Επιλογη τυπου θερμανσης νεας κατοικιας

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176771 από GeoS
Καλησπερα και καλως σας βρηκα
Ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι στο σταδιο κατασκευης της κατοικιας μου.
Το μεγαλυτερο αγχος μου ειναι η Θερμανση του χωρου και με ολες αυτες τις ανατιμησεις σε ηλεκτρικο και πετρελαιο πραγματικα εχω μπερδευτει και πελαγωσει σχετικα με την μεθοδο που θα ακολουθησω.
Να αναφερω οτι το σπιτι ειναι 100τ.μ,ισογειο με αλλον εναν οροφο απο πανω του (μη διαμορφομενος),και θα μπει πολυ καλη θερμοπροσοψη καθως και αλουμινια νεου τυπου.
Οι απαιτησεις θερμανσης θα ειναι απο το απογευμα και μετα (καθως το πρωι θα απουσιαζουμε)....αν παιζει καποιο ρολο
Απο διαφορες συζητησεις με γνωστους αλλοι λενε βαλε ενεργειακο τζακι (αεροθερμο),αλλοι λενε βαλε α/θ καποιοι αλλοι λεβητα πετρελαιου συμπηκνωσης....
Θα ηθελα την αποψη σας μιας κα ιαρκετοι απ εσας ειστε του χωρου και για να μην θεωρηθει διαφημιση να μου στειλετε σε καποιο π.μ. τα στοιχεια επικοινωνιας καποιου εμπειρου και σοβαρου μηχανολογου ωστε να δουμε το θεμα μαζι.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176772 από jnet
Σημερα σκεφτομουν μηπως και προσθεσω το υγραεριο στις εναλλακτικες μορφες θερμανσης που ηδη εχω στο σπιτι. Γενικά η επιλογη εχει σχεση με παρα πολλους παράγοντες. Καταρχην μια καο εισαι στην κατασκευή μηπως εχει σκεφτει την λυση της ενδοδαπέδιας που θα σου προσφερει επιπλεον ενλλακτικες πηγες οπως η αντλια θερμοτητας?

Ψαξε στο παρουσιαστε τον λεβητα σου να δει το συστημα μου λεβητοστασιο του jnet 
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...1&id=7332&Itemid=218
 

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176773 από john88s
Το σπίτι που είναι ; Σε πόλη σε χωριό και σε ποιο μέρος της Ελλάδας; 

1) Αντλία θερμότητας θετικά ; Υψηλός βαθμός απόδοσης χαμηλή τιμή θέρμανσης. Αρνητικά; Δεν αποδίδει καλά σε υψόμετρα και σε κρύες περιοχές και είναι ακριβή ως αγορά.
2) Ενεργειακό τζάκι σε καινούργιο σπίτι; Καλύτερα ξυλολεβητας πυρολυσης γερμανικός.
3) Η πιο αποδοτική λύση είναι το πέλλετ .

Με βάση αρχές οικονομικής θεωρίας υπάρχουν τα βασικά αγαθά και τα συμπληρωματικά.

Τα βασικά θερμανσης είναι το πετρέλαιο το αέριο και το ρεύμα. Τα συμπληρωματικά είναι το πέλλετ και τα ξύλα.

Όταν ανεβαίνουν τα βασικά ανεβαίνουν και τα συμπληρωματικά. 

Οπότε δεν υπάρχει βέλτιστη επιλογή. Ότι και να βάλεις κάποια στιγμή θα είναι φτηνό κάποια θα πάρει πάνω. 

Πχ το πετρέλαιο έλεγαν θα καταργηθεί το 2030 μετά το πήραν πίσω και είπαν ότι θα περιέχει μέσα 30% βιοκατι μέσα.

Αν είσαι στην Καλαμάτα που έχει ελιές βάζεις λέβητα με πυρήνα ελιας. 

Αν είσαι στην Θεσσαλονίκη που είναι η πηγή του πέλλετ βάζεις πέλλετ . 

Αν είσαι σε περιοχή που έχει άφθονο ξύλο βάζεις ξύλο . 

Αν στα 30 χλμ υπάρχει εργοστάσιο πςλςκτ βάζεις πέλλετ. 

Αν παίρναει δίκτυο φυσικού αερίου βάζεις φυσικό αέριο 

Αν έχεις μικρές ανάγκες θέρμανσης βάζεις έναν λέβητα συμπύκνωσης πετρελαίου.

Αν θες να είσαι στην μόδα βάζεις αντλία θερμότητας και φωτοβολταϊκά. 

Κάθε σπίτι έχει τις δικές του ανάγκες. Κάθε περιοχή είναι διαφορετική.

Πχ ξενοδοχείο δεν μπορεί να δουλέψει με ξύλο η πυρήνα ελιάς. 

Εγώ και οι περισσότεροι στο φόρουμ είμαστε φαν του πέλλετ. Το πέλλετ εδώ και 10 χρόνια είχε μια απίστευτη σταθερότητα στην τιμή του. Οι ανατιμήσεις ήταν μικρές. Συν πλην. Πέρσι προς το τέλος του χειμώνα και φέτος οι τιμές ανέβηκαν. Όμως το ίδιο είναι σε όλα τα καύσιμα εκτός από τα ξύλα . Δλδ το ρεύμα πήγε Χ3 , το φυσικό αέριο Χ 5 κλπ
Δεν ξέρουμε ποια θα είναι η νέα κανονικοτητα.

Πάντως πάντα και στον αιώνα τον άπαντα θα υπάρχουν διάφορες λύσεις θέρμανσης. 

Κρίνεις και επιλέγεις μόνος σου. 

Εγώ λέω πέλλετ. Το πέλλετ δεν είναι τίποτα άλλο από επεξεργασμένο ξύλο για μέγιστη απόδοση και αυτονομία(να μην κάνεις τον μαύρο θερμαστή από το Τσιμπουντι). Οπωσδήποτε καυστήρα με διπλό κοχλία να προωθεί το καύσιμο στον χώρο καύσης με κοχλία και όχι με την βαρύτητα. Λύνεις πολλά θέματα. Υπάρχουν και νέοι λέβητες που τους ανάβεις από το κινητό. Ώστε να βρεις το σπίτι ζεστό. 

Πχ εγώ βάζω στοίχημα ότι έχω και δεν έχω ότι κάποια στιγμή το net metering ενεργειακός συμψηφισμός θα βάλει χέρι το κράτος. Πχ τώρα παράγεις με φωτοβολταϊκά 1000 kwh και μπορείς να κάνεις συμψηφισμό με μια αντλία θερμότητας για 1000 kwh.

Όμως το κράτος θα πει ότι χρειάζονται τα σχολεία και τα νοσοκομεία λίγο ρεύμα από αυτό που παράγεις οπότε θα κάνουν το net metering /2 . Δλδ παράγεις 1000 θα σου κρατάει τις 500 για τα σχολεία κλπ δήθεν και τις 500 μόνο θα σου συμψηφιζει. Γνωρίζεις αν θα γίνει αυτό και πότε; Όχι

​​​​​​Οπότε όλα είναι ένα ρίσκο.
Last edit: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν by john88s.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176774 από GeoS
Να προσπαθησω να τα συνοψισω ολα σε μια απαντηση.
Το σπιτι ειναι εντος Αττιικης,σε παραθαλλασια περιοχη που ελαχιστες φορες του ετους εχει θερμοκρασιες υπο του μηδενος.
Ενδοδαπεδια δεν την συμπαθω....λογω φοβου μιας υποτιθεμενης διαρροης-ζημιας θεωρω πως θα ηταν καλυτερο κατι που το βλεπεις κ το ελεγχεις πιο ευκολα.
Υγραεριο δεν το ειχα σκεφτει,αν και εχω την εντυπωση απαιτειται δεξαμενη εντος του εδαφους πραγμα που ειναι λιγο δυσκολο να υλοποιηθει την δεδομενη στιγμη.
Το πελλετ θα μπορουσε να ειναι μια καλη λυση αλλα δεν ξερω τι χωρος χρειαζεται για ολη την εγκατασταση (λεβητας -σιλο) και αν με παιρνει σε ενα μικρο χωρο που υπαρχει 2τ.μ.
Τζακι ενεργειακο θα μπει ουτως η αλλως για την "συντροφια"  οποτε ελεγα να το συνδυασω 2 σε 1 και για κυρια θερμανση....αλλα οπως φαινεται θα ειναι επικουρικη για σαλονι-τραπεζαρια χωρις καναλια και μοτερ για τα αλλα δωματια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176775 από john88s
Εντός αττικής στην θάλασσα άρα έχεις και ήλιο, φωτοβολταιακό net metering και αντλία θερμότητας. 

Εύχεσαι ο συμψηφισμός 1/1 να ισχύσει για χρόνια, γιατί όπως είπα κάποια στιγμή θα πουν παράγεις 1000kwh οι 500 πάνε για τα νοσοκομεία και σου συμψηφίζω μόνο τα 500.

Το μόνο μειονέκτημα που έχει αυτό το σύστημα ειναι ότι πολύ ακριβό στην αρχή. 
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoS

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
1 Χρόνος 9 Μήνες πριν - 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν #176776 από GeoS
Θεωρω πως ειναi αρκετα σημαντικο μειονεκτημα οταν με το καλημερα για ενα συστημα α/θ και φωτοβολταικων πας min στα 20k.
Συμφωνω οτι μακροπροθεσμα θα υπαρχει μεγαλη εξοικονομιση αλλα την δεδομενη στιγμη της κατασκευης που ηδη τα εξοδα ειναι παρα πολλα....ειναι αδυνατο να δωθει ενα τοσο μεγαλο ποσο αποκλειστικα γι αυτο το σκοπο.
Φυσικα δεν εχω την απαιτηση να ζεσταθω η να κανω το οτιδηποτε με μηδενικα εξοδα απλα αυτο το νουμερο ειναι διπλασιο απ την ηδη αρκετα ακριβη λυση της α/θ που βγαινει χοντρικα κανα 10k.
 
Last edit: 1 Χρόνος 9 Μήνες πριν by GeoS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ