να κατασκευάσουμε ένα ογκώδη λέβητα με πολύ μεγάλη χωρητικότητα νερού, αφετέρου ενδέχεται μεν να υπάρχει σχέση μεταξύ μεγάλων επιφανειών ανταλλαγής θερμότητας και αυξημένης περιεκτικότητας νερού (για κατασκευαστικούς λόγους) αλλά η σχέση αυτή δεν μπορεί να θεωρηθεί δεδομένη σε τυχαίο λέβητα.

Συγκριτικά, μια τομή του λέβητα είναι απείρως πιο αξιοποιήσιμο συγκριτικό στοιχείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28959 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού

kosmidis80 έγραψε: Μα γι αυτο βρε παιδια υπαρχουν οι διαδρομες στους λεβητες και δεν ειναι απλα ενα βαρελι που απο κατω εχει φωτια!
Περα απο την επαφη που ερχονται τα μεταλλα με την φωτια και την ακτινοβολια της, τα καπναερια που διερχονται μεσα απο τις διαδρομες και πριν να πανε στην καπνοδοχο εχουν πολυ υψηλη θερμοκρασια την οποια φυσικα μεταφερουν στην λαμαρινα και αυτη στο νερο. Ετσι ανεβαζοντας την επιφανεια οπως σωστα μας ειπε ο κ. Σαμαρας, εχουμε και υψηλοτερη αποδοση. και φυσικα οσο περισσοτερη επιφανεια εχουμε, τοσο ανεβαινει και η χωρητικοτητα σε νερο.

Είναι ετσι κ. Σαμαρα? Παρακαλω διορθωστε αν κανω καπου λαθος ή κατι δεν περιεγραψα σωστα.


Πολύ σωστά.

Να προσθέσω και κάτι άλλο: όταν ζητάμε από εναν λέβητα να έχει 1μ2 / 10 kw γίνεται όπως σωστά προείπαμε για την μεγαλύτερη απόδοση αλλά γιατί στα στερεά κάυσιμα και όχι παντού? εδώ λοιπόν μαπίνει ο παράγοντας "στάχτη"...φανταστείτε λοιπόν να καίτε 100 κιλά ξύλο την ώρα με 4% στάχτη...τα 3,5 κιλά συνήθως θα μείνουν στην εστία, αλλά τα υπόλοιπα 500 γραμμάρια θα "απλωθούν" στις επιφάνειες εναλλαγής του λέβητα: αν τα 500 αυτά γραμμάρια απλωθούν σε 2μ2, τότε θα μειώσουν τον βαθμό απόδοσης τουλάχιστον διπλάσια απ'ότι σε 4μ2. Εδώ λοιπόν κολλάνε οι μεγάλες θερμαντικές επιφάνειες κατά μεγάλο βαθμό και εξηγείται το μέγεθος τους.

Επιπλέον, εξαρτώνται και από τον τρόπο λειτουργίας του λέβητα: άν είναι φυσικού ελκυσμού (άρα χωρίς επιβραδυντές) τότε θέλει μικρή ταχύτητα καυσαερίων και άρα οι επιφάνειες έχουν σχετικά "χαμηλή" θερμική φόρτιση...άν έχεις τεχνητό ελκυσμό άρα μεγάλες ταχύτητες, τότε βάζεις επιβραδυντές και έτσι μπορείς σε λίγο μικρότερη επιφάνεια, να αυξήσεις την θερμική φόρτιση με επιβραδυντές και να επιτύχεις το ίδιο αποτέλεσμα.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28961 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
Και μιας και εθιξες και ενα ακομη θεμα με τον φυσικό - τεχνητο ελκυσμο να πω κατι που σχεδιαζω να κανω (δοκιμαστικα και αν πετυχει το βαζω στον λεβητα).

Τον λεβητα εγω τον αγορασα με φυσικο ελκυσμο, ετσι ωστε του χρονου και αν βαλω τελικα πελλετ να μην παει το βεντιλατερ και ο αυτοματισμος τζαμπα. Μου το χρεωναν αλλα 250 Ε στην αγορα.

Τελικα το ειδαμε το θεμα με τον ηλεκτρονικο που εχω στην δουλεια και ειπαμε να ετοιμασουμε ενα κυκλωματακι που θα αυξομειωνει την ενταση του βεντιλατερ σύμφωνα με την θερμοκρασια των νερων στον λεβητα ή θα σου δινει την δυνατοτητα για μανουαλ χρηση. Το κοστος δεν θα υπρεβει τα 100 Ε στο συνολο με το βεντιλατερ. Με αυτο τον τροπο και με πολυ λιγοτερα χρηματα θελω να πετυχω :

1)την χαρα της δημιουργιας και μοντιφας
2)Καλύτερη διαχειρηση της καυσης
3) Λογικα δεν θα χρειαστει αλλαγη η καμιναδα Φ130 που εχω σε Φ150 που ζηταει ο λεβητας. Εχω Φ130 8-9 μετρα. Εδω να πω ότι αν χρειαστει και δω οτι δεν εχω καλο ελκυσμο θα την αλλαξω. Προτιμω βεβαια τα χρηματα να μπουν στην ακρη και στο τελος της σεζον να βαλω καυστηρα (που στο πελλετ με υπερκαλυπτει η καμιναδα που έχω ήδη).

Υπόψιν τα ξυλα της σεζον υπάρχουν και είναι ξερά! Οπότε δεν θα έχω θέμα λογικά με υγροποιήσεις κτλ κτλ

Λες να δουλεψει ετσι και να αποφυγω την αλλαγη καμιναδας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28966 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού

kosmidis80 έγραψε: Και μιας και εθιξες και ενα ακομη θεμα με τον φυσικό - τεχνητο ελκυσμο να πω κατι που σχεδιαζω να κανω (δοκιμαστικα και αν πετυχει το βαζω στον λεβητα).

Τον λεβητα εγω τον αγορασα με φυσικο ελκυσμο, ετσι ωστε του χρονου και αν βαλω τελικα πελλετ να μην παει το βεντιλατερ και ο αυτοματισμος τζαμπα. Μου το χρεωναν αλλα 250 Ε στην αγορα.

Τελικα το ειδαμε το θεμα με τον ηλεκτρονικο που εχω στην δουλεια και ειπαμε να ετοιμασουμε ενα κυκλωματακι που θα αυξομειωνει την ενταση του βεντιλατερ σύμφωνα με την θερμοκρασια των νερων στον λεβητα ή θα σου δινει την δυνατοτητα για μανουαλ χρηση. Το κοστος δεν θα υπρεβει τα 100 Ε στο συνολο με το βεντιλατερ. Με αυτο τον τροπο και με πολυ λιγοτερα χρηματα θελω να πετυχω :

1)την χαρα της δημιουργιας και μοντιφας
2)Καλύτερη διαχειρηση της καυσης
3) Λογικα δεν θα χρειαστει αλλαγη η καμιναδα Φ130 που εχω σε Φ150 που ζηταει ο λεβητας. Εχω Φ130 8-9 μετρα. Εδω να πω ότι αν χρειαστει και δω οτι δεν εχω καλο ελκυσμο θα την αλλαξω. Προτιμω βεβαια τα χρηματα να μπουν στην ακρη και στο τελος της σεζον να βαλω καυστηρα (που στο πελλετ με υπερκαλυπτει η καμιναδα που έχω ήδη).

Υπόψιν τα ξυλα της σεζον υπάρχουν και είναι ξερά! Οπότε δεν θα έχω θέμα λογικά με υγροποιήσεις κτλ κτλ

Λες να δουλεψει ετσι και να αποφυγω την αλλαγη καμιναδας?


τεχνητό ελκυσμό θα κάνεις δηλαδή...άρα πρέπει α ανεμιστήρας να μπεί στα καυσαέρια οπότε πρέπει να είναι ειδικός για υψηλές θερμοκρασίες (αλλιώς θα σου φάει κουζινέτα, ρουλεμάν, κτλ σε dt) και σωστά μονωμένος για να μήν επηρρεάζεται το μοτέρ απο τις θερμοκρασίες της καμινάδας. Επίσης, λόγω του ότι θα μεγαλώσεις την ταχύτητα των καυσαερίων, πρέπει να βάλεις μέσα επιβραδυντές αλλιώς θα βγάζεις τα καυσαέρια φρέσκα έξω. Και σωστά, μία πλακέτα ρυθμιζόμενου ελέγχου ανεμιστήρα είναι απαραίτητη αλλά θα πειραματιστείς με τις ταχύτητες μέγιστη και ελάχιστη σε κάποια συγκεκριμένα σημεία και ενδιάμεσα θα παίζει αυτή μόνη της.

άν εννοείς να βάλεις βεντιλατέρ που να ΄"σπρώχνει" αέρα μέσα, τότε δεν κάνεις τίποτα. απλά θα μπουκώσεις τον λέβητα παραπάνω, ιδιαίτερα με την καμινάδα που έχεις. Η καμινάδα αυτή σε φυσικό ελκυσμό δεν μπορει να βγάλει καυσαέρια λέβητα βιομάζας παραπάνω από 10-15 χιλιάδες θερμίδες το πολύ...εσένα ο λέβητας πόσες θερμίδες είναι?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28972 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Λέβητας pellet ή ξύλου με 100+lt νερού
40αρης ειναι.

Θα δω κατα το δοκιμαστικη πρωτη καυση και προχωραμε αναλογως!

Μου ψιλοεπεσαν τα φτερα :( . Ηθελα να κανω πατεντα ρε γμτ

Ευχαριστω παντως!!!! :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ