Τιμές ξύλου

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11369 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Τιμές ξύλου
Το κοστος παραγωγης και την απολια βαρους του ξυλου δεν την υπολογιζεις???
Αγοραζει 50 ευρο τον τονο αλλα για να το κανεις πελλετ χανεις πανω απο 30% σε νερο.
Συν το κοστος μετατροπεις που εχει απο ξυλο σε πελλετ.Τα KW που λενε πανω η μηχανες ειναι KW/h.
Οπου το κοστος της κιλοβατωρας δεν ειναι και λιγο :silly: :silly: :silly: :silly:
Εχει κερδος αλλα οχι με πολυ ουρα.........
Γιατη αν φτανει τα 100 ευρο ανα τονο τα 80 που μενουν δεν ειναι και πολα εκτος αν ειναι η τιμη χωρις ΦΠΑ.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11372 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου

androutso έγραψε: Αγοραζει 50 ευρο τον τονο αλλα για να το κανεις πελλετ χανεις πανω απο 30% σε νερο.


Γιατί αυτό ? Δεν το καταλαβαίνω. Εννοείς από τα 1000κιλά, θα απομείνουν μετά την πελετοποίηση 700κιλά ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11375 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου

defthim έγραψε: Γειά σας.
Θα ήθελα και εγώ να αγοράσω ξυλεία για Λαμία (Αμφίκλεια).
Η δυνατότητα παραγωγής πέλλετ θα με ενδιέφερε.
Εάν ξέρεις για μηχανήματα και σχετικά στείλε πληροφορίες στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Υπάρχουν πληροφορίες για τα πάντα μέσα στο φόρουμ σε ανάλογα θέματα. Φτιάξε ένα καφεδάκι, και ρίξε μια ματιά......θα ενθουσιαστείς.

Τώρα εάν βαριέσαι να ψάχνεις η πληροφορίες κοστίζουν......και κάποιοι μέσα εδώ πληρώνονται με γλυκά :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11378 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Τιμές ξύλου
το υλυκο που θα ρειξεις να κανεις πελλετ πρεπει να εχει 12% υγρασια!Πουθενα μα πουθενα στην βουλγαρια δεν υπαρχουν ξερη οξια.Οταν η χλωρη οξια εχει 45%-40% υγρασια μεχρη το 12% ειναι καπου στο 30% η διαφορα.Τα 700 κιλα θα μηνουν μετα το ξυραντιριο.Δεν ειμαι υδικος αλλα το παω βαση λογικης!

ATMOS DC32S
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11380 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου

androutso έγραψε: το υλυκο που θα ρειξεις να κανεις πελλετ πρεπει να εχει 12% υγρασια!Πουθενα μα πουθενα στην βουλγαρια δεν υπαρχουν ξερη οξια.Οταν η χλωρη οξια εχει 45%-40% υγρασια μεχρη το 12% ειναι καπου στο 30% η διαφορα.Τα 700 κιλα θα μηνουν μετα το ξυραντιριο.Δεν ειμαι υδικος αλλα το παω βαση λογικης!


Εννοείς την υγρασία που έχουν τα ξύλα από την αγορά τους ακόμα. Αυτό φίλε μου είναι υπολογισμένο από τον έμπορο εκεί ήδη. ;) Φύρα λέγεται.....και είναι υπολογισμένη στο πάρε-δώσε.

Οσο για το κόστος παραγωγής, είναι μικρό...πολύ μικρό.....ασήμαντο θαρρώ.

Αλλά να σου πω και κάτι. :) Και 50ευρώ σε τελική ανάλυση να σου μείνει στον τόνο, και να παράγεις μόνο 2 τόνους την ημέρα......άσχημα είναι ένα 100αρικακι κέρδος ?

Εγώ δεν ξέρω πολλούς που βγάζουν ένα κατοσταρικάκι την ημέρα.......μάλλον δεν γνωρίζω κανέναν. :)
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11381 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Τιμές ξύλου
Το κατοσταρικάκι την ημέρα δεν ειναι καθολου λιγο :P :P :P :P :P
Απλα στην λητουργια και στην παραγωγη απο επαγκελματια εχει πολα εξτρα κοστοι.Φορους ΦΠΑ ΤΕΒΕ μαγαζι χιλια δυο σου λεω.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ