Τιμές ξύλου

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11386 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Τιμές ξύλου

sakaflias έγραψε: Ναι απο Τρίκαλα είμαι!

Οσόν αναφορά τώρα τις μπριγκέτες το σκέφτομαι ακόμα.
Στα Τρίκαλα δεν είναι ακόμα τόσο διαδεδομένες.

:blink: :blink:
Μάλλον δεν ζεις στα Τρίκαλα. Ή δεν εισαι "της αγοράς".
Απο τα Τρικαλα διακινηθηκαν φετος πανω απο 500 τονους μπριγκετα.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11387 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Τιμές ξύλου

mastoras έγραψε:

androutso έγραψε: Αγοραζει 50 ευρο τον τονο αλλα για να το κανεις πελλετ χανεις πανω απο 30% σε νερο.


Γιατί αυτό ? Δεν το καταλαβαίνω. Εννοείς από τα 1000κιλά, θα απομείνουν μετά την πελετοποίηση 700κιλά ?

Αν χρησιμοποιεις βιομαζα για τον φουρνο του ξηραντηρίου (φλοιο-υπολειμματα κορμοπλατειας -β' ποιοτητα υλικα) τοτε το ποσα κιλα χλωρα ξυλα απαιτουνται για παραγωγη ενός κιλου πελλετ,..... ψαξε να το βρεις στην διεθνη βιβλιογραφια.
(αν το γραψω θα ακουσω σαλια παλι. Το μονο που θα γραψω ειναι το γεγονος ότι υπαρχει διαφορα αναμεσα σε Χειμωνα και Καλοκαιρι)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11405 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου

Nasikas έγραψε: Αν χρησιμοποιεις βιομαζα για τον φουρνο του ξηραντηρίου (φλοιο-υπολειμματα κορμοπλατειας -β' ποιοτητα υλικα)


Οι αερόθερμες σόμπες κινέζικες-ιταλικές τα καίνε αυτά.....δηλαδή την Β/ ποιότητα που είναι από φλοιό-υπολείμματα ? Η είναι μύθος ότι οι σόμπες, και ιδίως οι ακριβές χρειάζονται οπωσδήποτε "καλό" πελλετ.

Κάποιοι παράγουν πελλετ, με αποξηραμένο, επεξεργασμένο ξύλο, πχ ελατάκι που είναι και φτηνό. Αλλά το αγοράζουν με το κυβικό. Ένα κυβικό από αυτό το ξύλο, πόση ποσότητα πέλλετ βγάζει ?
Last edit: 12 Χρόνια 1 Μήνας πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11430 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Τιμές ξύλου

mastoras έγραψε:

Nasikas έγραψε: Αν χρησιμοποιεις βιομαζα για τον φουρνο του ξηραντηρίου (φλοιο-υπολειμματα κορμοπλατειας -β' ποιοτητα υλικα)


Οι αερόθερμες σόμπες κινέζικες-ιταλικές τα καίνε αυτά.....δηλαδή την Β/ ποιότητα που είναι από φλοιό-υπολείμματα ? Η είναι μύθος ότι οι σόμπες, και ιδίως οι ακριβές χρειάζονται οπωσδήποτε "καλό" πελλετ.

Κάποιοι παράγουν πελλετ, με αποξηραμένο, επεξεργασμένο ξύλο, πχ ελατάκι που είναι και φτηνό. Αλλά το αγοράζουν με το κυβικό. Ένα κυβικό από αυτό το ξύλο, πόση ποσότητα πέλλετ βγάζει ?


Εγώ ξέρω πως το καλό το μοτέρι στ αμάξια... που βγάζει 200 αλογάκια στο δρόμο.. και το καλό το λαδάκι του το θέλει.. και το καλό το καύσιμο το θέλει.. και το λαστιχάκι του το θέλει...
είτε πάει με 80.. είτε με 280....
το Ladaκι.. πάει μονάχα με 80.... αλλά βολευεται με τα φτηνά...
(Μπορέι και να ναι άστοχη η σύγκριση..)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11493 από sakaflias
Απαντήθηκε από sakaflias στο θέμα Τιμές ξύλου
Φίλε μαστορα θα σου ήμουν ευγώμων αν μπορούσες και μου έδινές το τηλ του φίλου νταλικιέρη ,εάν το ήθεκε και αυτός βέβαια.
Οσον αφορά τα πελλέτ το σκέφτομαι σε βάθος χρόνου να αγοράσω μηχανήματα και να τα παράγω ο ίδιος. Αυτό που θέλω να κάνω τωρα είναι η αγορά 100 τόνων απο την Βουλγαρία, γι αυτο ζητάω και την βοήθεια σας.

Το email μου ειναι Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 1 Μήνας πριν #11730 από Pellet-wood
Απαντήθηκε από Pellet-wood στο θέμα Τιμές ξύλου
Γεια σας, πρωτη φορα στο φορουμ αλλα με μεγαλη εμπειρια στο θεμα σας.
Οτι λεει ο φιλος Nasikas (ειδικα για το πελλετ) να το διαβαζετε καλα, ειναι καθηγητης στο ειδος αυτο.

Nasikas έγραψε:

mastoras έγραψε: Βλέπω ότι όλοι ζητάτε φθηνά ξύλα και παράδοση στην πόρτα σας :lol: ......εμ δεν γίνεται έτσι.

Εάν δεν βρέξεις κώλο ψάρι δεν τρώς....λένε.

Λοιπόν, για να πάρεις φθηνό ξύλο χρειάζεται πρώτα ο χώρος-χωράφι που θα τα συγκεντρώσεις, ο σύνδεσμος με τις γείτονες χώρες, προπληρωμένο το εμπόρευμα πριν ξεκινήσει το φοργηγο, να κοπούν παραστατικά σε κάποια επιχείρηση, και στην συνέχεια να δουλέψεις ο ίδιος να τα κόψεις γιατί είναι σε μπασδέκια του ενός μέτρου, και μετά να βρεις τρόπο να τα μεταφέρεις και να ντανιάσεις στο σπίτι σου......όπου και εάν είναι αυτό.

Έτσι μπορείς να απολαύσεις ξύλο με 46-50ευρώ τον τόνο. :)

μάστορα, έχω όλες αυτες τις προυποθεσεις, αλλά το 46-50 ευρω χρειάζεται ανάλυση.

Πόσο αγοράζεις απο Βουλγαρία τα άκοπα ;
Μεταφορικά;
Που θα ζυγιστούν ; Συνηθως επάνω, όπου κόβεται και το τιμολόγιο.
Θα αφαιρέσει ο Βούλγαρος φύρα (μπασι) ή θα προσκομίσει μονον ζυγολόγιο και τελος ; και πόσο τοις % θα κόψει αν κόψει;
Αν πληρώσεις 22 τόνους και τα κόψεις στην κορδέλα και μετά απο 15 μερες τα ξαναζυγίσεις, δεν θα δείξει πάνω απο 18 τονους η ζυγαριά (εκτος αν έχεις πάρει πολύ μπάσι- θα έχεις 19 τόνους)

και όπως είπες...αν δεν βρέξεις κώλο όλα εύκολα τα βλέπεις :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.173 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ